Ճապոնիան կհամագործակցի G7-ի հետ ՌԴ-ից նավթի ներմուծման արգելքի հարցում
Ճապոնիայի կառավարությունը կհամագործակցի միջազգային հանրության, առաջին հերթին «Մեծ յոթնյակի» (G7) գործընկերների հետ՝ Ռուսաստանից նավթի և նավթամթերքի ներմուծման արգելք սահմանելու հարցում՝ կապված Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակի հետ։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է երկրի կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն (Hirokazu Matsuno)։
«Մենք կցանկանայինք միջազգային հանրության, առաջին հերթին G7 երկրների հետ համագործակցությամբ, պատշաճ կերպով ուսումնասիրել արդյունավետ համարվող միջոցները»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին ԱՄՆ-ն ամբողջովին արգելել է ռուսաստանյան նավթի եւ գազի ներմուծումը:
«Ամերիկացիները միախմբվել են Ուկրաինայի ժողովրդին աջակցելու համար եւ հասկացնել են տվել, որ մենք չենք մասնակցելու Պուտինի պատերազմի սուբսիդավորմանը։ Մենք այս որոշումը կայացրել ենք ամբողջ աշխարհում՝ հատկապես Եվրոպայում, մեր դաշնակիցների եւ գործընկերների հետ սերտ խորհրդակցություններից հետո»,- հայտարարել էր ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը՝ ելույթ ունենալով Սպիտակ տանը:

Япония будет сотрудничать с G7 в вопросе введения запрета на импорт нефти из России
Правительство Японии будет сотрудничать с международным сообществом, в первую очередь с партнерами по Группе семи (G7), в вопросе введения запрета на импорт нефти и нефтепродуктов из России в связи с ситуацией вокруг Украины.
Как передает ТАСС, об этом заявил генеральный секретарь кабинета министров страны Хирокадзу Мацуно.
«Мы хотели бы надлежащим образом изучить меры, которые считаются эффективными, в сотрудничестве с международным сообществом, в первую очередь со странами G7»,- сказал он.
Напомним, что накануне президент США Джо Байден заявил о запрете на весь импорт энергоносителей из России.
«Американцы сплотились для поддержки украинского народа и дали понять, что мы не будем участвовать в субсидировании войны Путина. Мы приняли это решение после тесных консультаций с нашими союзниками и партнерами по всему миру, особенно в Европе»,- отметил Байден, выступая в Белом доме.