ՌԴ որոշ բանկեր անջատվել են Mastercard համակարգից
Mastercard միջազգային վճարային համակարգը ռուսաստանյան մի քանի ֆինանսական կազմակերպություններ անջատել է իր վճարային համակարգից՝ հետեւելով «պատժամիջոցների հրահանգներին»,- ասված է ընկերության ղեկավար Մայքլ Միբախի հայտարարության մեջ, որը ներկայացրել է RBC-ն։
«Պատժամիջոցների հրահանգների արդյունքում Mastercard վճարային ցանցում մենք արգելափակել ենք մի քանի ֆինանսական հաստատություններ։ Առաջիկա օրերին մենք կշարունակենք աշխատել կարգավորիչ մարմինների հետ՝ մեր պարտավորություններն ամբողջությամբ կատարելու համար»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Mastercard վճարային համակարգից անջատվելուց հետո այս բանկերի քարտերը չեն աշխատի արտերկրում եւ արտասահմանյան առցանց խանութներում։ Ռուսաստանում դրանք կգործեն, քանի որ երկրի ներսում վճարումները մշակվում են ներքին Վճարային քարտերի ազգային համակարգի կողմից:
Միբախը նաեւ ասել է, որ «ռուսաստանյան ռազմական ուժերի ներխուժումն Ուկրաինա» կործանարար է երկրի քաղաքացիների համար։ «Մեր մտքերը տուժածների հետ են»,- հավելել է նա։
Բացի այդ, Mastercard-ն աշխատում է գործընկերների հետ՝ Ուկրաինա մարդասիրական օգնություն ուղարկելու համար։
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ փետրվարի 27-ին Ուկրաինայի Ազգային բանկը (ԿԲ) դիմել էր Visa եւ Mastercard միջազգային վճարային համակարգերին՝ պահանջելով դադարեցնել ռուսաստանյան բանկերի կողմից թողարկված քարտերի սպասարկումը։
«Հուսով եմ, որ Visa-ն եւ Mastercard-ը արդար որոշում կկայացնեն՝ հանուն Ուկրաինայում խաղաղության»,- նշել էր Ազգային բանկի ղեկավար Կիրիլ Շեւչենկոն։

Несколько российских банков отключены от системы Mastercard
Международная платежная система Mastercard отключила несколько российских финансовых организаций от своей платежной системы, следуя «санкционным распоряжениям», говорится в заявлении главы компании Майкла Мибаха, которое приводит RBC.
«В результате санкционных распоряжений мы заблокировали несколько финансовых учреждений в платежной сети Mastercard. Мы продолжим работать с регулирующими органами в ближайшие дни, чтобы полностью соблюдать наши обязательства»,- говорится в заявлении.
После отключения от платежной системы Mastercard карты этих банков не будут работать за границей и на зарубежных интернет-магазинах. В России они будут действовать, так как внутри страны платежи обрабатываются внутренней Национальной системой платежных карт.
Мибах также заявил, что «вторжение российских военных сил на Украину» стало опустошительным для граждан страны. «Наши мысли с теми, кого это затронуло»,- добавил он.
Помимо этого, Mastercard работает с партнерами над отправкой на Украину гуманитарной помощи.
Banks.am напоминает, что 27 февраля Национальный банк (ЦБ) Украины обратился к международным платежным системам Visa и Mastercard с требованием остановить обслуживание карт, выпущенных российскими банками.
«Надеюсь, что компании Visa и Masterсard примут справедливое решение ради мира на Украине»,- отмечал глава Нацбанка Кирилл Шевченко.