Էլվիրա Նաբիուլինան կշարունակի պաշտոնավարել որպես ՌԴ ԿԲ նախագահ
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Պետդումային առաջադրել է Էլվիրա Նաբիուլինայի թեկնածությունը՝ Կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնում նշանակվելու համար։
Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը հանձնարարել է ֆինանսական շուկայի պրոֆիլային հանձնաժողովին, սահմանված կարգով, այս հարցը ներկայացնել Պետդումայի Խորհրդի քննարկմանը մարտի 21-ին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նաբիուլինայի՝ Կենտրոնական բանկի նախագահի լիազորությունների ժամկետը լրանում է 2022 թվականի հունիսի 24-ին։ Ռուսաստանի Բանկի նախագահը նշանակվում է Պետական դումայի կողմից՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ:
Օրենքի համաձայն՝ նախագահը պետք է Պետդումայի քննարկմանը ներկայացնի ԿԲ ղեկավարի թեկնածությունը ոչ ուշ, քան պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից 3 ամիս առաջ. Նաբիուլինայի դեպքում՝ մինչեւ մարտի 24-ը։
Նաբիուլինան Կենտրոնական բանկը ղեկավարում է 2013 թվականի հունիսից։ 2017 թվականին նրա լիազորությունները երկարաձգվել էին եւս հինգ տարով։

Эльвира Набиуллина останется на посту председателя ЦБ России
Президент РФ Владимир Путин внес в Государственную думу кандидатуру Эльвиры Набиуллиной для назначения на должность председателя Центрального банка.
Председатель Госдумы Вячеслав Володин поручил профильному комитету по финансовому рынку в соответствии с установленной процедурой внести этот вопрос на рассмотрение Совета Госдумы 21 марта, передает ТАСС.
Полномочия Набиуллиной на посту председателя ЦБ истекают 24 июня 2022 года. Председатель Банка России назначается Госдумой большинством голосов от общего числа депутатов.
По закону президент должен представить на рассмотрение Госдумы кандидатуру на пост главы ЦБ не позднее чем за 3 месяца до истечения срока полномочий, то есть в случае с Набиуллиной - до 24 марта.
Набиуллина возглавляет Центробанк с июня 2013 года. В 2017 году ее полномочия были продлены еще на пять лет.