Ներկայացվել է Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների 6-րդ փաթեթի բովանդակությունը
Եվրամիությունը (ԵՄ) նախատեսում է արգելել ռուսաստանյան ամբողջ նավթի ներմուծումը` ինչպես հում, այնպես էլ վերամշակված, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ ԵՄ-ն մտադիր է կես տարվա ընթացքում հրաժարվել ռուսաստանյան հում նավթի մատակարարումներից, իսկ մինչեւ 2022 թվականի ավարտը՝ վերամշակված նավթի ներմուծումից։
Բացի այդ, ԵՀ ղեկավարի փոխանցմամբ՝ ԵՄ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթը նախատեսում է.
- Ռուսաստանի բարձրաստիճան զինվորականների եւ «ռազմական հանցագործություններ կատարած» այլ անձանց նկատմամբ սահմանափակումներ,
-  «Սբերբանկ»-ի եւ մի շարք այլ խոշոր ռուսաստանյան բանկերի անջատում SWIFT միջազգային համակարգից, ինչն, ըստ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի, «կամրապնդի ռուսաստանյան ֆինանսական հատվածի մեկուսացումը գլոբալ համակարգից»,
- Եվրամիությունում ռուսաստանյան երեք խոշոր պետական ալիքների հեռարձակման արգելք:
Փետրվարի վերջից Եվրամիությունը պատժամիջոցների հինգ փաթեթ է սահմանել Ռուսաստանի դեմ եւ պատրաստում է վեցերորդը։ Միջոցները պետք է հաստատվեն ԵՄ Խորհրդի կողմից։ Խորհրդի մոտակա նիստերը տեղի կունենան մայիսի 10-ին եւ 16-ին։
Ինչպես հայտնի է դարձել Politico-ին, Եվրամիությունը, բացի «Սբերբանկ»-ից, նախատեսում է SWIFT-ից անջատել «Մոսկովյան վարկային բանկ»-ը («Московский кредитный банк» (МКБ)) եւ «Ռոսսելխոզբանկ»-ը։

Евросоюз планирует запретить импорт всей российской нефти - как сырой, так и очищенной, сообщила глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, передает RBC cо ссылкой на Reuters.По словам фон дер Ляйен, Евросоюз намерен отказаться от поставок сырой российской нефти в течение полугода, а от импорта продуктов нефтепереработки - к концу 2022 года.Помимо этого, шестой пакет санкций ЕС, как сообщила глава Еврокомиссии, предусматривает:- ограничения против высокопоставленных российских военных и других лиц, «совершивших военные преступления»;- отключение «Сбербанка» и ряда других российских крупных банков от международной системы SWIFT - это, по словам фон дер Ляйен, «закрепит изоляцию российского финансового сектора от глобальной системы»;- запрет вещания в Евросоюзе для трех крупных российских государственных каналов. 03.05.2022 | 13:10 Евросоюз продолжит отключать российские банки от SWIFT С конца февраля Евросоюз ввел против России пять пакетов санкций и готовит шестой. Меры должен одобрить Совет ЕС. Его ближайшие заседания пройдут 10 и 16 мая.Как узнала Politico, Евросоюз помимо «Сбербанка» планирует отключить от SWIFT «Московский кредитный банк» (МКБ) и «Россельхозбанк». Tweet Просмотры 8338