Կրկնվող սխալներից խուսափելու համար. «Ոտքի կանգնելու կամքը» ֆիլմն ինքնատիպ դասագիրք է
«Ոտքի կանգնելու կամքը» փաստավավերագրական ֆիլմը կրկնվող սխալներից խուսափելու եւ ոտքի կանգնելու ճանապարհները վերհիշելու համար է ստեղծվել։
Ֆիլմի ավելի քան 45 րոպեների ընթացքում ականատես ենք լինում հայոց փառահեղ որոշ հաղթանակների պատմությանը, նաեւ փաստերով տեսնում, որ մեզ կարողացել են հաղթել միայն մեր ձեռքով, որ մեր հայրենիքը կորցրել ենք միայն պառակտված լինելու դեպքում։
Ֆիլմի պրեմիերան, որը ոչ պատահական կերպով ընտրվել էր հայոց փառապանծ բանակի վերածննդի օրը՝ հունվարի 28-ին, կայացավ Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում։ «Ոտքի կանգնելու կամքի» հեղինակ եւ ռեժիսոր Վահե Սուքիասյանն ասել է, որ դեռ 2015 թվականից էին ինքն ու լուսահոգի պատմաբան Արտակ Մովսիսյանը ցանկանում նկարահանել նմանատիպ ֆիլմ կամ ֆիլմաշար, քանի որ այդ թվականից ազգային արժեքների եւ ինքնագնահատականի նվազման միտում կար։
Դրվագ ֆիլմից
«Երբ ամբողջ աշխարհը, մասնավորապես՝ Թուրքիան, Ռուսաստանը, Ուկրաինան, մեր հարեւան Ադրբեջանն ավելի շատ ակցենտավորում էին իրենց պատմությունը՝ իրենց գործողությունները հիմնավորելով պատմական արդարությամբ, մեզ մոտ պատմությունը, պատմական առանձին դրվագներն առաջացնում էին արհամարհանք եւ քմծիծաղ։
Սկզբնական շրջանում մտածում էինք ֆիլմաշար նկարահանել՝ «Մեր հաղթանակները» քառհատորի հիման վրա, որի աշխատանքների ֆինանսավորման համար ժամանակին դիմել էինք մի շարք կազմակերպությունների՝ ընդհուպ մինչեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարություն, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարություն, սակայն ամեն անգամ ինչ-որ մի բան խոչընդոտում էր։ 2020 թվականի պատերազմը եւս մեկ անգամ կարեւորեց նմանատիպ ֆիլմի ստեղծման պահանջը, քանի որ հայ ազգն առաջին անգամ չէ, որ  հայտնվում է նմանատիպ իրավիճակում»,- ասել է Վահե Սուքիասյանը։ Ռեժիսորը նշել է, որ ֆիլմը շարունակելի է, քանի որ ասելիքը շատ է։
Վահե Սուքիասյանը
Ի դեպ, առաջին անգամ է, որ ֆիլմի սցենարը ենթարկվել է նաեւ հոգեբանական վերլուծության հոգեբան Սոլանժ Թամամյանի կողմից։
Ֆիլմի ընթացքում հայտնի դերասանները հանդիսատեսին պատմում են մեր պատմության փառահեղ հաղթանակների, ինչպես նաեւ ողբերգական պարտությունների, դավաճանության մասին։ ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արթուր Կարապետյանը, որն ամբողջ ֆիլմի ընթացքում պատմելով տանում է կարեւոր գիծը, ասում է, որ պարտությունից ոչ ոք ապահովագրված չէ, անգամ հզորագույն պետություններն են անհետացել քարտեզի վրայից։
Արթուր Կարապետյանը
