Մոսկվան ուժեղ պատասխան կտա ԱՄՆ պատժամիջոցներին՝ ոչ պարտադիր սիմետրիկ, սակայն ստուգված ու զգայուն ամերիկյան կողմի համար։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է ԱՄՆ-ի հակառուսաստանյան նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ այսօր հրապարակված հայտարարության մեջ։«Կասկած չպետք է լինի՝ պատժամիջոցներին կտրվի ուժեղ պատասխան՝ ոչ պարտադիր սիմետրիկ, սակայն ստուգված եւ զգայուն ամերիկյան կողմի համար»,- նշված է փաստաթղթում։ՌԴ ԱԳՆ-ում նշել են, որ ԱՄՆ վարչակազմի կողմից հայտարարված պատժամիջոցների փաթեթը (արդեն 101-րդը ), որը վերաբերում է ֆինանսական հատվածին եւ ընդլայնում այն անձանց ցուցակը, որոնց նկատմամբ անձնական սահմանափակումներ են մտցվել, համահունչ է Վաշինգտոնի՝ Ռուսաստանի ուղին փոխելու շարունակական փորձերին։ 23.02.2022 | 00:31 ԱՄՆ-ն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների չորս բլոկ է սահմանում «Չնայած տարիների ընթացքում մեր տնտեսության զարգացմանը խոչընդոտելուն ուղղված ջանքերի ակնհայտ ապարդյունությանը, ԱՄՆ-ն նորից մեխանիկորեն կիրառում է սահմանափակող գործիքները, որոնք էֆեկտիվ չեն եւ հակաարդյունավետ են հենց ամերիկյան շահերի տեսանկյունից», - ընդգծել են գերատեսչությունում:Ըստ ԱԳՆ-ի հայտարարության՝ Ռուսաստանն ապացուցել է, որ պատժամիջոցների բոլոր կորուստների հետ մեկտեղ ի վիճակի է նվազագույնի հասցնել վնասը։ «Ու առավել եւս, պատժամիջոցների ճնշումն ի վիճակի չէ ազդել սեփական շահերը ամուր պաշտպանելու մեր վճռականության վրա»,- հավելել են ՌԴ ԱԳՆ-ում։Միաժամանակ, ինչպես նշել են դիվանագիտական գերատեսչությունում, Ռուսաստանը բաց է «դիվանագիտության համար, որը հիմնված է փոխադարձ հարգանքի, իրավահավասարություն եւ միմյանց շահերը հաշվի առնելու սկզբունքների վրա»։ Tweet Դիտում՝ 3814

Москва даст сильный ответ на санкции США, не обязательно симметричный, но выверенный и чувствительный для американской стороны. Как передает ТАСС, об этом говорится в распространенном сегодня заявлении МИД РФ о новых антироссийских санкциях США.«Сомнений быть не должно - на санкции будет дан сильный ответ, не обязательно симметричный, но выверенный и чувствительный для американской стороны»,- говорится в документе.В МИД РФ отметили, что объявленный администрацией США пакет санкционных мер (уже 101-й по счету), затрагивающих финансовый сектор с расширением списка лиц, против которых вводятся персональные ограничения, идет в русле непрекращающихся попыток Вашингтона изменить курс России. 23.02.2022 | 00:31 США вводят четыре блока санкций против России «Несмотря на очевидную тщетность усилий, предпринимавшихся на протяжении многих лет с целью помешать развитию нашей экономики, США вновь рефлекторно хватаются за ограничительные инструменты, которые неэффективны и контрпродуктивны с точки зрения американских же интересов»,- подчеркнули в ведомстве.В министерстве указали, что Россия доказала, что при всех санкционных издержках способна минимизировать наносимый ущерб. «И уж тем более санкционный прессинг не способен повлиять на нашу решимость твердо отстаивать свои интересы»,- добавили в МИД РФ.Вместе с тем, как отметили в дипведомстве, Россия открыта «к дипломатии, основанной на принципах взаимного уважения, равноправия и учета интересов друг друга». Tweet Просмотры 3811