Reuters. Չինաստանը չի կնքում Ռուսաստանի հետ նավթային նոր պայմանագրեր
Չինաստանի պետական նավթավերամշակող ձեռնարկությունները պահպանում են նախկինում կնքված ռուսաստանյան նավթային պայմանագրերը, սակայն խուսափում են նորերից:
Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով անանուն աղբյուրներ։ Նշվում է, որ չնայած մեծ զեղչերի, չինական ընկերությունները ականջալուր են լինում Պեկինի՝ զգուշավորություն պահպանելու կոչին, քանի որ Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցները խստացվում են:
Գործակալությունը թվարկում է մի քանի խոշոր չինական նավթային ընկերություններ՝ Sinopec, CNOOC, PetroChina, Sinochem, որոնք չեն մասնակցել մայիսյան նավթային պայմանագրերով առուվաճառքին։
Ինչպես նշում են աղբյուրները, չինական պետական ընկերությունները չեն ցանկանում բացահայտորեն աջակցել Մոսկվային՝ գնելով նավթի լրացուցիչ ծավալներ, այն բանից հետո, երբ անցած ամիս Վաշինգտոնն արգելեց ռուսաստանյան նավթի ներմուծումն, իսկ Եվրամիությունը պատժամիջոցներ սահմանեց Ռուսաստանի խոշորագույն արտահանողների՝ «Ռոսնեֆտ»-ի եւ «Գազպրոմ նեֆտ»-ի դեմ:
«Պետական ձեռնարկությունները զգուշավոր են, քանի որ դրանց գործողությունները կարող են դիտարկվել որպես Չինաստանի կառավարության գործողություններ, եւ ընկերություններից ոչ մեկը չի ցանկանում առանձնանալ որպես ռուսաստանյան նավթի գնորդ»,- ասել է աղբյուրներից մեկը:
Չինաստանը ռուսաստանյան նավթի խոշորագույն գնորդներից է՝ օրական 1,6 միլիոն բարել, որի կեսը մատակարարվում է խողովակաշարերով միջկառավարական պայմանագրերի շրջանակում։
Reuters-ի աղբյուրներն ակնկալում են, որ չինական պետական ընկերությունները կկատարեն ռուսաստանյան նավթի առաքման իրենց երկարաժամկետ պայմանագրերը, սակայն կխուսափեն նոր սփոթային գործարքներից:
Չինաստանը բազմիցս է դատապարտել Մոսկվայի դեմ կոշտ պատժամիջոցները։ Այսպես, մարտի վերջին Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին (Wang Yi) ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հետ տեսակոնֆերանսի ընթացքում նշել էր, որ անընդունելի են Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան չափազանց կոշտ պատժամիջոցները։
Նախարարն ասել էր, որ Արեւմուտքի միակողմանի պատժամիջոցների համար «վճարում են այն երկրներն ու ժողովուրդները, որոնք չեն մասնակցում Մոսկվայի եւ Կիեւի միջեւ ռազմական առճակատմանը»։ Նա ընդգծել էր, որ դա «անարդար է եւ անօրինական»։ «Անվտանգության խնդիրները կարգավորելիս չի կարելի ամեն ինչ պարզեցնել, բաժանել սպիտակի եւ սեւի»։
Իսկ ՄԱԿ-ում Չինաստանի մշտական ներկայացուցիչ Չժան Ցզյունը օրերս հայտարարել էր, որ անխտիր եւ համապարփակ պատժամիջոցները հավասարազոր են համաշխարհային տնտեսությունը որպես զենք օգտագործելուն գլոբալ հակամարտության մեջ: «Սա խաթարում է էներգակիրների եւ սննդի մատակարարումները: Այս ամենը վտանգում է միջազգային հանրության տասնամյակների զարգացումը»,- նշել էր չինացի դիվանագետը։

Reuters։ Китай не заключает новые нефтяные контракты с Россией
Государственные нефтеперерабатывающие предприятия Китая соблюдают существующие российские нефтяные контракты, но избегают новых.
Об этом сообщает Reuters со ссылкой на анонимные источники. Отмечается, что несмотря на большие скидки, китайские компании прислушиваются к призыву Пекина соблюдать осторожность, поскольку западные санкции против России ужесточаются.
Агентство перечисляет несколько крупных китайских нефтяных компаний - Sinopec, CNOOC, PetroChina, Sinochem, которые не стали участвовать в торгах на майские нефтяные контракты.
Как отмечают источники, китайские государственные компании не хотят открыто поддерживать Москву, покупая дополнительные объемы нефти после того, как Вашингтон в прошлом месяце запретил импорт российской нефти, а Европейский союз ввел санкции в отношении крупнейших российских экспортеров - «Роснефти» и «Газпром нефти».
«Государственные предприятия проявляют осторожность, поскольку их действия могут быть расценены как действия правительства Китая, и ни одно из них не хочет, чтобы его выделяли как покупателя российской нефти»,-  сказал один из источников.
Китай является крупнейшим покупателем российской нефти - 1,6 млн баррелей в сутки, половина из которых поставляется по трубопроводам в рамках межправительственных контрактов.
Источники Reuters ожидают, что китайские государственные компании будут соблюдать свои долгосрочные контракты на поставку российской нефти, но будут избегать новых спотовых сделок.
Китай не раз осуждал жесткие санкции против Москвы. Так, в конце марта министр иностранных дел Китая Ван И (Wang Yi) в ходе беседы с верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем в формате видеоконференции указывал на неприемлемость крайне жестких санкций Запада против России.
Ван И отмечал, что за односторонние санкции Запада «расплачиваются страны и народы, не участвующие в военном противостоянии Москвы и Киева». Он подчеркивал, что это «несправедливо и противозаконно». «При урегулировании проблем безопасности нельзя все упрощать, делить на белое и черное».
А постоянный представитель Китая при ООН Чжан Цзюнь на днях заявил, что неизбирательные и комплексные санкции равнозначны использованию мировой экономики в качестве орудия в глобальном конфликте. «Это подрывает поставки энергоносителей и продовольствия. Все это ставит под угрозу десятки лет развития международного сообщества»,- отмечал китайский дипломат.