Ռուսաստանցիների կեսից ավելին (53%-ը) կարծում է, որ դոլարի եւ եվրոյի փոխարժեքները ռուբլու նկատմամբ առաջիկա ամսվա ընթացքում կբարձրանան, իսկ 47%-ն ակնկալում է, որ դրանք կմնան անփոփոխ կամ կնվազեն։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման արդյունքներ են բերված Ֆինանսական հետազոտությունների ազգային գործակալության վերլուծական կենտրոնի (НАФИ) օպերատիվ սոցիալտնտեսական մոնիտորինգի երկրորդ փուլում։«Արտարժույթների փոխարժեքների աճ են ակնկալում առաջին հերթին ղեկավար պաշտոն զբաղեցրած անձինք (62%-ը), պետական բյուջետային հիմնարկների եւ պետական ձեռնարկությունների աշխատակիցները (61%-ը)»,- նշված է վերլուծական կենտրոնի նյութերում։ 23.04.2022 | 15:51 Wells Fargo-ն գնահատել է ռուբլու արժեքն՝ առանց արհեստական աջակցման «Ինչպես եւ նախկինում, ռուբլու նկատմամբ դոլարի եւ եվրոյի փոխարժեքների դինամիկան հետաքրքրում է տնտեսության ամենաճկուն խաղացողներին՝ առեւտրային ընկերությունների աշխատակիցներին, ֆրիլանսերներին եւ ինքնազբաղվածներին: Սրանք այն քաղաքացիներն են, որոնց եկամուտի մակարդակն ուղղակիորեն կախված է օտարերկրյա եւ տեղական արժույթների հարաբերակցությունից։Պետության կողմից արտարժույթի առքուվաճառքի նկատմամբ ներդրված սահմանափակումները չեն ազդել ռուսաստանցիների՝ փոխարժեքներին հետեւելու հետաքրքրության վրա: Հաշվի առնելով, որ բնակչության միայն 6%-ն ունի արտարժույթային խնայողություններ, փոխարժեքների փոփոխությունները ռուսաստանցիների համար առաջին հերթին ծառայում են որպես տնտեսական իրավիճակի ցուցիչ, այլ ոչ թե բնակչության ցանկությունը՝ ակտիվորեն գնել եւ վաճառել արտարժույթ»,- պարզաբանել է վերլուծական կենտրոնի փորձագետ Իրինա Իվանկովան։ Մոնիտորինգի շրջանակում ապրիլին հարցում է անցկացվել Ռուսաստանի 53 մարզերում՝ 18-ից եւ բարձր տարիքի 1,6 հազար անձանց շրջանում։ Tweet Դիտում՝ 47187

Больше половины россиян (53%) считают, что курсы доллара и евро по отношению к рублю в ближайший месяц вырастут, а 47% ожидают, что курсы останутся неизменными или снизятся. По сообщению ТАСС, такие результаты следуют из второй волны оперативного социально-экономического мониторинга Аналитического центра Национального агентства финансовых исследований (НАФИ).«Роста курсов валют в первую очередь ожидают люди на руководящих позициях (62%), работники государственных бюджетных учреждений и государственных предприятий (61%)»,- говорится в материалах аналитического центра. 23.04.2022 | 15:51 Wells Fargo оценил стоимость рубля без искусственной поддержки «Как и прежде, в основном интерес к динамике курсов доллара и евро по отношению к рублю проявляют наиболее гибкие игроки экономики: сотрудники коммерческих компаний, фрилансеры и самозанятые. Это те граждане, чей уровень дохода напрямую зависит от соотношения курсов иностранных и отечественной валют. Введенные государством ограничения на покупку и продажу валюты не повлияли на интерес россиян к отслеживанию курсов. Учитывая, что только 6% населения имеют валютные сбережения, изменения курсов валют служат для россиян прежде всего индикатором экономической ситуации, а не желанием населения активно покупать и продавать валюту»,- отметила эксперт Аналитического центра НАФИ Ирина Иванкова.В рамках мониторинга в апреле был проведен опрос 1,6 тыс. человек в возрасте от 18-и лет в 53 регионах России. Tweet Просмотры 47183