G7-ի ֆինանսների նախարարները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ
«Մեծ յոթնյակի» (G7) երկրները պատրաստ են պատժամիջոցներ կիրառել Մոսկվայի դեմ Ուկրաինա Ռուսաստանի ներխուժման դեպքում, ինչը «լայնածավալ եւ անհապաղ հետեւանքներ» կունենա երկրի տնտեսության համար։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է G7-ի ֆինանսների նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ։
«Ուկրաինայի սահմանների մոտ ռուսական ռազմական հզորության շարունակական կուտակումը լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս։ Մենք՝ G7-ի ֆինանսների նախարարներս, ընդգծում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ արագ եւ վճռականորեն գործելու՝ աջակցելու Ուկրաինայի տնտեսությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
G7-ի ֆինանսական գերատեսչությունների ղեկավարները նշել են, որ Ռուսաստանի ագրեսիայի դեպքում միավորման երկրները կգործեն համակարգված, իսկ կիրառված տնտեսական եւ ֆինանսական պատժամիջոցները «լայնածավալ եւ անհապաղ հետեւանքներ կունենան ռուսաստանյան տնտեսության համար»:
G7-ի երկրների ներկայացուցիչների՝ հեռահար հանդիպում անցկացնելու ծրագրերի մասին՝ քննարկելու ուկրաինական ճգնաժամը եւ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները հնարավոր ներխուժման դեպքում, փետրվարի 7-ին հաղորդել էր Bloomberg-ը։ Այն ժամանակ գործակալության աղբյուրները որպես հանդիպման սպասվող ժամկետ նշում էին փետրվարի 24-ը։

Министры финансов G7 выступили с совместным заявлением
Страны «Большой семерки» (G7) готовы в случае вторжения России на Украину ввести санкции против Москвы, которые повлекут за собой «масштабные и незамедлительные последствия» для экономики страны.
Как передает RBC, об этом говорится в совместном заявлении министров финансов G7.
«Продолжающееся наращивание российской военной мощи у границ Украины вызывает серьезную обеспокоенность. Мы, министры финансов G7, подчеркиваем нашу готовность действовать быстро и решительно для поддержки экономики Украины»,- сказано в заявлении.
Главы финансовых ведомств G7 отметили, что в случае агрессии России страны объединения будут действовать скоординированно, а введенные экономические и финансовые санкции «будут иметь масштабные и незамедлительные последствия для российской экономики».
О планах представителей стран G7 провести виртуальную встречу, чтобы обсудить украинский кризис и санкции против России в случае ее возможного вторжения, Bloomberg cooбщал 7 февраля. Тогда источники агентства указывали 24 февраля как предполагаемую дату встречи.