ՌԴ ռազմական գործողության արդյունքում Ուկրաինայի կրած վնասը հասել է $60 միլիարդի, հայտարարել է Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) նախագահ Դեւիդ Մելպասը ՀԲ առցանց համաժողովի ժամանակ, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ը։Մելպասը պարզաբանել է, որ սա նախնական գնահատական է, որը չի ներառում տնտեսական ծախսերը, խոսքը գնում է ենթակառուցվածքների եւ շենքերի ավերման հետեւանքով պատճառված վնասի մասին։ Քանի դեռ մարտական գործողությունները շարունակվում են, կորուստները կավելանան, հավելել է նա։Համաժողովին մասնակցած Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին այլ գնահատական է ներկայացրել։ «Շատ նախնական գնահատականներով՝ Ուկրաինան ավերածությունների արդյունքում կորցրել է $550 միլիարդ»,- ասել է Զելենսկին։ Նրա խոսքով՝ տնտեսական կորուստները փոխհատուցելու համար երկրին անհրաժեշտ է ամսական $7 միլիարդ։Զելենսկին կարծում է, որ պատժամիջոցների արդյունքում ռուսաստանյան սառեցված ակտիվները կարող են օգտագործվել Ուկրաինան վերականգնելու եւ այլ երկրների կրած վնասները փոխհատուցելու համար, հայտնում է Reuters-ը։ 18.04.2022 | 09:35 Ուկրաինան G7-ից $50 միլիարդի ֆինանսական օգնություն է խնդրում Ուկրաինայի վարչապետ Դենիս Շմիգալի խոսքով՝ մինչեւ տարեվերջ երկրի ՀՆԱ-ն կարող է նվազել 50%-ով։ Նա ասել է, որ երկրին անհրաժեշտ է ծրագիր, որը նման կլինի Մարշալի պլանին` Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Եվրոպային օգնելու ծրագիր, որը մշակվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջորջ Մարշալի կողմից: Ծրագրի համաձայն՝ 1948-1952 թվականներին ԱՄՆ-ն ավելի քան $13 միլիարդ օգնություն է տրամադրել 16 երկրների: Tweet Դիտում՝ 6029

ВБ։ Инфраструктуре и зданиям Украины нанесен ущерб на $60 млрд
Ущерб, который понесла Украина в результате российской военной операции, достиг $60 млрд, заявил президент Всемирного банка (ВБ) Дэвид Мэлпас на онлайн-конференции ВБ, передает RBC со ссылкой на Reuters.
Мэлпас уточнил, что это предварительная оценка, которая не включает экономические издержки, речь идет об ущербе, причиненном в результате разрушения инфраструктуры и зданий. По мере продолжения боевых действий потери будут расти, добавил он.
Президент Украины Владимир Зеленский, участвовавший в конференции, привел иную оценку. «По очень предварительным оценкам, Украина потеряла $550 млрд в результате разрушений»,- сказал он. По его словам, стране необходимо $7 млрд в месяц, чтобы компенсировать экономические потери.
Зеленский считает, что российские активы, замороженные в результате санкций, можно использовать для восстановления Украины и восполнения ущерба, который понесли другие страны, передает Reuters.
По словам премьер-министра Украины Дениса Шмыгаля, к концу года ВВП страны может упасть на 50%. Он заявил, что стране необходим план, аналогичный Плану Маршалла - программе помощи Европе после Второй мировой войны, которую разработал госсекретарь США Джордж Маршалл. В соответствии с планом с 1948 по 1952 год Соединенные Штаты предоставили более $13 млрд помощи 16-и странам.