Գերմանիայի ԱԳ նախարարը պատմել է երկրում ձեթի եւ ալյուրի պակասի մասին
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոկը հայտարարել է, որ Ուկրաինայում տիրող իրավիճակն անդրադառնում է Գերմանիայում պարենային ապրանքների գների աճի վրա, ինչպես նաեւ առաջացրել է արեւածաղկի ձեթի եւ ալյուրի լոկալ պակաս:
Բերբոկը հիշեցրել է, որ Ուկրաինան մինչ այժմ համարվում էր հացահատիկի խոշոր մատակարար ամբողջ աշխարհի համար։ «Հիմա գյուղատնտեսական հողերը ոչնչացվում են, դաշտերից բերքը պատշաճ կերպով չի հավաքվում, ոչնչացվում են պահեստներն ու նավահանգիստները»,- ասել է նա։
«Գերմանիայում դա արտահայտվում է սննդամթերքի գների աճով եւ որոշ սուպերմարկետներում արեւածաղկի ձեթի եւ ցորենի ալյուրի համար նախատեսված դատարկ դարակաշարերով»,- Բերբոկի խոսքերն է մեջբերում բերում ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նրա խոսքով՝ պարենի պակասը «ուղղակի էկզիստենցիալ խնդիր է» շատ այլ երկրների համար: «Միլիոնավոր մարդիկ կանգնած են սովի վտանգի առջեւ, հիմնականում այն երկրներում, որոնք արդեն պայքարում են քաղաքական անկայունության, կլիմայական ճգնաժամի հետեւանքների եւ այլ մարտահրավերների դեմ»,- ասել է  նա:

Глава МИД Германии рассказала о локальной нехватке в стране подсолнечного масла и муки
Глава МИД Германии Анналена Бербок заявила, что ситуация на Украине отражается на росте цен на продукты в Германии, а также спровоцировала локальную нехватку подсолнечного масла и муки.
Бербок напомнила, что Украина до сих пор считалась «житницей» для всего мира в том, что касается поставок зерновых. «Сейчас уничтожаются сельскохозяйственные угодья, надлежащим образом не убирается урожай с полей, разрушаются склады и порты»,- заявила она.
«В Германии это отражается на росте цен на продукты питания и пустующих в некоторых супермаркетах полках с подсолнечным маслом и пшеничной мукой», - приводит слова Бербок агентство ТАСС.
По ее словам, нехватка продовольствия является «попросту экзистенциальным вопросом» для многих других стран. «Миллионам людей грозит голод, по большей степени в странах, которые и так вынуждены бороться с политической нестабильностью, последствия климатического кризиса и другими вызовами»,- заметила она.