Գերմանական խոշորագույն Deutsche Bank-ի ղեկավար Քրիստիան Զեւինգը (Christian Sewing) զգուշացրել է ռուսաստանյան գազի մատակարարման կտրուկ դադարեցման դեպքում ռեցեսիայի սպառնալիքի մասին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով DPA գործակալությունը։«Էմոցիոնալ տեսանկյունից էմբարգո սահմանելու մասին ցանկացած պահանջ կարելի է հասկանալ։ Բայց եթե դա տեղի ունենա, ապա մեծ հավանականությամբ գերմանական տնտեսությունը եւ, հավանաբար, եվրոպականը կհայտնվեն երկարատեւ հետեւանքներով ռեցեսիայի մեջ»,- ասել է Զեւինգը։Հիշեցնենք, որ մարտի երկրորդ կեսին Զեւինգը դեմ էր արտահայտվել «Հյուսիսային հոսք - 1» գազատարի փակմանը եւ հորդորել չշտապել Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառել, քանի որ դրանք բացասաբար են անդրադառնում նաեւ այդ պատժամիջոցները ընդունողների վրա։ 19.03.2022 | 14:52 Deutsche Bank-ի ղեկավարը հորդորել է չշտապել ՌԴ-ի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառել «Եթե մենք փակենք «Հյուսիսային հոսք - 1»-ը, ինչը, սակայն, չի նշանակի Գերմանիա ռուսաստանյան գազի մատակարարումների դադարեցում, դա շուտով կհանգեցնի էներգամատակարարման լուրջ խնդիրների եւ մեր երկրում գների զգալի աճի»,- ասել էր Զեւինգը:Ավելի վաղ կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հայտարարել էր, որ Գերմանիան կկարողանա մեկ տարվա ընթացքում վերացնել կախվածությունը ռուսաստանյան նավթի եւ ածուխի ներկրումից, սակայն գազի համար ավելի երկար ժամանակ կպահանջվի։ Միաժամանակ նա ասել էր, որ այդ նպատակին կհասնեն ավելի արագ, քան շատերը կարծում են։Գերմանիայի իշխանությունները բազմիցս հայտարարել են, որ չեն կարող իրենց թույլ տալ անհապաղ էմբարգո սահմանել ռուսաստանյան էներգառեսուրսների մատակարարման նկատմամբ։Մարտին Եվրահանձնաժողովը ԵՄ երկրներին առաջարկել էր ծրագիր՝ մինչեւ այս տարվա վերջ 67%-ով նվազեցնել ռուսաստանյան գազի մատակարարումներից կախվածությունը՝ կապված ուկրաինական հակամարտության հետ։ Tweet Դիտում՝ 6202

Глава крупнейшего немецкого Deutsche Bank-а Кристиан Зевинг (Christian Sewing) предупредил об угрозе рецессии в случае резкой остановки поставок российского газа, передает ТАСС со ссылкой на агентство DPA.«С эмоциональной точки зрения можно понять любое требование ввести эмбарго. Но если это произойдет, то с высокой долей вероятности германская экономика и, вероятно, европейская окажутся в рецессии с долгосрочными последствиями»,- сказал Зевинг.Напомним, что во второй половине марта Зевинг выступил против остановки газопровода «Северный поток - 1» и призвал не спешить с введением новых санкций в отношении России, поскольку они негативно сказываются и на тех, кто их принимает. 19.03.2022 | 14:52 Глава Deutsche Bank-а призвал не спешить с введением новых санкций против России «Если мы свернем «Северный поток - 1», хотя это не будет означать прекращение поставок российского газа в Германию, то это вскоре приведет к серьезным проблемам с энергоснабжением и значительному повышению цен в нашей стране»,- сказал Зевинг.Ранее канцлер Олаф Шольц заявлял, что Германия в течение года сможет устранить зависимость от импорта нефти и угля из РФ, но для газа потребуется больше времени. При этом он говорил, что цель достигнута будет быстрее, чем многие думают.Власти ФРГ неоднократно говорили, что не могут позволить себе ввести немедленное эмбарго на поставки российских энергоресурсов.Еврокомиссия в марте предложила странам ЕС план сокращения зависимости от поставок российского газа на 67% до конца текущего года в связи с конфликтом на Украине. Tweet Просмотры 6204