Visa-ն հաշվարկել է կորուստները Ռուսաստանից հեռանալուց հետո
Visa միջազգային վճարային համակարգը, որը մարտ ամսին դադարեցրել է իր աշխատանքը Ռուսաստանում, հայտարարել է $60 միլիոնի վնասի մասին՝ կապված Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի հետ, ասված է Visa-ի 2022 ֆինանսական տարվա երկրորդ եռամսյակի հաշվետվության մեջ, հաղորդում է RBC-ն։
«2022 թվականի մարտի 31-ին ավարտված երեք եւ վեց ամիսների ընթացքում մենք գրանցել ենք $35 միլիոնի կորուստ ընդհանուր եւ վարչական ծախսերի տեսքով՝ ռուսաստանյան մեր դուստր ընկերության ապակոնսոլիդացիայի արդյունքում»,- ասված է զեկույցում։ Ռուսաստանում եւ Ուկրաինայում անձնակազմին աջակցելու համար Visa-ն ծախսել է $25 միլիոն։
Ընկերությունում նշել են, որ Ռուսաստանում բիզնեսից ստացված եկամուտը ողջ 2021 ֆինանսական տարվա եւ 2022 թվականի առաջին կիսամյակի համար (ֆինանսական տարին սկսվում է նախորդ օրացուցային տարվա հոկտեմբերի 1-ից) կազմել է ընդհանուր համախմբված զուտ եկամուտի միայն 4%-ը։
Միաժամանակ, երկրորդ եռամսյակում ընկերության զուտ շահույթը կազմել է $3,6 միլիարդ (21% աճ)։ Ի լրումն Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով կրած վնասների, Visa-ն կորցրել է $127 միլիոն բաժնետիրական կապիտալում ներդրումներից եւ $40 միլիոն՝ ձեռք բերված ոչ նյութական ակտիվների ամորտիզացիայից եւ դրանց ձեռքբերման հետ կապված միանվագ ծախսերից:
Մարտի 10-ից Visa-ն դադարեցրել է իր աշխատանքը Ռուսաստանում։ Ռուսաստանյան բանկերի կողմից թողարկված Visa քարտերը դադարել են աշխատել արտասահմանում, իսկ արտասահմանյան բանկերինը՝ Ռուսաստանում։ Երկրի ներսում ռուսաստանյան Visa քարտերով վճարումները մշակվում են Պլաստիկ քարտերի ազգային համակարգի (НСПК) կողմից:

Visa подсчитала убытки после ухода из России
Международная платежная система Visa, которая в марте прекратила работу в России, заявила о потере в $60 млн из-за ситуации на Украине, сообщается в отчете Visa за второй квартал 2022 финансового года, передает RBC.
«В течение трех и шести месяцев, закончившихся 31 марта 2022 г., мы зафиксировали убыток в виде общих и административных расходов в размере $35 млн в результате деконсолидации нашей российской дочерней компании»,- говорится в отчете. На поддержку персонала в России и на Украине Visa потратила $25 млн.
Компания отметила, что выручка от бизнеса в России за весь 2021 финансовый год и первую половину 2022 года (финансовый год начинается с 1 октября предыдущего календарного года) составила только 4% от всей консолидированной чистой выручки.
При этом чистая прибыль компании за второй квартал составила $3,6 млрд, она увеличилась на 21%. Помимо убытков из-за ситуации на Украине, Visa потеряла $127 млн от инвестиций в акционерный капитал и $40 млн из-за амортизации приобретенных нематериальных активов и единовременных затрат, связанных с их приобретением.
С 10 марта Visa приостановила свою работу в России. Ее карты, выпущенные российскими банками, перестали работать за рубежом, а карты Visa иностранных банков прекратили работать в России. Платежи внутри страны по российским картам Visa обрабатывает оператор «Национальная система платежных карт».