Հայկական արտադրատեսակների արտահանումը զարգացնելու նպատակով 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակի վերջում Մոսկվայի հարավային գլխավոր մայրուղիների եւ ծայրամասային երկաթգծերի հարեւանությամբ կբացվի «Բուխտա Յուգ» մանրածախ եւ մեծածախ բազմապրոֆիլային առեւտրի կենտրոնը։Փետրվարի 15-ին Հայ գործարարների ասոցիացիայի եւ ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ կազմակերպվել էր առեւտրի կենտրոնի շնորհանդեսը։ Միջոցառմանը ներկա էին հայկական այն ընկերությունները, որոնք ներկայացված են կամ մտադրություն ունեն դուրս գալ ռուսաստանյան շուկա։ Առեւտրի կենտրոնում տեղակայված են լինելու շուրջ 1802 խանութներ եւ տաղավարներ, որտեղ կարող են ներկայացվել անմիջապես մատակարարներից տարատեսակ ապրանքներ՝ սննդամթերք, հագուստ, շինանյութ, գործվածքներ: Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը ողջունել է «Բուխտա Յուգ» առեւտրի կենտրոնի ստեղծումը եւ նշել․ «Առեւտրի կենտրոնում հայկական ապրանքները կարող են առանց ավելորդ քաղաքական ռիսկերի վաճառվել ռուսական շուկայում, մասնավորապես Մոսկվա քաղաքում։ Էկոնոմիկայի նախարարությունը պատրաստ է օժանդակել, որպեսզի այս ենթակառուցվածքը լինի շատ պահանջված ու հաջողված։ Դեռեւս մեկումես տարի առաջ մենք չունեինք նման ենթակառուցվածք, ինչի արդյունքում որոշակի պահի մեր արտադրողները լոգիստիկ խնդիրների առջեւ կանգնեցին․ այժմ ավելի անկաշկանդ, շատ ավելի անկախ կարող ենք աշխատել արտահանման մեր ամենամեծ շուկայում»։ Իր հերթին, «Տաշիր» ընկերությունների խմբի առաջին փոխնախագահ Նարեկ Կարապետյանն ասել է, որ «2020 թվականի հուլիսյան դեպքերի ժամանակ մենք կանգնեցինք մի փաստի առաջ, երբ հայ արտադրողները սկսեցին խնդիրներ ունենալ իրենց գյուղմթերքն իրացնելու հարցում»։ ««Տաշիր» ընկերությունների խմբի կողմից որոշում ընդունվեց ստեղծել հայկական արտադրողների համար բաց եւ առաջնային իրավունքներով օժտված առեւտրային գոտի, ու այսօր մենք հավաքվել ենք տեսնելու այդ նախագծի իրագործումը»,- ընդգծել է Նարեկ Կարապետյանը։ 27.01.2022 | 14:55 «ՌԴ անշարժ գույքի արքաներ»-ի վարկանիշում Սամվել Կարապետյանը երկրորդ տեղում է Հայ գործարարների ասոցիացիան ստեղծվել է հայազգի գործարարների կողմից՝ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի գործարար համայնքի հզորացման, երկու երկրների շուկաները միմյանց համար առավել հասանելի դարձնելու նպատակով։ Հայ գործարարների ասոցիացիայի նախագահն ու համահիմնադիրը «Տաշիր» ընկերությունների խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանն է։ Tweet Դիտում՝ 31754

Торговый центр «Бухта Юг» будет стимулировать экспорт армянских товаров
В целях развития экспорта армянской продукции в конце второго квартала 2022 года по соседству с южными главными магистралями и пригородными железными дорогами Москвы будет открыт многопрофильный рознично-оптовый торговый центр «Бухта Юг».
15 февраля совместно с Ассоциацией армянских предпринимателей и Министерством экономики Армении была организована презентация торгового центра. В мероприятии приняли участие армянские компании, которые представлены или планируют выйти на российский рынок.
Всего в торговом центре будет около 1802 магазинов и павильонов, где можно будет представить самые разные товары напрямую от поставщиков: продукты питания, одежда, строительные материалы, текстиль.
«Армянские товары на российском рынке, в частности Москве, можно будет продавать в торговом центре без лишних политических рисков. Министерство экономики выражает готовность содействовать тому, чтобы эта инфраструктура стала очень востребованной и успешной. Еще полтора года назад у нас не было такой инфраструктуры, в результате чего в какой-то момент наши производители столкнулись с логистическими проблемами. Теперь мы можем работать более свободно и независимо на нашем крупнейшем экспортном рынке»,- сказал министр экономики Армении Ваган Керобян.
В свою очередь, первый вице-президент Группы компаний «Ташир» Нарек Карапетян отметил, что «в ходе событий июля 2020 года мы столкнулись с ситуацией, когда у армянских производителей начались проблемы с реализацией своей сельхозпродукции».
«Группа компаний «Ташир» приняла решение о создании торговой зоны, открытой для армянских производителей и наделенной приоритетными правами, и сегодня мы собрались, чтобы увидеть реализацию этого проекта»,- подчеркнул Нарек Карапетян.
Ассоциация армянских предпринимателей была создана армянскими бизнесменами с целью укрепления бизнес-сообщества Армении и России, а также сделать рынки двух стран более доступными друг для друга. Председателем и соучредителем Армянской ассоциации предпринимателей является владелец Группы компаний «Ташир» Самвел Карапетян.