ԱՄՆ կոնգրեսականների կողմից օրինագծի հաստատումը, որը թույլ է տալիս օգտագործել ռուսաստանյան ակտիվներն Ուկրաինային օժանդակելու համար, խորը տարակուսանք է առաջացնում եւ ընդունելի չէ, հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։Նրա փոխանցմամբ՝ խոսքը «շատ վտանգավոր նախադեպի, ցանկացած իրավական նորմի բացահայտ խեղաթյուրման, ընդհանրապես, բոլոր իրավական հասկացությունների խախտման մասին է»։«Սա ոչ այլ ինչ է, քան մասնավոր սեփականության էքսպրոպրիացիա եւ այդ էքսպրոպրիացիան կեղծ օրինականացնելու փորձ»,- Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն։ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ-ում ռուսաստանցի գործարարների ունեցվածքը բռնագրավելու նախաձեռնությունը, նշել է, որ նման գործողությունները կարող են գնահատվել որպես ոտնձգություն ինքնիշխան սեփականության նկատմամբ եւ «ճղճիմ չքողարկված գողություն»։ՌԴ Դաշնային Խորհուրդն իր հերթին նախազգուշացրել է «Վաշինգտոնի տարածաշրջանային կոմիտեի» հետ կապ ունեցող անձանց նկատմամբ հնարավոր պատասխան օրենսդրական միջոցների մասին։ 28.04.2022 | 10:00 ԱՄՆ օրենսդիրները հավանություն են տվել ՌԴ ակտիվների առգրավմանն՝ ի օգուտ Կիեւի Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը ապրիլի 27-ին հավանություն էր տվել օրենսդրական նախաձեռնությանը, որը ենթադրում է ԱՄՆ իշխանությունների կողմից Ռուսաստանի հետ կապված որոշ ակտիվների առգրավում՝ դրանք վաճառելու եւ Կիեւին լրացուցիչ օգնություն տրամադրելու նպատակով, այդ թվում՝ ռազմական։ Օրինագծին աջակցել էր 417 կոնգրեսական, 8-ը՝ դեմ արտահայտվել։Փաստաթղթում պարզաբանվում էր, որ այդ միջոցները պետք է կիրառվեն $2 միլիոն եւ ավել արժեք ունեցող ակտիվների, այդ թվում՝ ռուսաստանյան էներգետիկ ընկերություններին պատկանող ակտիվների նկատմամբ։ Ակտիվները պետք է վաճառվեն, իսկ հասույթը նախատեսվում է ուղղել Ուկրաինայի վերականգնմանը, երկրին ռազմական եւ մարդասիրական օգնություն տրամադրելուն, ուկրաինացիների՝ այլ երկրներ տեղափոխվելու աջակցությանը։ Tweet Դիտում՝ 6781

Одобрение конгрессменами США законопроекта, который позволяет использовать российские активы для помощи Украине, вызывает глубочайшее непонимание и неприятие, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.По его словам, речь идет об «очень опасном прецеденте», о «вопиющем искажением любых правовых норм, нарушении всех вообще правовых понятий».«Это не что иное, как простая экспроприация частной собственности и попытка псевдоузаконить эту экспроприацию,- приводит слова Пескова RBC.Представитель МИД России Мария Захарова, комментируя инициативу изымать активы российских бизнесменов в США, отметила, что подобные действия могут быть расценены как посягательство на суверенную собственность и «банальное неприкрытое воровство». В Совете Федерации, в свою очередь, предупредили о возможных ответных законодательных мерах по отношению к лицам, аффилированным с «вашингтонским обкомом». 28.04.2022 | 10:00 Конгрессмены США одобрили изъятие связанных с РФ активов для помощи Киеву Напомним, что Палата представителей Конгресса США 27 апреля одобрила законодательную инициативу, предполагающую конфискацию американскими властями некоторых связанных с РФ активов с целью их продажи и оказания дополнительной помощи Киеву, в том числе военной.В документе уточняется, что данные меры должны быть приняты в отношении активов стоимостью от $2 млн, в том числе являющихся собственностью российских энергетических компаний. Активы должны быть проданы, а вырученные средства предполагается направить на восстановление Украины, на военную и гуманитарную помощь ей, на содействие украинцам в переселении в другие страны. Tweet Просмотры 6785