Շվեդիայի ԱԳ նախարար. ԵՄ-ում չկա միասնություն ՌԴ-ի դեմ նավթի եւ գազի էմբարգոյի հարցում
Եվրամիությունում (ԵՄ) չկա միասնական մոտեցում Ռուսաստանի նկատմամբ նավթի եւ գազի էմբարգոյի կիրառման հարցում:
Այս մասին այսօր հայտարարել է Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն Լյուքսեմբուրգում ԵՄ ԱԳ նախարարների հանդիպմանը ժամանելուն պես։
«Չեմ կարծում, որ մենք կկարողանանք լիարժեք համաձայնության գալ նավթի եւ գազի էմբարգոյի շուրջ: Բայց մենք՝ այդ գործն առաջ մղողներս, անում ենք հնարավորը»,- ասել է նա:
Լինդեի խոսքով՝ նման պատժամիջոցների հակառակորդներին, ինչպիսին Հունգարիան է, փորձում են համոզել՝ պատմելով, թե ինչ այլընտրանքներ կան։ «Շատ երկրներ սկսել են «կանաչ» անցումը, մենք ունենք գազի մատակարարման վերաբերյալ ԱՄՆ-ի առաջարկը։ Ես երկկողմանի բանակցություններ եմ վարել հունգարացի գործընկերոջս հետ, ով ընդհանրապես չի փոխում իր դիրքորոշումը»,- Անն Լինդեի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Միաժամանակ, շվեդ նախարարն ասել է, որ մտադիր է հասնել իր նպատակին։ «Մենք հաստատել ենք հակառուսաստանյան պատժամիջոցների հինգերորդ փաթեթը, եւս մեկ քայլ առաջ ենք գնացել ածուխի հետ կապված հարցում։ Այսօր ես կպահանջեմ, որ մենք պատժամիջոցներ սահմանենք նավթի ու գազի նկատմամբ։ Չեմ բացառում, որ նավթի հարցում մենք կկարողանանք որոշակի առաջընթաց գրանցել։ Մենք անընդհատ առաջ ենք շարժվում, եւ գնալով ավելի շատ երկրներ են գիտակցում, թե որքան կարեւոր է դա»,- հավելել է նա:

Глава МИД Швеции: единства относительно нефтяного и газового эмбарго против РФ в ЕС нет
Об этом заявила сегодня министр иностранных дел Швеции Анн Линде по прибытии на встречу глав МИД стран ЕС в Люксембурге.
«Я не думаю, что нам удастся достичь полного согласия по поводу эмбарго на нефть и газ. Но мы, продвигающие это, делаем все возможное»,- заявила она.
По словам Линде, противников таких санкций, например, Венгрию, пытаются убедить, рассказывая, какие есть альтернативы. «Многие страны начали «зеленый» переход, у нас есть предложение США насчет поставок газа. Я провела двусторонние переговоры с венгерским коллегой, который вообще никак не меняет позицию»,- приводит слова Анн Линде агентство ТАСС.
При этом шведский министр намерена добиваться своего. «Мы одобрили пятый пакет антироссийских санкций, мы сделали еще один шаг вперед в отношении угля. Я сегодня буду требовать, чтобы мы ввели санкции в отношении нефти и газа. Не исключаю, что мы сможем немного продвинуться вперед в вопросе нефти. Мы все время движемся вперед, и все больше стран осознает, как это важно»,- добавила она.