Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ առեւտրում ազգային արժույթների օգտագործումը առանձնահատուկ նշանակություն ունի Մոսկվայի դեմ մի շարք պետությունների կողմից կիրառվող անօրինական պատժամիջոցների ֆոնին։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը։«Ռուսաստանի դեմ ոչ բարեկամական պետությունների կողմից անօրինական պատժամիջոցների համատեքստում, իհարկե, կարեւոր է ակտիվորեն օգտագործել ազգային արժույթները երկկողմ առեւտրում, զարգացնել արդյունաբերական համագործակցությունը եւ բացել նոր հնարավորություններ բոլոր ոլորտներում փոխադարձ առեւտրի ընդլայնման համար»,- ասել է Միշուստինը:Հանդիպմանը ՌԴ վարչապետն առաջարկել է նաեւ արագացնել Երեւանի հետ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական նոր ծրագրի ստորագրման նախապատրաստական աշխատանքները։Նրա խոսքով՝ Մոսկվան շահագրգռված է համատեղ նոր նախագծերի մեկնարկով, այդ թվում՝ էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, տրանսպորտային ենթակառուցվածքների, դեղագործության, ագրոարդյունաբերական համալիրի, թվային տնտեսության եւ նորարարությունների ոլորտներում։Միշուստինը հավելել է, որ Հարավային Կովկասում նոր ենթակառուցվածքային ուղիների ստեղծումը կնպաստի տարածաշրջանի կայուն զարգացմանը, խաղաղության ու կայունության ամրապնդմանը։ 19.04.2022 | 22:31 Պուտինը բարձր է գհահատել ՀՀ-ի հետ տնտեսական կապերի ներկայիս մակարդակը Հանդիպմանը նշվել է, որ Մոսկվան եւ Երեւանը 2021 թվականին նախորդ տարվա համեմատ ավելացրել են երկրների միջեւ երկկողմ առեւտրի ծավալը գրեթե 13%-ով՝ հասցնելով այն $2,6 միլիարդի։Ընդ որում, այս տարվա հունվար-փետրվարին առեւտուրն աճել է 42%-ով՝ կազմելով գրեթե $430 միլիոն, հավելել է Միշուստինը։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսությունում ռուսաստանյան ներդրումների ծավալը գերազանցում է $2 միլիարդը։ Tweet Դիտում՝ 3949

Мишустин отметил важность использования национальных валют в торговле с Арменией
Использование национальных валют при торговле между РФ и Арменией приобретает особую важность на фоне введенных рядом государств незаконных санкций в отношении Москвы.
По сообщению ТАСС, об этом заявил сегодня председатель правительства России Михаил Мишустин на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном.
«В условиях незаконных санкций со стороны недружественных государств в отношении России, конечно, важно активнее использовать национальные валюты в двусторонней торговле, развивать производственную кооперацию, открывать новые возможности для расширения взаимной торговли по всем направлениям»,- отметил Мишустин.
На встрече российский премьер предложил также ускорить подготовку к подписанию новой межправительственной программы экономического сотрудничества с Ереваном.
По его словам, Москва заинтересована в запуске новых совместных проектов, в том числе в таких областях, как энергетика, горнодобывающая промышленность, транспортная инфраструктура, фармацевтика, агропромышленный комплекс, цифровая экономика, инновации.
Мишустин добавил, что создание новых инфраструктурных маршрутов на Южном Кавказе будет способствовать устойчивому развитию региона, укреплению там мира и стабильности.
На встрече было отмечено, что Москва и Ереван в 2021 году увеличили объем двустороннего товарооборота стран почти на 13% по сравнению с показателями предыдущего года, который составил $2 млрд 600 млн.
При этом в январе-феврале текущего года товарооборот увеличился на 42%, составив почти $430 млн, добавил Мишустин. По его словам, объем российских инвестиций в экономику Армении превышает $2 млрд.