«ՌԴ ԿԲ-ն եւ ֆինանսական կառույցները գործողությունների հստակ ծրագրեր ունեն»
Փետրվարի 24-ին Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) սկսում է արտարժութային ինտերվենցիաներ իրականացնել ֆինանսական շուկայում իրավիճակը կայունացնելու նպատակով, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի հաղորդագրությանը։
Կարգավորիչր շուկա կներարկի արտարժույթ, որը պետք է բավարարի դրա պահանջարկը և թուլացնի ճնշումը ռուբլու վրա։
Ռուսաստանյան արժույթը նվազում է Դոնբասում հատուկ ռազմական գործողություն սկսելու որոշման ֆոնին։ Որոշման մասին փետրվարի 24-ի վաղ առավոտյան հայտարարել էր նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Նա այս գործողության նպատակն անվանել է «մարդկանց պաշտպանությունը, որոնք ութ տարի շարունակ ենթարկվել են ծաղրանքի և ցեղասպանության Կիևի ռեժիմի կողմից»:
«Ռուսաստանի Բանկը կապահովի ֆինանսական կայունությունը և ֆինանսական կազմակերպությունների գործառնական գործունեության շարունակականությունը՝ օգտագործելով բոլոր անհրաժեշտ գործիքները։ Ռուսաստանի բանկը, ֆինանսական հաստատությունները ունեն հստակ գործողությունների ծրագրեր ցանկացած սցենարի համար»,- ասված է Կենտրոնական բանկի մեկնաբանության մեջ։

«ЦБ и финансовые организации РФ имеют четкие планы действия для любого сценария»
С 24 февраля Банк России (ЦБ) начинает проводить валютные интервенции для стабилизации ситуации на финансовом рынке, передает RBC со ссылкой на сообщение ЦБ России.
Регулятор будет подавать на рынок иностранную валюту, что должно удовлетворить спрос на нее и ослабить давление на рубль.
Российская валюта падает на фоне решения о начале специальной военной операции в Донбассе, о котором ранним утром 24 февраля объявил президент Владимир Путин. Целью операции Путин назвал «защиту людей, которые на протяжений восьми лет подвергаются издевательствам, геноциду со стороны киевского режима».
«Банк России будет обеспечивать поддержание финансовой стабильности и непрерывности операционной деятельности финансовых организаций, задействовав все необходимые инструменты. Банк России, финансовые организации имеют четкие планы действия для любого сценария развития событий»,-  говорится в комментарии ЦБ.