Յունիբանկն՝ առաջատար POS վարկերի գծով
2021 թվականի 4-րդ եռամսյակում Յունիբանկը դարձել է Հայաստանում առաջատարը POS վարկերի գծով՝ եւ տրված վարկերի քանակով, եւ ծավալով:
Ինչպես նշել են բանկում, 2021թ. արդյունքներով՝ բանկը նաեւ պահպանել է առաջատար դիրքը POS վարկերի քանակով: Յունիբանկին բաժին է ընկնում շուկայի 21%-ը:
Ապառիկ ապրանքներ գնելու համար վարկերը ձեւակերպվում են բանկի ավելի քան 500 գործընկեր խանութներում: Ապրանքների հիմնական տեսականին, որոնց համար վարկեր են տրամադրվել խանութներում, կենցաղային եւ համակարգչային տեխնիկան է, հեռախոսները եւ այլն:
Հայտերի մշակման արագությունն ու արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով Յունիբանկը լիովին ավտոմատացրել է վարկային սքորինգը եւ ներդրել արհեստական բանականության տեխնոլոգիան: Նորարարական ավտոմատացված համակարգի օգնությամբ 2021 թվականին մշակվել է ավելի քան 400 000 հայտ:
«Մեր նպատակն է՝ հաճախորդին հնարավորություն տալ հեշտ եւ հարմարավետ ձեռքբերել ապրանքը՝ ապառիկ: Մեր վարկատեսակների հանդեպ պահանջարկն աճում է տարեցտարի, նշանակում է՝ մենք շարժվում ենք ճիշտ ուղղությամբ: Յունիբանկի հաջողության գրավականներից է նորարարական տեխնոլոգիաների օգտագործումը, որը հաճախորդների համար էապես պարզեցնում է վարկավորման գործընթացը, այդ թվում՝ մարզերում»,- նշել է Յունիբանկի  Մանրածախ բիզնեսի զարգացման եւ վաճառքների գծով տնօրեն Գուրգեն Ղուկասյանը:

Юнибанк - лидер по POS-кредитам
В 4-м квартале 2021 года Юнибанк стал лидером в Армении как по количеству, так и по объему POS-кредитов.
Как отметили в банке, по итогам 2021 года Юнибанк также сохранил лидерство по числу выданных POS-кредитов. Доля банка на рынке составляет свыше 21%.
Кредиты при покупке товаров в рассрочку оформляются более чем в 500 магазинах-партнерах банка. Основными категориями товаров, на которые оформлялись кредиты в магазинах, были бытовая и компьютерная техника, мобильные устройства и т.д. Чтобы повысить скорость и эффективность обработки заявок, Юнибанк полностью автоматизировал систему кредитного скоринга и внедрил технологию искусственного интеллекта. С помощью инновационной автоматизированной системы за 2021 год было обработано более 400 000 заявок.
«Наша задача - дать клиентам возможность максимально комфортно и просто приобрести товар в кредит. Спрос на наши продукты растет с каждым годом, а значит, мы движемся в правильном направлении. В числе факторов нашего успеха - использование инновационных технологий, что существенно упрощает процесс для клиентов. Нам также удалось выстроить прочные отношения с ключевыми партнерами, в том числе и в регионах»,- отметил директор по продажам и развитию розничного бизнеса Юнибанка Гурген Гукасян.