«Յուրաքանչյուր պարտություն իր պատճառներն ունի... Ինչպես նաեւ հաղթանակներն ունեն իրենց պատճառները... Մեր պատմությունը հաղթանակների եւ պարտությունների մի անվերջանալի շրջապտույտ է։  Ե՞րբ ենք պարտվել ու, ե՞րբ ենք կարողացել, ի հեճուկս իրավիճակի, հաստատել ոտքի ելնելու մեր կամքը։ Ի վերջո, որո՞նք են մեր գոյատեւման բանալիները... Ահա, այս հարցերի պատասխաններն ենք փորձել որոնել մեր ֆիլմի ընթացքում՝ թերթելով մեր պատմության մի քանի էջ... Ֆիլմն ուղղված է ոչ միայն նոր սերնդին, այլ, ըստ իս, նաեւ նրանց, ովքեր ներկայում կերտում են մեր պետականությունը... թերեւս` բոլորիս։ Կրկնվող սխալներից խուսափելու եւ ոտքի կանգնելու ճանապարհները վերհիշելու համար...»,- ասել է Արթուր Կարապետյանը։
Ֆիլմի գլխավոր պրոդյուսոր, ԱրարատԲանկի Խորհրդի անդամ Նարեկ Բեգլարյանը հիշում է, որ երբ ամիսներ առաջ ֆիլմի կոնցեպտը ներկայացվեց քննարկման, երկիրը անցնում էր եւ, ըստ էության, շարունակում է անցնել հետպատերազմյան ծանր փուլի միջով։
«Տրամադրությունը եւ առհասարակ ինչ-որ բան անելու ցանկությունն իսպառ բացակայում էին, սակայն ֆիլմի մասին քննարկումները եւ ֆիլմում ներգրավված անձինք շատ հետաքրքիր էին ու տրամադրող։ Հասկացանք, որ չենք կարող ձեռքներս ծալած նստել։ Ի վերջո որոշեցինք, որ, կրելով Արարատ անունը, հենց ԱրարատԲանկն է պարտավոր ստանձնել ֆիլմի ֆինանսավորումը։ Հասկացանք, որ ընկճվելու ժամանակը չէ, ու, եթե մենք չստանձնենք սերունդներին կրթելու այս անչափ կարեւոր գործը, ապա՝ ո՞վ»,- ասել է Նարեկ Բեգլարյանը։ 4  երեխաների հայրը շատ է կարեւորում նման կրթական ֆիլմերի ստեղծումը։
«ֆիլմը, որի թիրախային խումբը ավագ դպրոցի 13-16 տարեկան երեխաներն են, նկարահանվել է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի շրջանակում, որից բանկը որեւէ շահույթ չունի։ Փորձնական դիտումներ են կազմակերպվելու մի քանի դպրոցներում՝ որպես պատմության դրվագները մատուցելու այլընտրանքային եւ, գուցե, ավելի արդյունավետ միջոց: Ավելին, ցուցադրություններ են նախատեսված նաեւ Բելգիայում, Ֆրանսիայում, Լոս Անջելեսում, Մյունխենում, Չեխիայում եւ Ռուսաստանի մի շարք քաղաքներում: Պրեմիերայից հետո ֆիլմը բաց տարբերակով տեղադրվելու է ՅուԹուբում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ֆիլմում հանդես են եկել հայտնի դերասաններ Արթուր Կարապետյանը, Դավիթ Հակոբյանը, Բաբկեն Չոբանյանը, Նազենի Հովհաննիսյանը, Սամվել Թոփալյանը եւ Ռուբեն Մուրադյանը։ Ֆիլմի երաժշտության հեղինակներն են երաժշտագետ, դաշնակահարուհի Գիսանե Պալյանն ու կիթառահար Կարեն Արզումանյանը («EmpYraY» ռոք խումբ)։

Во избежание повторяющихся ошибок: фильм «Воля встать на ноги» - своеобразный учебник
Документально-фактологический фильм «Воля встать на ноги» создан для того, чтобы избежать повторяющихся ошибок и вспомнить пути - как встать на ноги.
В фильме в течение 45 минут мы становимся свидетелями истории о некоторых блестящих победах армянского народа, также на фактах видим, что нас побеждали только нашими руками, что теряли нашу родину только в случае раскола.
