Հունգարիան ՌԴ գազի դիմաց կվճարի ռուբլով, Մոլդովան եւս կշարունակի գազ գնել ՌԴ-ից
Հունգարիան կօգտագործի Ռուսաստանի՝ գազի համար հաշվարկների առաջարկած սխեման։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին CNN-ին հաստատել է երկրի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն։
Նրա խոսքով՝ Բուդապեշտը չունի այլընտրանքային աղբյուրներ եւ մատակարարման ուղիներ, որոնք հնարավորություն կտային առաջիկա մի քանի տարիներին հրաժարվել ռուսաստանյան էներգակիրների ներմուծումից։
«Գազի 85%-ը գալիս է Ռուսաստանից, նավթի մատակարարումների 65%-ը՝ եւս  Ռուսաստանից է։ Ինչո՞ւ։ Որովհետեւ դա որոշվում է ենթակառուցվածքով։ Դա հաճույքի համար չէ, մենք չենք ընտրել այս իրավիճակը»,- ասել է Սիյարտոն։
Իր հերթին, Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն նախօրեին Jurnal TV-ի եթերում հայտարարել է, որ երկիրը շահագրգռված է շարունակել գազ գնել «Գազպրոմ»-ից, քանի որ այլընտրանքային շուկաներից դրա ձեռք բերումը շատ ավելի թանկ կարժենա։
«Եթե խոսենք այլընտրանքի մասին, ապա մենք ունենք տեխնիկական ուղիներ, բայց դեռ պետք է գտնել մատակարար, որը կառաջարկի միջնաժամկետ պայմանագիր։ Էլեկտրաէներգիայի հետ կապված վիճակն էլ ավելի բարդ է, կառավարությունը մրցույթ է հայտարարել այն գնելու համար, բայց առաջարկները չեն բավարարում մեզ, քանի որ դրանք շատ թանկ են»,- ասել է Մոլդովայի ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ երկիրը «շատ ծանր վիճակում է»։
Նախօրեին Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով «Գազպրոմ»-ին մոտ կանգնած աղբյուրը, տեղեկացրել էր, որ ռուսաստանյան բնական գազ գնող եվրոպական 10 ընկերություններ արդեն հատուկ հաշիվներ են բացել «Գազպրոմբանկ»-ում՝ մատակարարումների դիմաց ռուբլով վճարելու համար։ Չորս եվրոպական գնորդներ արդեն վճարել են ռուսաստանյան գազի մատակարարումների համար նոր սխեմայով, որն ենթադրում է հաշվի բացում «Գազպրոմբանկ»-ում, հայտնել էր Bloomberg-ի աղբյուրը։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 27-ին «Գազպրոմ»-ն ամբողջությամբ դադարեցրել էր գազի մատակարարումը Bulgargaz-ին (Բուլղարիա) եւ PGNiG-ին (Լեհաստան)՝ ռուբլով չվճարելու պատճառով։

Венгрия заплатит за российский газ в рублях, Молдавия также продолжит закупки из РФ
Венгрия будет использовать предложенную Россией схему расчетов за газ, подтвердил CNN министр иностранных дел страны Петер Сийярто, передает RBC.
По его словам, у Будапешта нет альтернативных источников и маршрутов поставок, которые позволили бы отказаться от импорта российских энергоресурсов в ближайшие несколько лет.
«85% поставок газа идет из России, 65% поставок нефти идет из России. Почему? Потому что это определяется инфраструктурой. Это не для развлечения, мы не выбирали эту ситуацию»,- заявил Сийярто.
В свою очередь, президент Молдавии Майя Санду в эфире телеканала Jurnal TV накануне заявила, что республика заинтересована продолжать покупать газ у «Газпрома», так как его закупка на альтернативных рынках обойдется гораздо дороже.
«Если говорить об альтернативе, то у нас есть технические пути, но нужно еще найти поставщика, который предложит среднесрочный контракт. С электроэнергией все еще сложнее, правительство запустило тендер по ее закупке, но предложения не устраивают, потому что они очень дорогие»,- сказала глава Молдавии, подчеркнув, что страна «находится в очень сложной ситуации».
Накануне Bloomberg со ссылкой на источник, близкий к «Газпрому», сообщал, что десять европейских компаний, покупающих российский природный газ, уже открыли специальные счета в «Газпромбанке» для оплаты поставок в рублях. Четыре европейских покупателя уже оплатили поставки российского газа по новой схеме, предусматривающей открытие счета в «Газпромбанке», сказал собеседник Bloomberg.
Напомним, что 27 апреля «Газпром» полностью приостановил поставки газа компаниям «Булгаргаз» (Болгария) и PGNiG (Польша) в связи с неоплатой в рублях.