Սպիտակ տունը մտադիր է $6,4 մլրդ ուղղել Ուկրաինայի շուրջ ճգնաժամի կարգավորմանը
Սպիտակ տունը խնդրանքով դիմել է ԱՄՆ Կոնգրեսին՝ $6,4 միլիարդ հատկացնել Ուկրաինայի շուրջ ճգնաժամի կարգավորման համար։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով նախագահի վարչակազմի ներկայացուցչին։
Մասնավորապես, գումար է անհրաժեշտ Արեւելյան Եվրոպայի հարեւան պետություններին օգնելու եւ Պենտագոնին աջակցելու համար։ Նշված գումարից  $2,9 միլիարդ կուղղվի հումանիտար կարիքներին եւ Ուկրաինայի, Լեհաստանի եւ այլ հարեւան երկրների անվտանգության ապահովմանը։ Եվս $3,5 միլիարդ կստանա ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը՝ ճգնաժամին արդյունավետ արձագանքելու համար։
Գործակալության տվյալներով՝ անցած տարի ԱՄՆ-ն անվտանգության կարիքների համար Կիեւին $650 միլիոն է տրամադրել եւ $52 միլիոնի՝ մարդասիրական օգնություն։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հանձնարարել էր $600 միլիոն հատկացնել Ուկրաինային, որից $350 միլիոնը պետք է ծախսվի պաշտպանության վրա, մնացած $250 միլիոնը Վաշինգտոնը խոստացել էր տրամադրել անհատույց։ Դրա համար ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը պետք է որոշի՝ արդյոք նման անհատույց օգնությունը բխում է երկրի անվտանգության շահերից։
Ուկրաինան՝ կապված իր տարածքում ռուսաստանյան ռազմական գործողության հետ, դիմել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամին՝ շտապ վարկ ստանալու համար։ Իսկ փետրվարի 23-ին Մեծ Բրիտանիան հայտարարեց մինչեւ $500 միլիոնի վարկ տրամադրելու պատրաստակամության մասին։ Լոնդոնը խոստացել է Կիեւին գումար հատկացնել՝ «ռուսաստանյան ագրեսիայի տնտեսական հետեւանքները մեղմելու համար»։

Белый дом обратился к американскому Конгрессу с просьбой выделить $6,4 млрд для урегулирования украинского кризиса ․ Как передает RBC, об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на представителя администрации президента.В частности, средства необходимы, чтобы помочь соседним государствам Восточной Европы и поддержать Пентагон. Из них $2,9 млрд пойдут на гуманитарные нужды и обеспечение безопасности Украины, Польши и других сопредельных стран. Еще $3,5 млрд получит американское Минобороны, чтобы эффективно отреагировать на кризис.По данным агентства, в прошлом году США предоставили Киеву средства на поддержание безопасности в размере $650 млн, а гуманитарной помощи - на $52 млн.Ранее президент США Джо Байден поручил выделить Украине $600 млн, из которых $350 млн должны израсходовать на оборону, оставшиеся $250 млн Вашингтон обещал предоставить на безвозмездной основе. Для этого госсекретарь США Энтони Блинкен должен определить, отвечает ли такая безвозмездная помощь интересам безопасности страны. 25.02.2022 | 01:18 Новые санкции США направлены против почти 80% банковских активов в России Украина в связи с проведением российской военной операции на ее территории обратилась в Международный валютный фонд за экстренным кредитом. А 23 февраля о готовности предоставить заем в размере до $500 млн сообщала Великобритания. Лондон обещал дать Киеву деньги для «смягчения экономических последствий российской агрессии». Tweet Просмотры 5195