Թբիլիսիում եւ Գոնիոյում ֆինանսական հատուկ գոտիներ կստեղծվեն
Վրաստանի կառավարությունը նախատեսում է Թբիլիսիում եւ Գոնիոյում (Աջարիայի շրջան) ստեղծել ֆինանսական գոտիներ, որոնք կնպաստեն ներդրումների ներգրավմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը եւ երկիրը տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոնի վերածելուն, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին։
Sputnik-Georgia-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետը տեղեկացրել է, որ ֆինանսական կենտրոններից մեկը կարող է հայտնվել Թբիլիսյան ծովի մոտ՝ ենթադրաբար 110 հեկտար տարածքում։ Նմանատիպ, բայց ավելի բազմաֆունկցիոնալ կենտրոն նախատեսվում է ստեղծել Գոնիո գյուղում՝ ռուսական նախկին ռազմաբազայի տարածքում։
Ղարիբաշվիլին էկոնոմիկայի նախարարին հանձնարարել է համակարգել համապատասխան օրենսդրական փոփոխությունների նախապատրաստման գործընթացը։
«Ֆինանսական հատուկ գոտիները միջազգային ընկերություններին կառաջարկեն իրավական ռեժիմներ՝ հիմնված ընդհանուր իրավունքի սկզբունքների վրա, ինչպես նաեւ լիբերալ կարգավորող եւ հարկային ռեժիմներ՝ հիմնված միջազգային լավագույն փորձի վրա: Ամենակարեւորն այն է, որ ֆինանսական գոտիներում գործող միջազգային ընկերությունների անձնակազմի զգալի մասը լինելու են Վրաստանի քաղաքացիներ, ինչը թույլ կտա նրանց ունենալ մասնագիտական եւ կարիերայի առանձնահատուկ աճ»,- ասել է Ղարիբաշվիլին։
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ կարեւոր է նաեւ, որ միջազգային բարձր հեղինակություն եւ փորձ ունեցող ընկերություններ, ինչպիսին է Rothschild խորհրդատվական ընկերությունը, մասնակցեն Թբիլիսիում եւ Գոնիոյում ֆինանսական կենտրոնների ստեղծմանը։ Մեկ շաբաթից ընկերության պատվիրակությունը կայցելի երկիր եւ կսկսի ակտիվ աշխատանքը։
Նաեւ, ինչպես նշել է Ղարիբաշվիլին, ֆինանսական գոտիները կենտրոնանալու են ակտիվների կառավարման, ֆինտեխի, հումքային ապրանքների առեւտրի, կապիտալի կառավարման եւ այլ ոլորտներում գործող միջազգային ֆինանսական ընկերությունների վրա, եւ, ի վերջո, ակնկալվում է, որ այդ ֆինանսական կենտրոնների գործարկումն իր զգալի ներդրումը կունենա կապիտալի շուկայի զարգացման գործում:
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ աշխարհի խոշորագույն ֆինանսական խմբերից մեկը՝ Rothschild & Co-ն, կաշխատի Վրաստանը տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոնի վերածելու ռազմավարության մշակման ուղղությամբ։
Համապատասխան համաձայնագիրը ձեւավորվել էր անցած տարվա դեկտեմբերին Բրյուսելում Վրաստանի կառավարության եւ ընկերության տնօրեն Արիել Մալարդ դե Ռոտշիլդի միջեւ: Նշվում էր, որ ընկերությունը ռազմավարություն է մշակելու Վրաստանը տարածաշրջանային կենտրոն դարձնելու, ինչպես նաեւ լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսներ ու դրամաշնորհներ ներգրավելու նպատակով։

В Тбилиси и Гонио будут созданы специальные финансовые зоны
Правительство Грузии планирует создать финансовые зоны в Тбилиси и Гонио (регион Аджария), которые помогут привлечь инвестиции, создать новые рабочие места, а также превратят страну в региональный финансовый хаб, заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили.
Как передает Sputnik-Georgia, по информации премьера, один из финансовых центров может появиться у Тбилисского моря, предположительно на площади 110 гектаров. Аналогичный центр, но более многофункциональный, планируется создать в поселке Гонио - на территории бывшей российской военной базы.
Гарибашвили поручил министру экономики координировать процесс подготовки соответствующих законодательных изменений.
«Специальные финансовые зоны будут предлагать международным компаниям правовые режимы, основанные на принципах общего права, а также либеральные регуляторные и фискальные режимы, основанные на передовом международном опыте. Самое главное, что значительную часть персонала международных компаний, работающих в финансовых зонах, будут составлять граждане Грузии, что позволит им иметь особый профессиональный и карьерный рост»,- сказал Гарибашвили.
По словам главы правительства, важно также, чтобы компании с высокой международной репутацией и опытом, такие как консалтинговая компания Rothschild, участвовали в создании финансовых центров в Тбилиси и Гонио. Через неделю делегация компании посетит страну и приступит к активной работе.
Также, как отметил Гарибашвили, финансовые зоны будут ориентированы на международные финансовые компании, работающие в сферах управления активами, финтеха, торговли сырьевыми товарами, управления капиталом и других сферах, и в конечном итоге, предполагается, что запуск этих финансовых центров внесет существенный вклад в развитие рынка капитала.
Banks.am напоминает, что одна из крупнейших финансовых групп в мире - Rothschild & Co - будет работать над разработкой стратегии по преобразованию Грузии в региональный финансовый хаб.
Соответствующее соглашение было оформлено в декабре прошлого года между правительством Грузии и управляющим директором компании Ариэлем Малард де Ротшильдом в Брюсселе. Отмечалось, что компания разработает стратегию с целью превращения Грузии в региональный хаб, а также в направлении привлечения дополнительных финансовых ресурсов и грантов.