Էներգակիրների գների բարձրացման հետ մեկտեղ Մեծ Բրիտանիայում նվազում է Ուկրաինայում հատուկ գործողության պատճառով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների հանրային աջակցությունը, վկայում են The Sunday Telegraph թերթի համար Redfield and Wilton Strategies ընկերության կողմից անցկացված հարցման արդյունքները։«Քաղաքացիների թիվը, ովքեր պատրաստ են ավելի շատ վճարել վառելիքի համար՝ Ռուսաստանի դեմ Արեւմուտքի կոշտ պատժամիջոցների պատճառով, մեկ ամսվա ընթացքում նվազել է 50%-ից մինչեւ 36%»,- տեղեկացնում է պարբերականը։Նշվում է, որ հարցվածների 54%-ը հայտնել է վերջին մեկ տարվա ընթացքում իրենց ֆինանսական վիճակի վատթարացման մասին, մինչդեռ երկու ամիս առաջ այդ ցուցանիշը կազմում էր 42%: Բացի այդ, հարցվածների 62%-ը հնարավոր է համարել հետագայում Բրիտանիայի ֆինանսական վիճակի դեգրադացիան։Հետազոտության մասնակիցների մեկ երրորդից պակասը հայտարարել է աշխատավարձի բարձրացման մասին՝ ի պատասխան գնաճի, իսկ նրանցից երկու երրորդը խոստովանել է, որ գների աճի պայմաններում նոր դրույքաչափը, միեւնույն է, բավարար չէ նորմալ կյանքի համար։«ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ՝ հարցումն իրականացվել է ապրիլի 13-ին, երբ տարեկան կտրվածքով գնաճը երկրում հասել է վերջին տասնամյակների ընթացքում ռեկորդային 7%-ի։Արեւմտյան երկրներում վառելիքի հետ կապված իրավիճակը կտրուկ վատացել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելուց հետո։ Այսպես, Մեծ Բրիտանիայում գազի եւ էլեկտրաէներգիայի գնային շեմը բարձրացվել է 54%-ով, իսկ բենզինի եւ դիզելային վառելիքի արժեքը ռեկորդներ է սահմանում նավթի համաշխարհային գների աճի պատճառով։Ինչպես ավելի վաղ նշել էր ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը «Էներգետիկ քաղաքականություն» ամսագրի համար գրած իր սյունակում, Միացյալ Նահանգները եւ Մեծ Բրիտանիան վերջին տարիներին հավաստիացնում էին, որ կնվազեցնեն իրենց կախվածությունը ռուսաստանյան էներգետիկ ռեսուրսներից, սակայն վիճակագրությունը հակառակն է ցույց տալիս. այսպես, ՌԴ գազի մասնաբաժինը Մեծ Բրիտանիայի ներմուծման ընդհանուր ծավալում զրոյական ցուցանիշներից 2017 թվականին աճել է մինչեւ ավելի քան 6% 2021 թվականին։ 21.03.2022 | 11:50 «ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների հետեւանքները կազդեն բրիտանացիների կյանքի վրա» Մարտի երկրորդ կեսին Sky News հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Միացյալ Թագավորության ֆինանսների նախարար Ռիշի Սունակն ասել էր, որ բրիտանական իշխանությունների կողմից Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման հետեւանքները կազդեն երկրի բնակչության կյանքի վրա, իսկ կառավարությունը չի կարողանա լիովին պաշտպանել շարքային բրիտանացիներին։«Այն քայլերի համար, որոնք մենք ձեռնարկում ենք Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու նպատակով, ստիպված կլինենք վճարել այստեղ։ Ես չեմ ձեւացնի, թե հեշտ է լինելու, եւ որ իշխանությունը կկարողանա հաղթահարել բոլոր դժվարություններն ու լիովին պաշտպանել ժողովրդին սպասվելիք դժվարին պահին։ Այնուամենայնիվ, կարող եմ ասել, որ մենք ամեն ինչ կանենք այնտեղ, որտեղ կարող ենք ինչ-որ բան փոխել»,- ասել էր Ռիշի Սունակը։ Tweet Դիտում՝ 3491

Сокращается число британцев, готовых больше платить за топливо из-за санкций Запада
В Великобритании общественная степень поддержки санкций против России из-за спецоперации на Украине падает по мере роста цен на энергоносители, свидетельствуют результаты опроса компании Redfield and Wilton Strategies для газеты The Sunday Telegraph.
«Количество граждан, готовых больше платить за топливо из-за жестких санкций Запада против России, за месяц сократилось с 50-и до 36%»,- сообщает издание.
Отмечается, что 54% опрошенных заявили об ухудшении их финансового положения за последний год, тогда как два месяца назад этот показатель составлял 42%. Кроме того, 62% респондентов допустили дальнейшую деградацию финансового положения Британии в будущем.
Менее трети участников исследования заявили о повышении заработной платы в ответ на инфляцию, а две трети из них признались, что новой ставки все равно недостаточно для нормальной жизни в условиях роста цен.
Как передает «РИА Новости», компания провела опрос 13 апреля, когда инфляция по стране достигла рекордных за последние десятилетия 7-и процентов в годовом исчислении.
В западных странах ситуация с топливом резко ухудшилась после введения санкций против России. Так, в Великобритании ценовой порог на газ и электричество повысили на 54%, а стоимость бензина и дизельного топлива бьет рекорды из-за роста мировых цен на нефть.
Как ранее отмечал вице-премьер России Александр Новак в своей авторской колонке для журнала «Энергетическая политика», США и Великобритания последние годы заверяли в снижении своей зависимости от российских энергоресурсов, но статистика говорит об обратном: так, доля российского газа в общем импорте Великобритании с нулевых показателей в 2017 году выросла до более чем 6% по итогам 2021 года.
Во второй половине марта в интервью телеканалу Sky News глава Министерства финансов Соединенного Королевства Риши Сунак говорил, что последствия введения санкций против России властями Великобритании скажутся на жизни населения страны и правительству не удастся полностью защитить рядовых британцев.
«За те шаги, которые мы делаем, чтобы ввести санкции против России, придется платить здесь. Не буду притворяться, что это будет легко и что правительство сможет решить все трудности и полностью защитить людей в тяжелое время, которое предстоит пережить. Однако я могу сказать, что мы сделаем все возможное там, где мы можем что-то изменить»,- отмечал Риши Сунак.