Հունգարիան պատրաստ է ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարել ռուբլով
Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Պետեր Սիյարտոն հայտարարել է Բուդապեշտի՝ ռուսաստանյան գազի դիմաց ռուբլով վճարելու մտադրության մասին, հաղորդում է Prime գործակալությունը՝ վկայակոչելով Reuters-ը։
«Մենք ունենք որոշում, որը չի խախտում ոչ մի պատժամիջոց, բայց, միաժամանակ, ապահովում է Հունգարիային գազի մատակարարումը»,- ասել է Սիյարտոն՝ հատուկ ընդգծելով Հունգարիայի կախվածությունը ռուսաստանյան նավթից և գազից։
Նշվում է, որ Բուդապեշտի սխեման ներառում է հունգարական MVM էներգետիկ խմբի դուստր ընկերության՝ CEE Energy-ի օգտագործման ծրագրերը: Վերջինս հաշիվը կվճարի եվրոյով, իսկ «Գազպրոմբանկ»-ն իր հերթին ստացված միջոցները կփոխարկի ռուբլու և կփոխանցի «Գազպրոմ էքսպորտ»-ին։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ Բուդապեշտը նման հայտարարություններով է հանդես գալիս։ Այսպես, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը նույնպես հայտարարել էր գազի դիմաց ռուբլով վճարելու երկրի պատրաստակամության մասին։
Այս պայմանները Մոսկվան սահմանել է Արևմուտքի կողմից պատժամիջոցների ճնշման ուժեղացումից հետո. ծրագրերի համաձայն՝ «Գազպրոմբանկ»-ում օտարերկրյա գնորդների համար կբացվեն հատուկ արտարժութային և ռուբլու հաշիվներ, որից հետո նրանք կկարողանան միջոցներ փոխանցել առաջին հաշվին՝ պայմանագրում նշված արտարժույթով, բանկը կվաճառի այն Մոսկվայի բորսայում, այնուհետև կիրականացվեն հաշվարկներ մատակարարի հետ։
Նախօրեին Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն հայտարարել էր, որ Եվրամիությունում չկա միասնական մոտեցում Ռուսաստանի նկատմամբ նավթի եւ գազի էմբարգոյի կիրառման հարցում: Լինդեի խոսքով՝ նման պատժամիջոցների հակառակորդներին, ինչպիսին Հունգարիան է, փորձում են համոզել՝ պատմելով, թե ինչ այլընտրանքներ կան։ «Շատ երկրներ սկսել են «կանաչ» անցումը, մենք ունենք գազի մատակարարման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկը։ Ես երկկողմանի բանակցություններ եմ վարել հունգարացի գործընկերոջս հետ, ով ընդհանրապես չի փոխում իր դիրքորոշումը»։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը նշել էր, որ Հունգարիան կխախտի պատժամիջոցները, եթե ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարի ռուբլով։ Բուդապեշտը նախօրեին հիշեցրել էր, որ ՌԴ գազի դիմաց ռուբլով վճարումը չի նշանակի Ռուսաստանի դեմ եվրոպական պատժամիջոցների խախտում, քանի որ Հունգարիան երկկողմանի պայմանագիր ունի Ռուսաստանի հետ, իսկ վճարման արժույթի հարցը տեխնիկական բնույթ է կրում։

Венгрия готова оплачивать российский газ в рублях
Министр иностранных дел Венгрии Петер Сийярто заявил о намерении Будапешта оплачивать российский газ в рублях, передает агентство «Прайм» со ссылкой на Reuters.
«У нас есть решение, которое не нарушает никаких санкций, но в то же время обеспечивает газоснабжение Венгрии»,- отметил Сийярто, особо подчеркнув зависимость Венгрии от российских нефти и газа.
Отмечается, что в схему Будапешта входят планы использовать дочернюю компанию венгерской энергетической группы MVM - CEE Energy. Она будет оплачивать счет в евро, а «Газпромбанк», в свою очередь, конвертирует полученные средства в рубли и переведет «Газпром экспорту».
Будапешт уже не первый раз делает подобные заявления. Так, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан также заявил о готовности республики платить за газ в рублях.
Эти условия поставила Москва после усиления санкционного давления со стороны Запада: согласно планам, для иностранных покупателей откроют специальные валютные и рублевые счета в «Газпромбанке», после чего они смогут переводить на первый счет средства в валюте, указанной в контракте на поставку голубого топлива, банк будет продавать ее на Мосбирже, а затем будут осуществляться расчеты с поставщиком.
Накануне министр иностранных дел Швеции Анн Линде заявила, что единство по вопросу нефтяного и газового эмбарго в отношении России в Евросоюзе отсутствует. По словам Линде, противников таких санкций, например, Венгрию, пытаются убедить, рассказывая, какие есть альтернативы. «Многие страны начали «зеленый» переход, у нас есть предложение США насчет поставок газа. Я провела двусторонние переговоры с венгерским коллегой, который вообще никак не меняет позицию».
Ранее глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен отмечала, что Венгрия нарушит санкции, если будет платить за российский газ в рублях. В Будапеште накануне напомнили, что оплата российского газа в рублях не будет нарушением европейских санкций против России, поскольку у Венгрии двусторонний контракт с Россией и вопрос валюты оплаты - технический.