G7-ի ֆինանսների նախարարները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ
14.02.2022 | 16:37 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ aerzteblatt.de
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է G7-ի ֆինանսների նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ։
«Ուկրաինայի սահմանների մոտ ռուսական ռազմական հզորության շարունակական կուտակումը լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս։ Մենք՝ G7-ի ֆինանսների նախարարներս, ընդգծում ենք մեր պատրաստակամությունը՝ արագ եւ վճռականորեն գործելու՝ աջակցելու Ուկրաինայի տնտեսությանը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
G7-ի ֆինանսական գերատեսչությունների ղեկավարները նշել են, որ Ռուսաստանի ագրեսիայի դեպքում միավորման երկրները կգործեն համակարգված, իսկ կիրառված տնտեսական եւ ֆինանսական պատժամիջոցները «լայնածավալ եւ անհապաղ հետեւանքներ կունենան ռուսաստանյան տնտեսության համար»:
G7-ի երկրների ներկայացուցիչների՝ հեռահար հանդիպում անցկացնելու ծրագրերի մասին՝ քննարկելու ուկրաինական ճգնաժամը եւ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները հնարավոր ներխուժման դեպքում, փետրվարի 7-ին հաղորդել էր Bloomberg-ը։ Այն ժամանակ գործակալության աղբյուրները որպես հանդիպման սպասվող ժամկետ նշում էին փետրվարի 24-ը։