Պուտին. ՌԴ-ն օբյեկտիվորեն է գնահատում տնտեսական սպառնալիքները
Ռուսաստանը օբյեկտիվորեն է գնահատում տնտեսական ոլորտում առկա սպառնալիքները, տեսաուղերձում ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Ռուսաստանը օբյեկտիվորեն գնահատում է տնտեսական ոլորտում մշտապես հնչող սպառնալիքները, ինչպես նաեւ այդ շանտաժին դիմակայելու իր կարողությունը»,- Պուտինի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։
Եվրամիությունը անհապաղ նոր կոշտ պատժամիջոցներ կընդունի Ռուսաստանի դեմ Ուկրաինայում ռազմական գործողության պատճառով։ Այս մասին ասված է Եվրահանձնաժողովի եւ Եվրոպական խորհրդի նախագահներ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի եւ Շառլ Միշելի համատեղ հայտարարության մեջ, որն այսօր տարածվել է Բրյուսելում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Դա կհանգեցնի լայնածավալ եւ լուրջ հետեւանքների Ռուսաստանի համար։ Նախագահ Ֆոն դեր Լեյենը եւ ԵՄ արտաքին գործերի եւ ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը կներկայացնեն պատժամիջոցների նոր փաթեթ, որը վերջնական տեսքի է բերվում գործընկերների հետ սերտ համակարգմամբ։ Խորհուրդը դրանք կընդունի սեղմ ժամկետներում»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Պուտինն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ որոշել է հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնել Դոնբասում։ Նա նշել է, որ հանգամանքները «մեզանից պահանջում են վճռական եւ անհապաղ գործողություններ․ Դոնբասի ժողովրդական հանրապետություններն օգնության խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին»։

Путин։ Россия объективно оценивает угрозы в сфере экономики
Россия объективно оценивает угрозы в сфере экономики, заявил президент РФ Владимир Путин в обращении к россиянам.
«Россия объективно оценивает постоянно звучащие угрозы в сфере экономики, как и свои возможности противостоять этому шантажу»,- приводит слова Путина агентство «Прайм».
Евросоюз оперативно примет новые жесткие санкции против России из-за военной операции на Украине. Об этом говорится в совместном заявлении председателей Еврокомиссии и Евросовета Урсулы фон дер Ляйен и Шарля Мишеля, распространенном сегодняв Брюсселе, передает ТАСС.
«Это повлечет за собой масштабные и серьезные последствия для России за ее действия. Председатель фон дер Ляйен и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель представят новый пакет санкций, который финализируется в тесной координации с партнерами. Совет примет их в кратчайшие сроки»,- отмечается в нем.
Ранее Путин сообщил, что принял решение о специальной военной операции в Донбассе. В телеобращении к россиянам он заявил, что обстоятельства «требуют от нас решительных и незамедлительных действий, народные республики Донбасса обратились к России с просьбой о помощи».