Ուկրաինայում իրավիճակի սրման ֆոնին Ռուսաստանի 23 ամենահարուստ գործարարների կարողությունը նվազել է $32 միլիարդով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։«Սիբուր» և «Նովատեկ» ընկերությունների տնօրենների խորհրդի անդամ Գենադի Տիմչենկոն, ում կարողությունը 2022 թվականին նվազել է գրեթե մեկ երրորդով, գլխավորել է ամենաշատ կորութստներ կրած ռուսաստանցի միլիարդատերերի ցուցակը։«Միլիարդատերերի ինդեքսի» (Bloomberg Billionaires Index) տվյալներով՝ տարեսկզբից «Նովատեկ»-ի վարչության նախագահ Լեոնիդ Միխելսոնը կորցրել է $6,2 միլիարդ, «Լուկոյլ» ընկերության նախագահ Վագիտ Ալեքպերովը՝ $3,5 միլիարդ։Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանի 23 ամենահարուստ մարդկանց կարողությունը 2021 թվականի վերջի $375 միլիարդից նվազել է մինչև $343 միլիարդ:«Միլիարդատերերի ինդեքսը», որը Bloomberg լրատվական գործակալության կողմից հրապարակվում է 2012 թվականի մարտից, ներառում է տեղեկատվություն մոլորակի 500 ամենահարուստ մարդկանց կարողության մասին։ 22.02.2022 | 17:45 Մեծ Բրիտանիան հայտարարել է «պատժամիջոցների առաջին ալիքի» մասին Հիշեցնենք, որ նախoրեին Մեծ Բրիտանիան վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը հայտարարել էր, որ պատժամիջոցներ կկիրառվեն ռուսաստանյան հինգ բանկերի եւ երեք ռուսաստանցիների, այդ թվում՝ Բորիս եւ Իգոր Ռոտենբերգների ու Գենադի Տիմչենկոյի նկատմամբ։ Tweet Դիտում՝ 9169

На фоне украинских событий состояние 23 богатейших бизнесменов России сократилось на $32 млрд
Состояние 23 богатейших бизнесменов России сократилось на $32 млрд на фоне эскалации конфликта на Украине, передает ТАСС со ссылкой на Bloomberg.
Член совета директоров «Сибура» и «Новатэка» Геннадий Тимченко, чье состояние в 2022 году сократилось почти на треть, возглавил список наиболее обедневших российских миллиардеров, следует из материалов агентства Bloomberg.
По данным «Индекса миллиардеров» (Bloomberg Billionaires Index), с начала года председатель правления «Новатэка» Леонид Михельсон потерял $6,2 млрд, президент компании «Лукойл» Вагит Алекперов - $3,5 млрд.
В общей сложности состояние 23-х богатейших людей России сократилось до $343 млрд против $375 млрд в конце 2021 года.
Информационное агентство Bloomberg с марта 2012 года публикует «Индекс миллиардеров», куда включены сведения о состоянии 500 богатейших людей планеты.
Напомним, что накануне премьер-министр Великобритании Борис Джонсон заявил, что будут введены санкции против пяти российских банков, и трех россиян, в том числе Бориса и Игоря Ротенбергов, а также Геннадия Тимченко.