«Կամա»-ն, որի սեփականատերն է նաեւ Ռուբեն Վարդանյանը, տարեկան 450 000 էլեկտրամոբիլ կարտադրի
Սոցիալական ներդրող եւ ձեռնարկատեր Ռուբեն Վարդանյանին եւ «Կամազ»-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Կոգոգինին պատկանող «Կամա» էլեկտրական մեքենաների ստարտափը ակնկալում է մինչեւ 2030 թվականը տարեկան արտադրել ավելի քան 450 հազար էլեկտրամոբիլ, հաղորդում է Rusbase-ը։
«Կամա»-ի շնորհանդեսում, որի հետ ծանոթացել է «Վեդոմոստի»-ն, նաեւ բերվում է կանխատեսում Ռուսաստանում էլեկտրատրանսպորտի զարգացման համար։ Ընկերությունը կարծում է, որ 2025 թվականին էլեկտրամոբիլների վաճառքը կհասնի տարեկան 100 հազար միավորի, իսկ 2030 թվականին՝ 700 հազարի։ Եվրոպական երկրներում 2025 թվականին շուկան կհասնի 3 միլիոն էլեկտրամոբիլի, իսկ 2030 թվականին՝ 8,7 միլիոնի։
«Բացառված չէ, որ «Կամա»-ի արտադրության համար նախատեսված մեքենաների ծավալի մի մասը արտադրվի Հունգարիայում։ Այս երկրի Նորարարությունների եւ տեխնոլոգիաների նախարարությունն ու «Կամա»-ն հունվարին ստորագրեցին մտադրությունների մասին համաձայնագիր, որը նախատեսում է Հունգարիայում էլեկտրական մեքենաների արտադրության ոլորտում համագործակցության զարգացում»։
Ըստ նախագծի, «Կամա»-ն դիրքավորվում է որպես «գաջեթ». 2023 թվականին նախատեսվում է դրա համար մշակել Kama OS օպերացիոն համակարգ, որտեղ կներկառուցվեն օգտատերերի համար տարբեր ինտերֆեյսներ, այդ թվում՝ առաքման ծառայությունների, տաքսիների, ավտոմեքենաների քարշերինգի եւ այլնի համար։

Стартап по выпуску электромобилей «Кама», который принадлежит cоциальному инвестору и предпринимателю Рубену Варданяну и генеральному «Камаза» Сергею Когогину, рассчитывает к 2030 году выпускать более 450 тыс. электрокаров в год, передает Rusbase. В презентации «Камы», с которой ознакомились «Ведомости», также приведен прогноз по развитию электротранспорта в России. Компания полагает, что продажи электрокаров в 2025 году достигнут 100 тыс. единиц в год, а к 2030 году - 700 тыс. В европейских странах рынок достигнет 3 млн электрокаров в 2025 году и 8,7 млн - к 2030 году.«Не исключено, что часть запланированного к производству «Кама» объема машин будет производиться в Венгрии. Министерство инноваций и технологий этой страны и «Кама» в январе подписали соглашение о намерениях, оно предусматривает развитие партнерства в сфере производства электромобилей в Венгрии»,- пишет издание. 09.12.2021 | 10:06 Рубен Варданян инвестировал в проект электромобиля «Кама» Как следует из презентации проекта, «Кама» позиционируется как «гаджет». В 2023 году для него планируется разработать операционную систему Kama OS, куда будут встроены различные пользовательские интерфейсы, в том числе для служб доставки, такси, каршеринга и другие. Tweet Просмотры 30531