Պեկինի Օլիմպիադայի բոլոր վայրերում հասանելի են թվային յուանով վճարումները
Պեկինի իշխանությունները 2021 թվականին գրանցել են 9,6 միլիարդ յուանի (ավելի քան $1,5 միլիարդի) թվային յուանով գործարքներ, տեղեկացրել է Պեկինի ֆինանսական վերահսկողության վարչության ղեկավարի տեղակալ Վան Ինը։
«Անցած տարի զգալի առաջընթաց է գրանցվել՝ թվային յուանով գործարքների ծավալը հասել է 9,6 միլիարդ յուանի»,- նշել է նա: Պաշտոնյայի խոսքով՝ վճարման փորձնական կետերի ցանցը, որտեղ հասանելի է այս տեսակի գործարքը, արագ ընդլայնվում է:
«Սկսած «Դաքսինգ» միջազգային օդանավակայանից և Պեկինի կենտրոնում գտնվող Վանգֆուջինգ զբոսաշրջային փողոցից, որտեղ կարելի է վճարել թվային յուանով, մեր «երկու Օլիմպիադաների» քաղաքում արդեն կա ավելի քան 400 հազ. կետ, որոնք ընդգրկում են Ձմեռային խաղերի օբյեկտների ամբողջ տարածքը»,- Վան Ինի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը: Նա նշել է, որ Պեկինում անընդհատ կավելանա այն վայրերի թիվը, որտեղ կարելի է վճարել այս վիրտուալ արժույթով։
Չինաստանը սկսեց թվային յուանի ներդրումը 2019 թվականի վերջին։ Շատ քաղաքներ միացել են փորձնական նախագծին: Նոյեմբերին երկրում արդեն կար ավելի քան 3,5 միլիոն կետ, որտեղ հասանելի է այս տեսակի վճարումը։ Փոխադարձ հաշվարկների նոր ձևը գործում է տրանսպորտի և հանրային սննդի ոլորտում, ինչպես նաեւ հանրային ծառայություններ ձեւակերպելիս։ Պեկինի ձմեռային Օլիմպիական խաղերը պետք է նոր փուլ դառնան այս համակարգի զարգացման համար։

На всех объектах Пекинской Олимпиады доступны платежи в цифровом юане
Власти Пекина в 2021 году зарегистрировали сделки в цифровом юане на сумму 9,6 млрд юаней (более $1,5 млрд), сообщила в заместитель главы пекинского управления финансового контроля Ван Ин.
«В прошлом году был достигнут значительный прогресс, объем сделок в цифровом юане достиг 9,6 млрд юаней»,- рассказала она на пресс-конференции. По словам чиновника, сеть экспериментальных пунктов оплаты, где доступен подобный вид платежей, быстро расширяется.
«Начиная с международного аэропорта «Дасин» и туристической улицы Ванфуцзин в центре Пекина, где можно расплатиться цифровым юанем, в нашем городе «двух Олимпиад» насчитывается уже свыше 400 тыс. пунктов, которые охватывают всю территорию объектов зимних Игр»,- приводит слова Ван Ин агентство ТАСС. Она уточнила, что число мест, где можно расплатиться этой виртуальной валютой, в Пекине будет постоянно увеличиваться.
Китай приступил к внедрению цифрового юаня в конце 2019 года. К этому проекту, осуществляемому в экспериментальном режиме, присоединились многие города. В ноябре в стране насчитывалось уже более 3,5 млн пунктов, где доступен подобный вид платежей. Эта форма взаиморасчетов действует в области транспорта и общественного питания, а также при оформлении государственных услуг. Зимняя Олимпиада в Пекине должна стать новым этапом в развитии данной системы.