ՌԴ հատուկ գործողության մեկնարկից ի վեր Ուկրաինայի կառավարությունը $8,3 միլիարդ է ուղղել ռազմական կարիքներին։ ՏԱՍՍ-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է Ուկրաինայի ֆինանսների նախարար Սերգեյ Մարչենկոյի՝ Reuters-ին հասցեագրված գրավոր հայտարարության մեջ։Նշվում է, որ այդ միջոցներն օգտագործվել են տարբեր տեսակի զենքեր ձեռք բերելու, ռազմական տեխնիկայի վերանորոգման, ինչպես նաեւ ժամանակավորապես տեղահանվածներին օգնություն տրամադրելու համար, որոնց թիվն ըստ պաշտոնական վիճակագրության մոտ 2,7 միլիոն է։ Բացի այդ, Մարչենկոն տեղեկացրել է, որ Ուկրաինան ապրիլին ստացել է պլանավորված հարկային եկամուտների միայն 60%-ը, ինչպես նաեւ արտերկրից գրեթե $2 միլիարդի տնտեսական աջակցություն, որից $719 միլիոնը տրամադրվել է դրամաշնորհների տեսքով։ 25.04.2022 | 15:43 SIPRI․ Գլոբալ ռազմական ծախսերը 2021-ին առաջին անգամ գերազանցել են $2 տրիլիոնը «Եթե հաշվի չառնենք արտասահմանյան օգնությունը, այսօր մենք մայիս-հունիս ամիսներին հարկային եկամուտները գնահատում ենք նախկինում նախատեսվածի 45-50%-ի մակարդակում: Սա հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ իրավիճակը երկրում չի վատանա»,- ասել է նախարարը։ Tweet Դիտում՝ 6913

Расходы Украины на военные нужды с начала спецоперации РФ превысили $8 млрд
Правительство Украины направило $8,3 млрд на военные нужды с момента начала Россией спецоперации по денацификации. По сообщению ТАСС, об этом говорится в опубликованном письменном заявлении украинского министра финансов Сергея Марченко агентству Reuters.
Отмечается, что данные средства были использованы для приобретения различных видов вооружений, ремонта боевой техники, а также оказания помощи временно перемещенным лицам, которых в стране, по официальной статистике, насчитывается около 2,7 млн.
Кроме того, Марченко сообщил, что Украина в апреле получила лишь 60% запланированных налоговых поступлений, а также экономическую поддержку из-за рубежа в размере почти $2 млрд, из которых $719 млн были выданы в виде грантов.
«Если не учитывать иностранную помощь, то мы в настоящее время оцениваем налоговые поступления в мае и июне на уровне 45-50% от ранее запланированного. Это с учетом того, что ситуация в стране не ухудшится»,- отметил министр.