ԱՄՆ նոր պատժամիջոցներն ուղղված են Ռուսաստանի բանկային ակտիվների գրեթե 80%-ին, ինչը մեծ ազդեցություն կունենա Ռուսաստանի տնտեսության վրա, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության գրավոր հայտարարությունը։Մասնավորապես, ԱՄՆ ֆինանսական գերատեսչությունը պատժամիջոցներ է սահմանում ռուսաստանյան «Открытие» բանկի, «Новикомбанк»-ի, («Ռոստեխ» պետական կորպորացիայի հենակետային բանկ) եւ «Совкомбанк»-ի դեմ։«Նշված երեք ֆինանսական հաստատությունները զգալի դեր են խաղում Ռուսաստանի տնտեսության մեջ՝ տնօրինելով միագումար $80 միլիարդի ակտիվներ: Այս պատժամիջոցներն էլ ավելի կսահմանափակեն Ռուսաստանի ֆինանսական ծառայությունների ոլորտը եւ էապես կնվազեցնեն Ռուսաստանի այլ ծայրահեղ կարեւոր տնտեսական հատվածների՝ համաշխարհային շուկաներ մուտք գործելու, ներդրումներ ներգրավելու եւ ԱՄՆ դոլար օգտագործելու հնարավորությունը»,- ասված է հայտարարության մեջ։ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է կիրառում նաեւ «Սբերբանկ»-ի եւ «ՎՏԲ»-ի ղեկավարության ներկայացուցիչների նկատմամբ։ Պատժամիջոցների ցանկում են «Սբերբանկ»-ի վարչության նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Վեդյախինը, ինչպես նաեւ ՎՏԲ-ի նախագահի առաջին տեղակալներ Անդրեյ Պուչկովը եւ Յուրի Սոլովյովը։ Սահմանափակումներ կկիրառվեն նաե Սոլովյովի կնոջ՝ Գալինա Ուլյուտինայի նկատմամբ։ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը՝ «Սբերբանկ»-ի դեմ պատժամիջոցների շրջանակում, հանձնարարել է ամերիկյան բոլոր ֆինանսական հաստատություններին 30 օրվա ընթացքում փակել իրենց մոտ եղած «Սբերբանկ»-ի հաշիվները։ 24.02.2022 | 12:26 CNN. ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ կսահմանի ՌԴ խոշոր բանկերի նկատմամբ ԱՄՆ-ի կողմից Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցներն իրենց մասշտաբով համեմատելի են SWIFT-ից անջատման հետ, իր ելույթում ասել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը։«Պատժամիջոցները, որոնք մենք կիրառում ենք այս բոլոր բանկերի նկատմամբ, ավելի շատ հետեւանքներ կունենան, քան SWIFT-ը»,- Բայդենի խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։Միաժամանակ, ինչպես նշել է նախագահը, եվրոպական երկրները ներկայումս չեն ցանկանում անջատել Ռուսաստանը SWIFT համակարգից։ԱՄՆ նախագահին հարցրել են՝ ինչո՞ւ Ռուսաստանի անջատումը SWIFT-ից չի ներառվել իր կողմից հայտարարված պատժամիջոցների փաթեթում։ «Դա միշտ մնում է որպես գործողությունների հնարավոր տարբերակ: Սակայն այս պահին դա այն դիրքորոշումը չէ, որը ցանկանում է որդեգրել մնացած Եվրոպան»,- Բայդենի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։Հարցին՝ ինչո՞ ւ Բայդենը դեռեւս պատժամիջոցներ չի կիրառել անձամբ Պուտինի դեմ, ԱՄՆ նախագահը պատասխանել է. «պատժամիջոցները չեն բացառվում, դրանք սեղանին են»։ Ճշտող հարցին՝ իսկ ինչո՞ւ դա չանել այսօր, Բայդենը պատասխան չի տվել, հաղորդում է RBC-ն։ Tweet Դիտում՝ 4768

Новые санкции США направлены против почти 80% банковских активов в РФ, которые окажут сильное воздействие на экономику России, передает ТАСС со ссылкой на письменное заявление Министерства финансов США.В частности, Минфин США вводит санкции против российских банков «Открытие», «Новикомбанка» (опорного банка госкорпорации «Ростех») и «Совкомбанка». «Эти три финансовых учреждения играют значительную роль в российской экономике, держа совокупные активы на $80 млрд. Введенные санкции еще больше ограничат российский сектор финансовых услуг и значительно снизят способность других критически важных российских экономических секторов получать доступ к глобальным рынкам, привлекать инвестиции и использовать американский доллар»,- говорится в заявлении.США вводят также санкции в отношении представителей руководства «Сбербанка» и «ВТБ». В санкционный список были включены первый зампред правления Сбербанка Александр Ведяхин, а также первые заместители президента - председателя правления ВТБ Андрей Пучков и Юрий Соловьев. Также рестрикции коснулись супруги Соловьева Галины Улютиной.Министерство финансов США в рамках введенных им санкций против Сбербанка предписало всем американским финансовым организациям в течение 30-и дней закрыть имеющиеся у них счета Сбербанка. 24.02.2022 | 12:26 CNN: США введут санкции против крупных российских банков Санкции, которые водят США против России, соотносимы по масштабам с отключением от SWIFT, заявил в своем обращении президент США Джо Байден.«Санкции, которые мы налагаем на все эти банки, будут иметь больше последствий, чем SWIFT»,- передает слова Байдена агентство «РИА Новости».Одновременно, как отметил Байден, страны Европы в настоящий момент не хотят отключения России от межбанковской системы передачи информации и совершения платежей SWIFT. Американскому лидеру был задан вопрос о том, почему отключение РФ от SWIFT не включено в пакет объявленных им санкций. «Это всегда остается возможным вариантом действий. Однако в настоящий момент это не та позиция, которую желает занять остальная Европа»,- передает слова Байдена ТАСС.Отвечая на вопрос, почему Байден до сих пор не ввел санкции лично против Путина, президент США ответил: «Они не отвергаются, они находятся на столе»․ На уточняющий вопрос, почему бы не наложить на Путина санкции сегодня, Байден не ответил, передает RBC. Tweet Просмотры 4764