Ռուսաստանի ԿԲ-ն մոտակա նիստերին կարող է իջեցնել հիմնական տոկոսադրույքը
Ռուսաստանի բանկը (ԿԲ) հաջորդ նիստերին կքննարկի հիմնական տոկոսադրույքի հետագա նվազեցման հնարավորությունը, այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան՝ ելույթ ունենալով Պետդումայում։
«Ֆինանսական շուկայում իրավիճակը կայունանալու եւ գնաճային ճնշումը նվազելու հետ մեկտեղ, մենք սկսեցինք իջեցնել հիմնական տոկոսադրույքը։ Չսպասելով անգամ տնօրենների պլանային խորհրդին, որն ապրիլի 29-ին է, մենք տոկոսադրույքն իջեցրեցինք մինչեւ 17%: Եվ կդիտարկենք դրա հետագա նվազեցման հնարավորությունը հաջորդ նիստերին»,- Նաբիուլինայի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Ապրիլի 8-ին ՌԴ Կենտրոնական բանկն արտապլանային իջեցրեց հիմնական տոկոսադրույքը տարեկան 20%-ից մինչեւ 17%՝ բացատրելով, որ ֆինանսական կայունության համար ռիսկերը դադարել են աճել, ժամկետային ավանդների մասով կա կայուն ներհոսք, իսկ գների աճի ընթացիկ տեմպերը դանդաղել են, այդ թվում՝ ռուբլու փոխարժեքի դինամիկայի պատճառով։
Ռուսաստանի Բանկն ընդգծում էր, որ մոտակա նիստերին հնարավոր է համարում հիմնական տոկոսադրույքի հետագա իջեցում։ Հիմնական տոկոսադրույքին նվիրված հաջորդ նիստը նախատեսված է ապրիլի 29-ին։
Նշենք նաեւ, որ Ռուսաստանի Պետդուման այսօր քվեարկել է Էլվիրա Նաբիուլինային Ռուսաստանի Բանկի նախագահի պաշտոնում նոր ժամկետով նշանակելու օգտին։

На ближайших заседаниях ЦБ России может снизить ключевую ставку
Банк России (ЦБ) рассмотрит возможность дальнейшего снижения ключевой ставки на следующих заседаниях, заявила сегодня глава ЦБ России Эльвира Набиуллина, выступая в Госдуме.
«По мере стабилизации ситуации на финансовом рынке и снижения инфляционного давления, мы начали снижать ключевую ставку. Даже не дожидаясь планового совета директоров, который у нас 29 апреля, мы снизили ставку до 17%. И будем рассматривать возможность ее дальнейшего снижения на следующих заседаниях»,- приводит слова Набиуллиной агентство ТАСС.
8 апреля ЦБ РФ внепланово снизил ключевую ставку с 20-и до 17% годовых, объяснив это тем, что риски для финансовой стабильности перестали нарастать, наблюдается устойчивый приток средств на срочные депозиты, а текущие темпы роста цен замедлились, в том числе благодаря динамике обменного курса рубля.
Банк России подчеркивал, что допускает дальнейшее снижение ключевой ставки на ближайших заседаниях. Следующее заседание совета директоров по ключевой ставке намечено на 29 апреля.
Отметим также, что Госдума России проголосовала сегодня за назначение Эльвиры Набиуллиной на должность председателя Банка России на новый срок полномочий.