Այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանը կստիպի ոչ բարեկամական երկրներին ռուբլով հաշիվներ բացել ռուսաստանյան բանկերում, ռուբլին կդառնա շատ ուժեղ արժույթ, կարծում է ֆրանսիացի հայտնի վերլուծաբան Ալեքսանդր դել Վալը (Alexandre del Valle)։Այդ հանգամանքը նա բացատրում է նրանով, որ ռուբլին կապահովվի ռազմավարական ապրանքներով և ՌԴ Կենտրոնական բանկի ոսկու մեծ պաշարներով։ Ինչպես հաղորդում է Prime գործակալությունը, Valeurs actuelles թերթում իր հրապարակման մեջ Դել Վալը նշում է մի քանի պատճառ, որոնց շնորհիվ վերջին օրերին ռուբլին նկատելիորեն ամրապնդվել է։Նախ՝ որոշ եվրոպական երկրներ կշարունակեն գազ գնել Ռուսաստանից՝ նույնիսկ ռուբլով։ Հունգարիան, Սլովակիան և Ավստրիան արդեն բացահայտ հայտարարել են, որ չեն դադարեցնի գնումները։ Փորձագետի խոսքով՝ ռուսաստանյան գազից մեծ կախվածություն ունեցող եվրոպական այլ երկրներ արդեն հաշիվներ են բացել «Գազպրոմբանկում» և փոխանցում կատարել:Երկրորդ՝ ռուբլուն օգնում են Ռուսաստանի կայուն առևտրային հարաբերություններն այնպիսի խոշոր տնտեսությունների հետ, ինչպիսիք են Չինաստանը, Բրազիլիան և Հնդկաստանը։ Բացի այդ, Մոսկվան կապեր է պահպանում արաբական խոստումնալից և Աֆրիկայի ամենազարգացած երկրների հետ։«Դա մեղմեց մտավախությունները, որ Ռուսաստանը կդառնա անվճարունակ, և, հետևաբար, նպաստեց ռուբլու ամրապնդմանը»,- գրել է Դել Վալը: 09.04.2022 | 13:36 Փորձագետները ռուբլու հետագա ամրապնդում չեն ակնկալում Երրորդ՝ ռուսաստանյան արժույթին օգնեց Կենտրոնական բանկի քաղաքականությունը, որի արդյունքում հիմնական տոկոսադրույքը հրատապ կերպով բարձրացվեց մինչև 20%: Փորձագետի կարծիքով՝ ՌԴ իշխանությունները փորձում են քաղաքացիներին «տարհամոզել» ռուբլուց փախչելուց՝ դրանով իսկ զսպելով փոխարժեքի նվազումը։Չորրորդ՝ ռուսաստանյան արտահանողներին ուղղված պահանջը՝ արտարժութային եկամուտների 80%-ը ռուբլով փոխանակելը նույնպես արդյունավետ էր: Ռուսաստանյան ընկերություններն ակտիվ բիզնես փոխանակում են իրականացնում արտասահմանյան ձեռնարկությունների հետ և վաստակում են «շատ եվրո, դոլար և իեն», գրում է փորձագետը։Ռուսաստանյան արտահանող ընկերությունների եկամուտների 80%-ի փոխարկումը ռուբլու մեծ պահանջարկ է ստեղծում ռուսաստանյան արժույթի նկատմամբ, ինչը նպաստում է դրա ամրապնդմանը»,- պարզաբանել է նա։Հինգերորդ՝ Մոսկվայի բորսայում առևտրի դադարն օգնեց կանխել ռուբլու անկումը, մասնավորապես՝ արտասահմանյան արժեթղթերի վաճառքի արգելքը։ 08.04.2022 | 10:31 Ռուբլու փոխարժեքի ձեւավորման նոր տրամաբանությունը եւ հետագա կանխատեսումները Դել Վալն ընդգծում է, որ պատժամիջոցների միջոցով Ռուսաստանին մեկուսացնելու փորձը կարագացնի աշխարհի ապադոլարացումն ու արևմտյանացումը։ Միաժամանակ, ՌԴ արժույթի համար որոշակի սպառնալիքներ են պահպանվում։ Այսպես, Եվրոպայի մի շարք երկրներ կարող են հրաժարվել գազի դիմաց ռուբլով վճարելուց և դիմել այլ մատակարարների, հատկապես, եթե Վաշինգտոնը ճնշում գործադրի դրանց վրա։«ԱՄՆ-ն, անշուշտ, ձեռքերը ծալած չի նստի, տեսնելով Ռուսաստանի, Չինաստանի և այլ խաղացողների՝ ապադոլարիզացիան խթանելու մտադրությունները, քանի որ ԱՄՆ-ն կարող է կորցնել իր հզորության հիմնական լծակը»,- ասել է Ալեքսանդր Դել Վալը։ Tweet Դիտում՝ 11966

После того, как Россия заставит недружественные страны открыть рублевые счета в российских банках, рубль станет очень сильной валютой, считает известный французский аналитик Александр дель Валль (Alexandre del Valle). Он объясняет это тем, что рубль будет обеспечен стратегическими товарами и большими золотыми резервами Центробанка РФ. Как передает агентство «Прайм», в своей публикации в газете Valeurs actuelles Дель Валль называет несколько причин, благодаря которым рубль заметно окреп в последние дни.Во-первых, некоторые европейские страны продолжат покупать газ у России даже за рубли. Венгрия, Словакия и Австрия уже открыто заявили, что не будут прекращать закупки. По словам эксперта, другие страны Европы, сильно зависящие от российского газа, уже открыли счета в «Газпромбанке» и перевели туда валюту.Во-вторых, поддержку рублю оказывают устойчивые торговые отношения России с такими крупными экономиками, как Китай, Бразилия, Индия. Кроме того, Москва поддерживает контакты с перспективными арабскими странами и наиболее развитыми государствами Африки.«Это смягчило опасения по поводу того, что Россия станет неплатежеспособной, а значит, помогло укрепить рубль»,- пишет Дель Валль. 09.04.2022 | 13:36 Эксперты не ожидают дальнейшего укрепления рубля В-третьих, российской валюте помогла политика ЦБ, экстренно поднявшего ключевую ставку до 20%. По словам эксперта, российские власти стараются «разубедить» граждан бежать от рубля, сдерживая таким образом снижение его курса.В-четвертых, эффективным оказалось и требование к российским экспортерам об обмене 80% валютной выручки на рубли. Российские компании ведут активный бизнес-обмен с иностранными предприятиями и зарабатывают «много евро, долларов и иен», пишет экономист. Перевод 80% доходов российских экспортирующих компаний в рубли создает большой спрос на российскую валюту, что способствует ее укреплению»,- пояснил он.В-пятых, предотвратить падение рубля помогла пауза в торгах на Мосбирже, в частности, запрет на продажу иностранных ценных бумаг. 08.04.2022 | 10:31 Новая логика образования курса рубля и дальнейшие прогнозы Дель Валль подчеркивает, что попытка изолировать Россию с помощью санкций ускорит дедолларизацию и девестернизацию мира. Вместе с тем остаются определенные угрозы для российской валюты. Так, ряд стран в Европе может отказаться платить за газ в рублях и обратиться к другим поставщикам, особенно если на них надавит Вашингтон.«Соединенные Штаты, безусловно, не будут сидеть сложа руки, видя намерения России, Китая и других игроков способствовать дедолларизации, так как они могут потерять главный рычаг своей власти»,- утверждает Александр дель Валль. Tweet Просмотры 11964