Գերմանիան հստակեցրել է իր քայլերը ՌԴ էներգակիրներից հրաժարվելու հարցում
Գերմանիան ժամանակի ընթացքում նպատակ ունի ամբողջությամբ հրաժարվել ռուսաստանյան էներգակիրների ներմուծումից, նախօրեին հայտարարել է Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոկը։
«Մենք անցյալում սխալներ ենք թույլ տվել այս ոլորտում, բայց չենք կարող դա հետ բերել, սակայն այժմ մենք պետք է էլ ավելի շատ կրճատենք ռուսաստանյան էներգակիրների ներմուծումը»,- Բերբոկի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
«Այս կապակցությամբ ես հստակ ասում եմ՝ այո, Գերմանիան ամբողջությամբ հրաժարվում է ռուսաստանյան մատակարարումներից»,- ընդգծել է Բերբոկը։ Նա նշել է, որ Գերմանիան մտադիր է դադարեցնել ածուխի օգտագործումը «մինչեւ ամառվա վերջ, իսկ նավթի սպառումը կիսով չափ՝ մինչեւ ամառ»։ Նրա խոսքով, մինչեւ տարեվերջ այն կլինի «զրոյական մակարդակում»։
«Այնուհետեւ գալիս է գազը՝ համաձայն եվրոպական ընդհանուր գրաֆիկի»,- ասել է Բերբոկը։ Նա կոնկրետ ժամկետներ չի նշել, սակայն ընդգծել է, որ միասնական Եվրոպայի «ընդհանուր ուժը» Ռուսաստանի էներգակիրներից հրաժարվելու մեջ է։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ գերմանական խոշորագույն Deutsche Bank-ի ղեկավար Քրիստիան Զեւինգը (Christian Sewing) զգուշացրել էր ռուսաստանյան գազի մատակարարման կտրուկ դադարեցման դեպքում ռեցեսիայի սպառնալիքի մասին։
«Էմոցիոնալ տեսանկյունից էմբարգո սահմանելու մասին ցանկացած պահանջ կարելի է հասկանալ։ Բայց եթե դա տեղի ունենա, ապա մեծ հավանականությամբ գերմանական տնտեսությունը եւ, հավանաբար, եվրոպականը կհայտնվեն երկարատեւ հետեւանքներով ռեցեսիայի մեջ»,- ասել էր Զեւինգը։
Իսկ օրերս գերմանական E.ON խոշորագույն էներգետիկ կոնցեռնի ղեկավար Լեոնարդ Բիրնբաումը հայտարարել էր, որ ռուսաստանյան գազի մատակարարումների վրա անհապաղ էմբարգոյի սահմանումը կարող է հանգեցնել Եվրամիության պառակտմանը։
«Կարծում եմ, դա ճիշտ չէ։ Այնպես չէ, որ նման քայլը մեծ հարված կհասցնի Գերմանիային. Եվրամիությունը նույնպես կբախվի հսկայական խնդրի: Օրինակ՝ Սլովակիան ամբողջովին կախված է ռուսաստանյան գազից, իսկ այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Չեխիան եւ Ավստրիան, գազի մեծ մասն են ստանում Ռուսաստանից։ ԵՄ շատ այլ երկրներում այն առնվազն զգալի մասն է կազմում»,- նշել էր Բիրնբաումը:

Германия конкретизировала намерения по отказу от российских энергоносителей
Германия в перспективе преследует цель полностью отказаться от импорта российских энергоносителей, накануне заявила глава МИД Германии Анналена Бербок.
«Мы в прошлом как раз в этой области совершили ошибки, но мы не можем это вернуть обратно, но мы должны сейчас еще больше снизить наш импорт российских энергоносителей»,- приводит слова Бербок агентство ТАСС.
«В этой связи я говорю ясно: да, Германия полностью отказывается от российских поставок»,- подчеркнула Бербок. Она указала на то, что ФРГ намерена прекратить использовать уголь «до конца лета, потребление нефти наполовину до лета». По ее словам, к концу года оно будет «на уровне нуля».
«Затем следует газ, а именно, согласно общему европейскому графику»,- сказала Бербок. Конкретных сроков сроков она не привела, но отметила, что в отказе от энергоносителей из России заключается «общая сила» единой Европы.
Напомним, что ранее глава крупнейшего немецкого Deutsche Bank-а Кристиан Зевинг (Christian Sewing) предупреждал об угрозе рецессии в случае резкой остановки поставок российского газа.
«С эмоциональной точки зрения можно понять любое требование ввести эмбарго. Но если это произойдет, то с высокой долей вероятности германская экономика и, вероятно, европейская окажутся в рецессии с долгосрочными последствиями»,- отмечал Зевинг.
А на днях глава крупнейшего немецкого энергетического концерна E.ON Леонард Бирнбаум заявил, что введение немедленного эмбарго на поставки российского газа может привести к расколу Евросоюза.
«Я считаю, что это неправильно. Дело не в том, что такой шаг сильно ударил бы по Германии - с огромной проблемой столкнулся бы и Евросоюз. Например, Словакия полностью зависима от российского газа, а такие страны, как Чехия и Австрия, получают наибольшую часть газа из России. Во многих других странах ЕС на него приходится по крайней мере весомая доля»,- говорил он.