Փոթի քաղաքում բացվել է նոր նավահանգիստ, որը կառուցվել է վրացական Pace Group ընկերության կողմից՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի (DFC) աջակցությամբ, հաղորդում է Newsgeorgia-ն։Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտնել է, որ նախագծում ներդրումների ընդհանուր ծավալն արդեն հասել է $93 միլիոնի, իսկ երկրորդ փուլի ավարտից հետո այն կավելանա մինչեւ $120 միլիոն։«DFC-ն $50 միլիոնի ֆինանսավորում է տրամադրել, ինչը եւս մեկ արտահայտություն է առ այն, որ Վրաստանը գրավիչ երկիր է օտարերկրյա ներդրումների համար եւ որ այն տարածաշրջանում ամենամեծ տարանցիկ եւ տրանսպորտային ներուժ ունեցող երկիրն է»,- ասել է Ղարիբաշվիլին:Ծրագրի շրջանակում կառուցվել է 260 մետրանոց նավամատույց։ Նոր նավահանգիստը կարող է ընդունել եւ սպասարկել 50 հազ․ տոննա բեռնատարողությամբ նավեր։ Այն նախատեսված է ինչպես չոր, ածովի եւ ընդհանուր բեռների, այնպես էլ կոնտեյներների համար։Տարածքում կառուցվել է 50 հազ․ տոննա տարողությամբ պահեստ, որը հագեցած է բեռնման եւ բեռնաթափման ավտոմատացված համակարգերով։ 6 հեկտար մակերեսով տարածքի վրա կգործի նաեւ բաց պահեստ։ Նավահանգիստն ունի երկու ամբարձիչ կռունկ, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է բարձրացնել 100 տոննա բեռ։Նավահանգստի եւ տերմինալի կառուցման պայմանագիրը ստորագրվել էր 2019 թվականին, շինարարական աշխատանքները սկսվել էին 2020 թվականին։ 18.01.2022 | 16:40 Թբիլիսիում եւ Գոնիոյում ֆինանսական հատուկ գոտիներ կստեղծվեն PACE Group-ը տարածաշրջանի խոշորագույն տրանսպորտային ընկերություններից է, որը ներառում է նավահանգստային օպերատորներ, բրոքերային ընկերություններ, ծովային գործակալություններ, լոգիստիկ եւ կոնտեյներային ընկերություններ: Նախագծի գործընկեր DFC-ի ներդրումը դարձել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման ֆինանսական կորպորացիայի պատմության մեջ ամենախոշորը տարածաշրջանում։ Tweet Դիտում՝ 5545

В Поти открылся новый порт
В городе Поти открылся новый порт, построенный грузинской компаний Pace Group при поддержке Финансовой корпорации международного развития США (DFC), передает Newsgeorgia.
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили сообщил, что общий объем инвестиций в проект уже достиг $93 млн, а после завершения второй фазы он увеличится до $120 млн.
«DFC выделила финансирование в размере $50 млн, что является еще одним выражением того, что Грузия является привлекательной страной для иностранных инвестиций и что она является страной с самым большим транзитно-транспортным потенциалом в регионе»,- заявил Гарибашвили.
В рамках проекта была построена 260-метровая пристань․ Новый порт способен принимать и обслуживать суда с грузоподъемностью в 50 тыс. тонн. Он рассчитан как на сухие, насыпные и генеральные грузы, так и на контейнеры.
На территории построен склад вместимостью 50 тыс. тонн, который оснащен автоматизированными системами погрузки и выгрузки. На 6 гектарах оборудована также открытая складская площадка. У порта есть два портальных подъемных крана, каждый из которых способен поднять груз весом 100 тонн.
Договор о строительстве порта и терминала был подписан в 2019 году, строительные работы начались в 2020 году.
PACE Group - одна из крупнейших транспортных компаний в регионе, в которую входят операторы портов, брокерские компании, морские агентства, логистические и контейнерные компании. Инвестиция DFC, выступившей партнером проекта, оказалась самой крупной за всю историю работы финансовой корпорации международного развития США в регионе.