SberCIB-ը ռուբլու փոխարժեքի վերաբերյալ կանխատեսում է ներկայացրել
Ռուբլին, չնայած Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) կողմից կապիտալի շարժի սահմանափակումների մեղմացմանը, չի թուլանա դոլարի նկատմամբ, կարծում է SberCIB Investment Research-ի արժույթների եւ տոկոսադրույքների շուկաների ստրատեգ Յուրի Պոպովը։
Նրա կարծիքով՝ ազգային արժույթը կամրապնդվի մեկ դոլարի դիմաց 62 ռուբլու մակարդակում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Երեկվա առուվաճառքից հետո գլխավոր նորությունը Ռուսաստանի Բանկի որոշումն էր՝ ֆիզիկական անձանց համար արտերկիր փոխանցվող միջոցների առավելագույն չափը՝ $10 հազարից մինչեւ $50,000 բարձրացնելը։ Միաժամանակ, ռուբլին կայուն պահպանվում է մեկ դոլարի դիմաց 63,5 ռուբլու մակարդակում։
Դրա հետ մեկտեղ, ֆիզիկական անձանց կողմից արտարժույթի նկատմամբ պահանջարկը կարող է կտրուկ աճել հունիսին, ինչը որոշակի ճնշում կգործի ռուբլու վրա, կարծում է Պոպովը։
«Հաշվի առնելով, որ բարձր տոկոսադրույքներով բացված եռամսյա ավանդները կմարվեն հունիսին (ըստ ԿԲ տվյալների՝ մարտին ավանդներն ավելացել են 2,6 տրլն ռուբլով), ռուբլու զգալի ամրապնդման ֆոնին կարող է կտրուկ աճել արտարժույթի նկատմամբ պահանջարկը ֆիզիկական անձանց կողմից։ Մարտին ռուբլու կտրուկ արժեզրկումից հետո ֆիզիկական անձինք զուտ արտահայտությամբ վաճառել են 570 միլիարդ ռուբլու արտարժույթ, եւ հավանական է, որ առաջիկա ամիսներին դրա նկատմամբ պահանջարկը համադրելի լինի»,- պարզաբանել է նա։
Այնուամենայնիվ, առաջիկա շաբաթվա ընթացքում արտահանողները կավելացնեն արտարժույթի վաճառքը մայիսի 25-ին 600 միլիարդ ռուբլու չափով օգտակար հանածոյի համար հարկը վճարելու նախաշեմին: «Այդ վաճառքներն ավելի էական ազդեցություն կունենան ռուբլու փոխարժեքի վրա, քան ֆիզիկական անձանց գնումները: Ուստի ռուբլին կշարունակի թանկանալ եւ այսօր այն կարող է ամրապնդվել մեկ դոլարի դիմաց 62 ռուբլի մակարդակում»,- ասել է SberCIB-ի ստրատեգը:

SberCIB представил прогноз относительно курса рубля
Рубль, вопреки смягчению Банком России ограничений на движение капитала, не будет слабеть по отношению к доллару, считает стратег по рынкам валют и процентных ставок SberCIB Investment Research Юрий Попов.
По его мнению, национальная валюта закрепится у отметки 62 рубля за доллар, передает ТАСС.
Главной новостью уже после закрытия вчерашних торгов стало решение Банка России повысить максимальную сумму перевода средств за рубеж для физических лиц с $10 тыс. до $50 тыс. в месяц. При этом рубль стабильно держится у отметки 63,5 рубля за доллар.
При этом в июне может резко увеличиться спрос на иностранную валюту со стороны физлиц, что окажет некоторое давление на рубль, полагает Попов.
«С учетом того, что в июне будут погашаться трехмесячные депозиты, открытые по высоким ставкам (по данным ЦБ, в марте депозиты выросли на 2,6 трлн рублей), на фоне существенного укрепления рубля может резко вырасти спрос на иностранную валюту со стороны физлиц. После резкого ослабления рубля в марте физлица продали валюту на 570 млрд рублей в чистом выражении, и вероятно, что в ближайшие месяцы спрос на нее может быть сопоставимым»,- пояснил он.
Впрочем, на ближайшей неделе экспортеры будут наращивать продажи валюты перед уплатой 25 мая налога на добычу полезных ископаемых (НДПИ) на сумму 600 млрд рублей. «Эти продажи более существенно повлияют на курс рубля, чем покупки со стороны физических лиц. В связи с этим рубль продолжит дорожать и сегодня может закрепиться у отметки 62 рубля за доллар»,- отметил стратег SberCIB.