Bloomberg-ը պարզել է՝ որքան եվրոպական ընկերություն է ՌԴ գազի դիմաց վճարում ռուբլով
Ռուսաստանյան բնական գազը գնող եվրոպական 10 ընկերություններ արդեն հատուկ հաշիվներ են բացել «Գազպրոմբանկ»-ում՝ մատակարարումների համար ռուբլով վճարելու համար։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով «Գազպրոմ»-ին մոտ կանգնած աղբյուրը։
Ընդհանուր առմամբ, Մոսկվան գազատարներով գազ է մատակարարում եվրոպական 23 երկրների, որոնցից 21-ը ներառված են Ռուսաստանի կառավարության կողմից կազմված ոչ բարեկամական պետությունների ցանկում։
Չորս եվրոպական գնորդներ արդեն վճարել են ռուսաստանյան գազի մատակարարումների համար նոր սխեմայով, որն ենթադրում է հաշվի բացում «Գազպրոմբանկ»-ում, հայտնել է Bloomberg-ի աղբյուրը։
Ավելի վաղ՝ ապրիլին, ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը հրաժարվել էր տվյալներ հրապարակել՝ որ երկրներն են համաձայնվել և որոնք հրաժարվել ռուսաստանյան գազի դիմաց վճարել ռուբլով։ Նա նշել էր, որ այս տեղեկությունը «հազիվ թե ենթակա է հրապարակման»։
Երկու երկրներին՝ Բուլղարիային և Լեհաստանին, «Գազպրոմ»-ն ապրիլի 27-ին ամբողջությամբ դադարեցրել է գազի մատակարարումը, քանի որ բուլղարական«Bulgargaz-ը և լեհական PGNiG-ը հրաժարվել են գազի դիմաց վճարել ռուբլով։ Մատակարարումների նոր դադարեցումներ հնարավոր են մայիսի երկրորդ կեսից ոչ շուտ, երբ սկսվում է ՌԴ գազի դիմաց վճարումների հաջորդ շրջանը, նշել է գործակալության աղբյուրը։
Այն բանից հետո, երբ Եվրամիությունը պատժամիջոցներ սահմանեց Ուկրաինայում ռազմական հատուկ գործողության հետ կապված, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարեց եվրոպական և այլ ոչ բարեկամական երկրների համար ռուսաստանյան գազի մատակարարումների դիմաց վճարումները դարձնել ռուբլով: Մարտի վերջին նա հրամանագիր էր ստորագրել, որով այդ երկրների հետ սահմանվում են հաշվարկների նոր կանոններ։
Նոր կանոններն ուժի մեջ են մտել ապրիլի 1-ից։ Դրանք օտարերկրյա գնորդներից պահանջում են «Գազպրոմբանկ»-ում ունենալ ռուբլով և արտարժութային հատուկ հաշիվներ՝ գազի դիմաց վճարելիս արժույթը ռուբլու փոխարկելու համար։ Եթե գազի դիմաց վճարումը ժամանակին չկատարվի, արտարժույթով կամ ոչ լիազորված բանկում, ապա գազի արտահանումը կարգելվի։

Десять европейских компаний, покупающих российский природный газ, уже открыли специальные счета в «Газпромбанке» для оплаты поставок в рублях. Как передает российское издание Forbes, об этом сообщил Bloomberg со ссылкой на источник, близкий к «Газпрому». Всего Москва поставляет газ по газопроводам в 23 европейские страны, из них 21 входят в составленный правительством России перечень недружественных государств.Четыре европейских покупателя уже оплатили поставки российского газа по новой схеме, предусматривающей открытие счета в «Газпромбанке», сказал собеседник Bloomberg. Ранее в апреле пресс-секретарь президента Дмитрий Песков отказался обнародовать данные о том, какие страны согласились, а какие отказались оплачивать российский газ рублями. По его словам, эта информация «вряд ли подлежит публикации».Двум странам - Болгарии и Польше - «Газпром» 27 апреля полностью приостановил поставки газа, так как болгарская «Булгаргаз» и польская PGNiG отказались платить за газ в рублях. Новые остановки поставок возможны не ранее второй половины мая, когда наступит очередной период расчетов за российский газ, отметил собеседник агентства. 27.04.2022 | 11:45 «Газпром» приостановил поставки газа в Болгарию и Польшу После того, как ЕС ввел санкции в связи с военной спецоперацией на Украине, президент России Владимир Путин поручил перевести расчеты за поставки российского газа в европейские и другие недружественные страны в рубли. В конце марта он подписал указ, установивший новые правила расчетов с этими странами.Новые правила вступили в силу с 1 апреля. Они требуют от иностранных покупателей иметь специальные рублевые и валютные счета в «Газпромбанке» для конвертации валюты в рубли при оплате газа. Если оплата не будет осуществлена вовремя, поступит в валюте или не в уполномоченный банк, то экспорт газа запрещается. Tweet Просмотры 5561