Bank of New York-ը կդադարեցնի ՌԴ եվրաբոնդերով ծառայություններ մատուցել
Ամերիկյան Bank of New York Mellon (BNY Mellon) ներդրումային հոլդինգը զգուշացրել է ռուսաստանյան եվրապարտատոմսերի սեփականատերերին, որ ՌԴ քաղաքացիներին եւ ընկերություններին հավատարմագրային կառավարման ծառայությունների մատուցման արգելքի պատճառով, որը ներդրվել է 2022թ. ապրիլի սկզբին, չի կարողանա կատարել տրաստի (ներկայացնում է արժեթղթերի սեփականատերերի շահերը) գործառույթները, հաղորդում է RBC-ն:
Նամակում նշվում է, որ այն ուղարկվում է պարտատոմսերի բոլոր սեփականատերերին, որոնց համար BNY Mellon-ը հանդես է գալիս որպես հավատարմագրային կառավարիչ: «Հավատարմագրային կառավարիչը որոշել է, որ որոշ պարտատոմսերի վրա կարող են ազդել ԵՄ-ի կողմից ներդրված արգելքները, եթե համապատասխան հավատարմագրային պայմանավորվածությունները որակվել են որպես ՌԴ քաղաքացիների եւ ընկերությունների հետ կապ ունեցող կամ վերջիններիս հետ առնչվող»,- պարզաբանվում է փաստաթղթում: Նման պարտատոմսերի համար BNY Mellon-ը չի կարողանա հանդես գալ որպես հավատարմագրային կառավարիչ, այսինքն՝ ներկայացնել ներդրողների շահերը, այդ թվում՝ վիճելի իրավիճակներում, օրինակ՝ թողարկողի արժեթղթերով դեֆոլտի դեպքում:
Միաժամանակ, բանկում նշել են, որ պատրաստ են «վերագնահատել՝ արդյոք կարող են հանդես գալ որպես հավատարմագրային կառավարիչ», եթե լրացուցիչ պարզաբանումներ կամ արտոնագրեր ստանան Եվրահանձնաժողովից, որոնք թույլ կտան հավատարմագրային կառավարման ծառայություններ տրամադրել Ռուսաստանի քաղաքացիներին կամ ռուսաստանյան ընկերություններին:
Նամակում նաեւ ընդգծում է, որ BNY Mellon-ը չի կարող ինքնուրույն փոխանցել հավատարմագրային կառավարչի գործառույթներն այլ կազմակերպության։ Այս իրավունքն ունեն միայն սահմանափակումների տակ հայտնված պարտատոմսերի սեփականատերերը:
Հիշեցնենք, որ Bloomberg-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը հակված է արգելափակել պարտատոմսերով վճարումներ կատարելու Ռուսաստանի հնարավորությունը գլխավոր լիցենզիայի ժամկետի ավարտից հետո, որը պատժամիջոցներից բացառում է պետական պարտքի մի մասի սպասարկման վճարումները։ Գործակալության աղբյուրների համաձայն՝ վարչակազմը որոշել է չերկարաձգել լիցենզիան՝ Մոսկվայի վրա ֆինանսական ճնշումը պահպանելու համար։ Լիցենզիայի ժամկետը լրանում է մայիսի 25-ին։

Bank of New York перестанет оказывать услуги по российским евробондам
Американский инвестиционный холдинг Bank of New York Mellon (BNY Mellon) предупредил держателей российских еврооблигаций, что не сможет выполнять функции трасти (представляет интересы держателей ценных бумаг) из-за запрета на оказание услуг доверительного управления российским гражданам и компаниям, который ввел Евросоюз в начале апреля 2022 года, передает RBC.
В обращении говорится, что оно рассылается держателям всех облигаций, по которым BNY Mellon выступает в качестве доверительного управляющего (трасти). «Доверительный управляющий определил, что на некоторые облигации потенциально могут повлиять запреты, введенные Евросоюзом, если соответствующие доверительные соглашения были идентифицированы как связанные с российскими или связанными с Россией гражданами или организациями»,- уточняется в документе. По таким облигациям BNY Mellon не сможет выполнять функции трасти, то есть представлять интересы инвесторов, в том числе в спорных ситуациях - например, при дефолте по ценным бумагам эмитента.
При этом в банке указали, что готовы «провести повторную оценку, сможет ли он выступать в качестве трасти», если получит от Еврокомиссии дополнительные пояснения или лицензии, разрешающие оказывать услуги доверительного управления гражданам России или российским компаниям.
В обращении также подчеркивается, что BNY Mellon не может самостоятельно передавать функции доверительного управляющего другой организации. Такое право есть только у держателей облигаций, подпадающих под ограничения.
Напомним, что по данным Bloomberg, aдминистрация президента США Джо Байдена склоняется к тому, чтобы заблокировать возможность России проводить выплаты по облигациям по окончании срока генеральной лицензии, которая исключает из-под санкций выплаты по обслуживанию части госдолга. По словам источников агентства, администрация решила не продлевать лицензию, чтобы сохранить финансовое давление на Москву. Срок действия лицензии истекает 25 мая.