Պեսկովը դեմ չէ ռուբլով արտահանվող ապրանքների ցանկի ընդլայնման գաղափարին
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հնարավոր է համարել, որ Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գաղափարը՝ ընդլայնել ՌԴ-ի կողմից ռուբլով արտահանվող ապրանքների ցանկը, կարող է մշակվել։
«Սա գաղափար է, որն, իհարկե, պետք է մշակվի՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ, ըստ էության, կան երկրներ, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ցուցաբերում ազգային արժույթներով փոխադարձ հաշվարկների նկատմամբ»,- Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
«Դա միանգամայն կարող է մշակվել, եւ եթե այդ կապակցությամբ լինի հանձնարարություն պետության ղեկավարի կողմից, դա, ամենայն հավանականությամբ, ինչ-որ կոնկրետ առաջարկների տեսք կստանա»,- հավելել է Պեսկովը։
Դոլարի հեղինակությունն աշխարհում վերջին տարիներին «բավականին սասանվեց», նման իրավիճակում այլընտրանքն ազգային արժույթների օգտագործման ընդլայնումն է, ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը։
Այսօր ավելի վաղ ՌԴ Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը կարծիք էր հայտնել, որ ճիշտ կլինի ընդլայնել ռուբլով արտահանվող ապրանքների ցանկը՝ ներառյալ հացահատիկի, նավթի եւ փայտանյութի վաճառքն իրականացնել ՌԴ ազգային արժույթով։
Նա նաեւ դիմել էր ոչ բարեկամական երկրների ազգային խորհրդարանների գործընկերներին՝ հորդորելով ավելի լուրջ վերաբերվել ռուբլով փոխադարձ հաշվարկների հարցին։ «Փորձելով պատժամիջոցների քաղաքականությամբ մեկուսացնել մեզ, դուք մեկուսացրել եք ձեզ։ Պետք է պատասխանատվություն կրեք ձեր կայացրած որոշումների համար»,- նշել էր Վոլոդինը։

Песков не против идеи расширения списка товаров, экспортируемых Россией за рубли
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков допустил, что идея спикера Государственной думы России Вячеслава Володина о расширении списка товаров, экспортируемых РФ за рубли, может быть проработана.
«Это идея, которая, безусловно, должна прорабатываться с учетом того, что, на самом деле, существуют страны, которые проявляют взаимный интерес к взаиморасчетам в национальных валютах»,- приводит слова Пескова агентство ТАСС.
«Это вполне может быть проработано, и, если на сей счет будет поручение главы государства, наверняка это обретет форму каких-то конкретных предложений»,- добавил Песков.
Престиж доллара в мире в последние годы «изрядно зашатался», в такой ситуации альтернативой является расширение использования национальных валют, заявил пресс-секретарь президента России.
Ранее сегодня спикер Госдумы РФ Вячеслав Володин заявил, что будет правильным расширить список экспортируемых за рубли товаров, в том числе продавать за валюту РФ зерно, нефть и лес.
Он также обратился к коллегам из национальных парламентов недружественных стран, призвав отнеситесь более серьезно к вопросу рублевых взаиморасчетов. «Политикой санкций, пытаясь изолировать нас, вы изолировали себя. За принятые решения надо отвечать»,- отметил Володин.