«Rothschild»-ը մտադիր է Վրաստանը դարձնել տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն
Աշխարհի խոշորագույն ֆինանսական խմբերից մեկը՝ Rothschild & Co-ն, կաշխատի Վրաստանը տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոնի վերածելու ռազմավարության մշակման ուղղությամբ։
Համապատասխան համաձայնագիրը ձեւավորվել է Բրյուսելում Վրաստանի կառավարության եւ ընկերության տնօրեն Արիել Մալարդ դե Ռոտշիլդի միջեւ, հաղորդում է Newsgeorgia-ն։
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի եւ Ռոտշիլդի հանդիպմանը նշվել է, որ ընկերությունը ռազմավարություն է մշակելու Վրաստանը տարածաշրջանային կենտրոն դարձնելու, ինչպես նաեւ լրացուցիչ ֆինանսական ռեսուրսներ ու դրամաշնորհներ ներգրավելու նպատակով։
«Վարչապետի գրասենյակի հետ պայմանավորվել ենք, որ Վրաստանի կառավարությանը խորհրդատվություն կտրամադրենք օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների, Վրաստանը ֆինանսական կենտրոն դարձնելու, ինչպես նաեւ Վրաստանի համար ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավման հետ կապված մի շարք հարցերի շուրջ, ինչը, կարծում ենք, շատ հետաքրքիր աշխատանք է ենթադրում»,- ասել է Ռոտշիլդը։
Հանդիպմանը նշվել է Վրաստանում առկա բարենպաստ ներդրումային միջավայրը, ինչպես նաեւ առանձնացվել են այն խոշոր ներդրումային ծրագրերը, որոնք Վրաստանի կառավարությունը նախատեսում է առաջարկել օտարերկրյա ներդրողներին։ Խոսքը ինչպես ֆինանսական կենտրոնների ստեղծման, այնպես էլ խոշոր զբոսաշրջային, լոգիստիկ ու արդյունաբերական նախագծերի մասին է։
Rothschild & Co-ն խոշորագույն անկախ ֆինանսական խմբերից մեկն է, որը գործում է աշխարհի ավելի քան 40 երկրում:

«Rothschild» намерена превратить Грузию в региональный финансовый хаб
Одна из крупнейших финансовых групп в мире - Rothschild & Co - будет работать над разработкой стратегии по преобразованию Грузии в региональный финансовый хаб.
Соответствующее соглашение было оформлено между правительством Грузии и управляющим директором компании Ариэлем Малард де Ротшильдом в Брюсселе, передает Newsgeorgia.
На встрече премьер-министра Грузии Ираклия Гарибашвили с Ротшильдом было отмечено, что компания разработает стратегию с целью превращения Грузии в региональный хаб, а также в направлении привлечения дополнительных финансовых ресурсов и грантов.
«С аппаратом премьер-министра мы договорились, что будем консультировать правительство Грузии по ряду вопросов, которые связаны с прямыми иностранными инвестициями, с формированием Грузии в финансовый центр, а также с привлечением финансовых ресурсов для Грузии, что на наш взгляд, означает очень интересную работу»,- заявил Ротшильд.
На встрече была отмечена благоприятная инвестиционная среда, существующая в Грузии, а также те крупные инвестиционные проекты, которые правительство Грузии планирует предложить иностранным инвесторам. Речь идет как о создании финансовых центров, так и о крупных туристических, логистических и индустриальных проектах.
Rothschild & Co одна из крупнейших, независимых финансовых групп, которая работает в более 40 странах мира.