Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) որոշում է ընդունել անհապաղ դադարեցնել իր բոլոր ծրագրերը Ռուսաստանում եւ Բելառուսում, նախօրեին հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ֆինանսական հաստատության հայտարարությունը։Նշվում է, որ համապատասխան որոշումն ընդունվել է «Ուկրաինայի ժողովրդի դեմ ռազմական գործողությունների» կապակցությամբ։ «Ուկրաինա ռուսաստանյան ներխուժման եւ երկրի ժողովրդի դեմ թշնամական գործողությունների մեկնարկից հետո Համաշխարհային բանկի խումբն անմիջապես դադարեցրել է իր բոլոր ծրագրերը Ռուսաստանում եւ Բելառուսում»,- ասված է հայտարարության մեջ:Հաղորդվում է նաեւ, որ Համաշխարհային բանկի խումբը 2014 թվականից ի վեր չի հաստատել նոր վարկեր կամ ներդրումներ Ռուսաստանում, իսկ 2020 թվականի կեսերից հրաժարվել է վարկեր հաստատել Բելառուսի համար։ 02.03.2022 | 10:33 ՀԲ-ն $3 միլիարդի աջակցության փաթեթ է պատրաստում Ուկրաինայի համար Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը եւ Համաշխարհային բանկը հանդես էին եկել համատեղ գրավոր հայտարարությամբ, նշելով, որ գնահատում են Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը եւ քննարկում անհրաժեշտ միջոցների ընդունումը։ Համաշխարհային բանկը $3 միլիարդի աջակցության փաթեթ է պատրաստում Ուկրաինայի համար։ ԱՄՀ-ն ուսումնասիրում է Ուկրաինայի՝ արտակարգ ֆինանսավորման խնդրանքը։ Tweet Դիտում՝ 5470

Всемирный банк (ВБ) принял решение незамедлительно прекратить все свои программы в России и Белоруссии, накануне сообщило агентство Reuters со ссылкой на заявление финансового института.Отмечается, что соответствующее решение принято в связи с «военными действиями против народа Украины». «С началом российского вторжения на Украину и враждебных действий против украинского народа группа Всемирного банка немедленно остановила все свои программы в России и Белоруссии»,- говорится в заявлении.Также сообщается, что группа Всемирного банка не одобряла новые кредиты или инвестиции в Россию с 2014 года, а с середины 2020 года отказывалось в одобрении кредитов для Белоруссии. 02.03.2022 | 10:33 Всемирный банк готовит пакет поддержки Украины на $3 млрд Напомним, что ранее с совместным письменным заявление выступили Международный валютный фонд и Всемирный банк, отметив, что проводят оценку ситуации вокруг Украины и обсуждают принятие необходимых мер. Всемирный банк готовит пакет поддержки Украины в размере $3 млрд. МВФ изучает просьбу Украины о предоставлении экстренного финансирования. Tweet Просмотры 5463