Նաբիուլինայի հետագա պաշտոնավարման հարցը կպարզվի մինչեւ մարտի 24-ը
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովն այսօր ասել է, որ Կրեմլը նախապես չի հայտարարի, թե հաջորդ շաբաթ ում թեկնածությունն է մտադիր առաջադրել Վլադիմիր Պուտինը Կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնում։
«Մենք երբեք նման առաջարկները նախապես չենք հայտարարում։ Երբ նախագահն առաջարկի, այդ ժամանակ էլ պարզ կլինի»,- այսօր լրագրողներին ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով «Ինտերֆաքս»-ի հարցին՝ կշարունակի՞ արդյոք Էլվիրա Նաբիուլինան ղեկավարել Ռուսաստանի բանկը (ԿԲ)։
Նաբիուլինայի՝ Կենտրոնական բանկի նախագահի լիազորությունների ժամկետը լրանում է 2022 թվականի հունիսի 24-ին։ Ռուսաստանի Բանկի նախագահը նշանակվում է Պետական դումայի կողմից՝ պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ: Օրենքի համաձայն՝ նախագահը պետք է Պետդումայի քննարկմանը ներկայացնի ԿԲ ղեկավարի թեկնածությունը ոչ ուշ, քան պաշտոնավարման ժամկետի ավարտից 3 ամիս առաջ. Նաբիուլինայի դեպքում՝ մինչեւ մարտի 24-ը։
Նաբիուլինան Կենտրոնական բանկը ղեկավարում է 2013 թվականի հունիսից։ 2017 թվականին նրա լիազորությունները երկարաձգվել էին եւս հինգ տարով։

Вопрос дальнейшего пребывания Набиуллиной на посту главы ЦБ РФ решится до 24 марта
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Кремль не будет анонсировать, чью кандидатуру на пост председателя Центробанка Владимир Путин намерен выдвинуть на следующей неделе.
«Мы никогда не анонсируем такие предложения. Когда президент внесет - тогда и внесет»,- сказал сегодня Песков журналистам, отвечая на вопрос «Интерфакса» о том, продолжит ли Эльвира Набиуллина руководить Банком России.
Полномочия Набиуллиной на посту председателя ЦБ истекают 24 июня 2022 года. Председатель Банка России назначается Госдумой большинством голосов от общего числа депутатов. По закону президент должен представить на рассмотрение Госдумы кандидатуру на пост главы ЦБ не позднее чем за 3 месяца до истечения срока полномочий, то есть в случае с Набиуллиной - до 24 марта.
Набиуллина возглавляет Центробанк с июня 2013 года. В 2017 году ее полномочия были продлены еще на пять лет.