ՏՄՊՊՀ-ը նախազգուշացրել է Հայաստանի մի շարք բանկերի
Երեւան /Մեդիամաքս/. Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը /ՏՄՊՊՀ/ այսօր## “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկին”, “Առէկսիմբանկին”, “Բիբլոս Բանկ Հայաստանին”, “Կասկադ Բանկին”, “Հայէկոնոմբանկին”, “Պրոմեթեյ Բանկին”, “Արդշինինվեստբանկին” եւ “Արցախբանկին” նախազգուշացրել է հակամրցակցային պայմանավորվածությունների կապակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահի հայցադիմումի հիման վրա հանձնաժողովը 2008 թվականի մարտի 28-ից Հայաստանի բանկային համակարգում հնարավոր հակամրցակցային պայմանավորվածություների առթիվ վարչական վարույթ էր նախաձեռնել:
ԿԲ ղեկավարի հայցադիմումի մեջ նշվում էր, որ հիփոթեքային վարկերի եւ ավտովարկերի տրամադրման ընթացքում բանկերը հաճախորդներին առաջարկել են օգտվել կոնկրետ կազմակերպությունների գնահատման եւ ապահովագրության ծառայություններից, ինչը սահմանափակում է փոխառուների ընտրությունը:
Վերլուծության ընթացքում պարզվել է, որ “ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի”, “Առէկսիմբանկի” եւ “Բիբլոս Բանկ Հայաստանի” հաճախորդներն օգտվել են բացառապես “Ինգո Արմենիա” ընկերության ապահովագրական ծառայություններից, “Կասկադ Բանկի” հաճախորդները` “Կասկադ Ինշուրանսի”, “Հայէկոնոմբանկի” հաճախորդները` “Սիլ Ինշուրանսի”, “Պրոմեթեյ Բանկի” հաճախորդները` “Նաիրի Ինշուրանսի”, իսկ “Արդշինինվեստբանկի” եւ “Արցախբանկի” հաճախորդները` բացառապես “Ռասկո” ընկերության ապահովագրական ծառայություններից:
Ընդ որում, “Հայէկոնոմբանկը” հանդիսանում է “Սիլ Ինշուրանսի”, իսկ “Կասկադ Կապիտալ Հոլդինգսը”` “Կասկադ Ինշուրանս” ապահովագրական ընկերության համահիմնադիրը:
Վերլուծության ընթացքում ՏՄՊՊՀ-ն եկել է եզրահանգման, որ նշված բանկերը անուղղակի համաձայնեցված գործողությունների միջոցով “հորիզոնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել”` նախապատվությունը տալով որոշակի ընկերությունների: ՏՄՊՊՀ-ն բանկերին հանձնարարել է հետագայում կանխարգելել նման խախտումները, ինչպես նաեւ առաջարկել է ԿԲ-ին տվյալ ոլորտում իրավական հարաբերությունների կարգավորման միջոցներ նախաձեռնել:
Հայաստանի բանկերի միության /ՀԲՄ/ եւ “Պրոմեթեյ Բանկի” վարչության նախագահ Էմիլ Սողոմոնյանը հանձնաժողովին առաջարկել է ձեռնպահ մնալ նախազգուշացումից, քանի որ ԿԲ նախագահի հայցադիմումից հետո օրենսդրական փոփոխություններ են տեղի ունեցել, ինչի արդյունքում “այդ խնդիրը 90 տոկոսով լուծվել է”: Սակայն ՏՄՊՊՀ նախագահ Աշոտ Շահնազարյանը նշել է, որ ԿԲ-ից վարույթը դադարեցնելու մասին դիմում չի ստացվել:

ГКЗЭК предупредила ряд банков Армении
Ереван /Медиамакс/. Госкомиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) предупредила сегодня## «АКБА-Кредит Агрикол Банк», «Арэксимбанк», «Библос Банк Армения», «Каскад Банк», «Армэкономбанк», «Банк Прометей», «Ардшининвестбанк» и «Арцахбанк» по поводу антиконкурентных договоренностей.
Как сообщает агентство Медиамакс, на основе обращения председателя Центрального банка Армении от 28 марта 2008 года комиссия инициировала административное производство по поводу возможных антиконкурентных договоренностей в банковской системе Армении.
В обращении главы ЦБ отмечалось, что в ходе предоставления ипотечных и автокредитов банки предлагали клиентам пользоваться услугами страхования и оценки имущества конкретных организаций, что ограничивало выбор заемщиков.
В ходе анализа выяснилось, что клиенты «АКБА-Кредит Агрикол Банка», «Арэксимбанка», «Библос Банка Армения» пользовались страховыми услугами исключительно компании «Инго-Армения», клиенты «Каскад Банка» - услугами «Каскад Иншуранс», «Армэкономбанка» - услугами «Сил Иншуранс», «Банка Прометей» - «Наири Иншуранс», а клиенты «Ардшининвестбанка» и «Арцахбанка» пользовались страховыми услугами исключительно компании «Раско».
При этом «Армэкономбанк» является соучредителем «Сил Иншуранс», а «Каскад Капитал Холдингс» - страховой компании «Каскад Иншуранс».
В ходе анализа ГКЗЭК пришла к заключению, что отмеченные банки посредством косвенно согласованных действий «пришли к горизонтальным договоренностям», отдавая предпочтение определенным компаниям. ГКЗЭК поручила банкам предотвратить в дальнейшем подобные нарушения, а также предложила ЦБ предпринять меры по упорядочению правовых отношений в данной сфере.
Председатель Союза банков Армении (СБА) и председатель правления «Банка Прометей» Эмиль Согомонян предложил комиссии воздержаться от вынесения предупреждения, поскольку со времени обращения председателя ЦБ ГКЗЭК были приняты законодательные изменения, вследствие чего «данная проблема была преодолена на 90%». Председатель ГКЗЭК Ашот Шахназарян, однако, отметил, что от ЦБ обращения о прекращении производства не поступало.