Եթե եվրոպացիները հրաժարվեն վառելիքի համար վճարել ռուբլով, Ռուսաստանը մտադիր չէ անվճար գազ մատակարարել, լրագրողներին այսօր ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։Ինչպես հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը, հարցին՝ ի՞նչ քայլեր կձեռնարկի Ռուսաստանը, եթե Եվրոպան հրաժարվի գազի դիմաց վճարել ռուբլով, Պեսկովը պատասխանել է. «Հարցերը կլուծենք դրանք ի հատ գալուն պես»։Ի պատասխան Ճշտող հարցին՝ նման իրավիճակում հնարավո՞ր է հրաժարվել գազի մատակարարումներից, Պեսկովն ասել է. «Այն, որ մենք անվճար գազ չենք մատակարարելու, միանշանակ է։ Սա կարելի է ասել բացարձակ վստահությամբ»։ «Մեր իրավիճակում դժվար թե հնարավոր եւ նպատակահարմար լինի եվրոպական բարեգործությամբ զբաղվել»,- ասել է նա։Պեսկովը նաեւ մանրամասնել է, որ «գազի մատակարարման գործընթացը չափազանց բարդ է, դա խանութից որեւէ ապրանք գնել չէ, երբ խանութից ինչ-որ բան եք գնում եւ վճարում»։ «Դրանք եւ առաքումներ են, եւ վճարում, եւ բալանսի ամփոփում: Սա ժամանակատար գործընթաց է: Այժմ բոլոր եղանակավորությունները մշակվում են գերատեսչությունների միջեւ՝ «Գազպրոմ»-ի հետ, այնուհետեւ արդեն կորոշվեն հստակ ժամկետները»,- ասել է Պեսկովը։«Ինտերֆաքս»-ի տվյալներով՝ ներկայումս Ռուսաստանը ամսական մոտ $10 միլիարդի գազ է արտահանում։ 27.03.2022 | 10:31 Պեսկով․ Եվրոպան ԱՄՆ-ից «օգնություն» կստանա կրկնակի թանկ գնով Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մինչեւ մարտի 31-ը սպասում է ՌԴ կառավարության, Ռուսաստանի բանկի (ԿԲ) եւ «Գազպրոմ» ընկերության զեկույցին՝ ոչ բարեկամական երկրներ գազի մատակարարման համար վճարման արժույթը ռուբլով փոխելու մասին։Բացի այդ, Կենտրոնական բանկը կառավարության հետ համատեղ պետք է ապահովի փոփոխված պայմանագրերով վճարումներ կատարելու հնարավորությունը՝ ներառյալ ներքին արտարժույթային շուկայում էներգառեսուրսների գնորդների կողմից ռուսական ռուբլու գնումը: Սույն հանձնարարականի կատարման վերջնաժամկետը նույնպես սահմանվել է մարտի 31-ը։ Tweet Դիտում՝ 7027

Россия не намерена бесплатно поставлять газ в случае отказа европейцев платить за топливо в рублях, сказал журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.Как передает «Интерфакс», на вопрос, какие действия предпримет Россия в случае отказа Европы платить за газ в рублях, Песков ответил: «Будем решать вопросы по мере их поступления».На уточняющий вопрос, возможен ли отказ от поставок газа в такой ситуации, Песков сказал: «То, что мы не будем бесплатно поставлять газ, это однозначно. Это можно сказать с абсолютной уверенностью». «В нашей ситуации заниматься европейской благотворительностью вряд ли возможно и целесообразно»,- сказал он.Песков уточнил также, что «процесс поставок (газа) весьма и весьма сложен, это не покупка какого-то товара в магазине, когда вы в магазине что-то покупаете и расплачиваетесь». «Это и поставки, и оплата, и подведение баланса. Это процесс, растянутый по времени. Сейчас все модальности как раз прорабатываются между ведомствами, с «Газпромом», а потом уже будут определяться четкие временные рамки»,- сказал Песков.По данным «Интерфакс», Россия в настоящее время в месяц экспортирует газ на сумму около $10 млрд. 27.03.2022 | 10:31 Песков: Европа получит «помощь» от США по двойной Напомним, что Президент РФ Владимир Путин ждет до 31 марта доклад от правительства, Банка России (ЦБ) и компании «Газпром» об изменении валюты платежа на рубли за поставки газа в недружественные страны.Кроме того, ЦБ совместно с кабинетом министров должен обеспечить возможность проведения платежей по газовым контрактам, переведенным на оплату поставок в рублях, включая приобретение покупателями энергоресурсов российских рублей на внутреннем валютном рынке. Срок исполнения этого поручения также установлен до 31 марта. Tweet Просмотры 7030