Քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա ներդրման հարցը շարունակում է մնալ օրակարգում
Ամերիկյան Gartner հետազոտական ընկերության կողմից հարցված ղեկավարները կրճատված աշխատանքային շաբաթը որակել են որպես աշխատանք փնտրողների շրջանում հավաքագրման եւ պահպանման ամենապահանջված ռազմավարություն:
Այնուամենայնիվ, մենեջերների միայն 6%-ն է ներդրել քառօրյա աշխատանքային շաբաթ կամ նախատեսում է դա անել, գրում է Inc. Russia-ն՝ վկայակոչելով Fortune-ը:
Քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա փոխարեն ընկերությունները նախընտրում են երկարացնել վճարովի արձակուրդի տեւողությունը եւ թույլ են տալիս աշխատակիցներին ընտրել՝ երբ սկսել եւ ավարտել իրենց աշխատանքային օրը։ Ղեկավարները մտավախություն ունեն, որ կրճատված աշխատանքային շաբաթվա անցնելու արդյունքում ընկերության արտադրողականությունը կնվազի։
Քառօրյա աշխատանքային շաբաթը փորձարկվում է ստարտափների եւ խոշոր գործատուների կողմից, ինչպիսիք են Cisco-ն եւ Unilever-ը: Կալիֆոռնիայի կառավարությունն առաջարկել էր կրճատված աշխատանքային շաբաթ ներդնել, սակայն որոշ բիզնես խմբեր, ինչպիսին է, օրինակ, Կալիֆոռնիայի Առեւտրի պալատը, դեմ են արտահայտվել դրան: Միջինում ամերիկացիներն ավելի շատ են աշխատում եւ ավելի քիչ արձակուրդ ստանում, քան զարգացած այլ երկրների բնակիչները:
Աշխատակիցների՝ շաբաթվա ընթացքում ավելի քիչ օր աշխատելու ցանկությունը հակասում է ղեկավարների ծրագրերին, որոնք պատրաստ են փոխարենը տրամադրել հեռավար աշխատելու հնարավորություն, ինչպես նաեւ գնաճի պայմաններում դիտարկել այլ արտոնություններ: Ընկերությունների համար, որոնք փորձարկում են քառօրյա աշխատանքային շաբաթը, կարեւոր է վերլուծել աշխատակիցների արձագանքները, նշում է Fortune-ը:
Cisco-ում փորձարկումը բաժանել են երկու ութշաբաթյա փուլերի: Առաջինի ժամանակ աշխատակիցներն աշխատում էին օրական 10 ժամ, շաբաթական չորս օր, երկրորդում՝ ուրբաթը հանգստյան օր էր։ Cisco-ն ավելի ուշ կուսումնասիրի աշխատակիցների հարցման տվյալները, թե մոտեցումներից որն է ավելի արդյունավետ: Cisco-ում նշել են, որ քառօրյա շաբաթը փորձարկել ցանկացողների թիվը երկու անգամ ավելի մեծ էր, քան ընկերությունը սպասում էր։

Вопрос внедрения четырехдневной рабочей недели продолжает оставаться актуальным
Опрошенные американской исследовательской компанией Gartner руководители назвали сокращенную рабочую неделю самой востребованной у соискателей стратегией рекрутинга и удержания в компании.
Тем не менее, только 6% менеджеров ввели четырехдневную рабочую неделю или планируют сделать это, пишет Inc. Russia со ссылкой на Fortune.
Вместо четырехдневной рабочей недели компании предпочитают увеличивать продолжительность оплачиваемого отпуска и позволяют сотрудникам выбирать, когда начинать и заканчивать рабочий день. Руководители опасаются, что в результате перехода на сокращенную рабочую неделю продуктивность компании упадет.
Четырехдневную рабочую неделю тестируют стартапы и крупные работодатели, такие как Cisco и Unilever. Правительство Калифорнии предложило ввести сокращенную рабочую неделю, однако некоторые бизнес-группы, например, Калифорнийская торговая палата, выступили против. В среднем американцы работают больше и реже берут отпуск, чем жители других развитых стран.
Желание сотрудников работать меньшее количество дней в неделю расходится с планами менеджеров, которые готовы предоставить вместо этого возможность работать удаленно и другие льготы на фоне роста инфляции. Для компаний, которые экспериментируют с четырехдневной рабочей неделей, важно анализировать обратную связь от сотрудников, отмечает Fortune.
В Cisco эксперимент разделили на два восьминедельных этапа. Во время первого сотрудники работали по 10 часов четыре дня в неделю, на втором - пятница была выходным днем. Cisco позже изучит данные опросов среди сотрудников о том, какой из подходов им кажется более эффективным. В Cisco отметили, что количество желающих протестировать четырехдневную неделю оказалось вдвое больше, чем ожидали в компании.