Премьера фильма, дата которой не случайно совпала с днем возрождения славной армянской армии - 28 января, состоялась в кинотеатре «Москва» в Ереване. Автор и режиссер фильма «Воля встать на ноги» Ваге Сукиасян сказал, что еще с 2015 года он и историк Артак Мовсисян (светлая ему память) хотели снять подобный фильм или цикл фильмов, поскольку с этого года наблюдалась тенденция снижения самооценки и национальных ценностей.
Кадр из фильма
«Когда весь мир, в частности, Турция, Россия, Украина, соседний Азербайджан все больше ставят акцент на своей истории, обосновывая свои действия исторической справедливостью, у нас история, отдельные исторические эпизоды вызывают пренебрежение и насмешки.
Сначала мы думали снять цикл фильмов на основе четырехтомника «Наши победы», для финансирования которых в свое время обратились к ряду организаций, вплоть до Министерства обороны, Министерства образования и науки РА, однако каждый раз что-то мешало. Война 2020 года вновь подчеркнула важность требования к созданию подобных фильмов, поскольку армянский народ не впервые оказывается в подобной ситуации»,- сказал Ваге Сукиасян. Режиссер отметил, что планируется продолжить фильм, потому что многое предстоит сказать.
Ваге Сукиасян
Кстати, это первый раз, когда сценарий фильма подвергнулся психоанализу со стороны психолога Соланж Тамамян.
В фильме известные актеры рассказывают зрителям о блистательных победах в нашей истории, а также о трагических поражениях, о предательствах. Заслуженный артист РА Артур Карапетян, который в течение фильма представляет важную сюжетную линию, говорит, что никто не застрахован от поражения, даже могущественные государства исчезли с карты.
Артур Карапетян
«Любая история имеет свои причины... Также, как и победы имеют свои причины... В нашей истории - бесконечный круговорот побед и поражений. Когда мы проиграли и, когда смогли, вопреки ситуации, укрепиться в решимости встать на ноги? В конце концов, в чем ключ к нашему существованию?... Вот, в нашем фильме сделана попытка найти ответы на эти вопросы, пролистав несколько страниц нашей истории... Фильм адресован не только новому поколению, но и, по-моему, также тем, кто в настоящее время создает нашу государственность..., пожалуй, всем нам. Чтобы избежать повторяющихся ошибок и вспомнить путь - как встать на ноги...»,- сказал Артур Карапетян.
Генеральный продюсер фильма, член Совета АраратБанка Нарек Бегларян вспоминает, что когда несколько месяцев назад концепция фильма была представлена на обсуждение, страна переживала и, по сути, продолжает переживать тяжелый послевоенный этап.
«Настроение и вообще желание что-нибудь делать напрочь отсутствовали, однако обсуждение фильма и вовлеченные в фильм лица были очень интересными и располагающими. Мы поняли, что не можем сидеть, сложа руки. В конце концов, решили, что нося имя Арарат, именно АраратБанк обязан взять на себя финансирование фильма. Мы поняли, что не время отчаиваться и если мы не займемся этим безмерно важным делом обучения поколений, то кто?»,- сказал Нарек Бегларян. Являясь отцом 4-х детей, он считает очень важным создание подобных обучающих фильмов.
«Фильм, целевой аудиторией которой являются учащиеся старших школ 13-16 лет, снят в рамках программы корпоративной социальной ответственности, от которой банк не получает никакой прибыли. Планируются пробные показы в нескольких школах - в качестве альтернативного и, возможно, более эффективного метода представления исторических эпизодов. Более того, предусмотрены показы в Бельгии, Франции, Лос-Анджелесе, Мюнхене, Чехии и ряде городов России. После премьеры фильм будет выложен в открытом доступе на YouTube канале»,- говорится в сообщении.
В фильме сыграли известные актеры Артур Карапетян, Давид Акопян, Бабкен Чобанян, Назени Ованнисян, Самвел Топалян и Рубен Мурадян. Авторами музыки к фильму являются композитор, пианистка Гисане Палян и гитарист Карен Арзуманян (рок-группа «EmpYraY»).