ՌԴ կառավարության եւ Ռուսաստանի բանկի (ԿԲ) աշխատանքը 2021 թվականին արժանի են բավարար գնահատականի, ամենամյա մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։«Ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ եւ՛ կառավարության, եւ՛ Կենտրոնական բանկի աշխատանքը արժանի է, լինենք համեստ, բավարար գնահատականի: Արդյունքները դրական են»,- ասել է Պուտինը։Նրա խոսքով՝ առանց Կենտրոնական բանկի հիմնական տոկոսադրույքի բարձրացման Ռուսաստանում իրավիճակը կարող էր լինել «ինչպես Թուրքիայում»։«Ես գիտեմ իրական հատվածի դժգոհությունը տոկոսադրույքի բարձրացումից, սակայն եթե մենք դա չանենք, ապա կարող ենք ունենալ նույնը, ինչ Թուրքիայում: Դա է խնդիրը: Սա լուրջ հարց է, լուրջ մարտահրավեր։ Անհրաժեշտ է ավելի ուշադիր օգտագործել այս գործիքը։ Բայց ԿԲ-ն անկախ քաղաքականություն է վարում։ Ձեզ կարող է տարօրինակ թվալ, այնուամենայնիվ, ես չեմ միջամտում Կենտրոնական բանկի աշխատանքին, բայց այն դրական եմ գնահատում»,- նախագահի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը: 23.12.2021 | 13:13 Թուրքական լիրայի «կարմիր գիծն» ու կառավարության ռիսկային ծրագիրը Անդրադառնալով ԱՄՆ-ում գնաճի արագացման հարցին՝ ՌԴ ղեկավարը նշել է, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը «պետք է ինչ-որ բան անի» թափ առնող գնաճի հետ՝ փողի տպագրության ինտենսիվության բարձրացման պատճառով։«Աշխարհի առաջատար տնտեսություններից շատերը թուլացրել են իրենց մակրոտնտեսական քաղաքականությունը եւ զգալիորեն մեծացրել տպագրական մեքենաների ինտենսիվությունը: Սա ակնհայտ է, եւ դա հանգեցրել է բավականին մեծ գնաճի առաջատար տնտեսություններում»,- ասել է Պուտինը։«Եթե վերցնենք աշխարհի առաջատար տնտեսությունը՝ ԱՄՆ-ը, ապա նրանց մոտ գնաճը, որքան ես գիտեմ, արդեն 6,2% է՝ նպատակային 2%-ի դեպքում: Այսինքն՝ նրանց մոտ գնաճը եռակի բարձր է նպատակայինից: Մեզ մոտ այն եւս բարձր է՝ 8%, մինչդեռ մեր նպատակային ցուցանիշը եղել է 4%, այսինքն՝ այն կրկնապատկվել է, իսկ նրանց մոտ եռապատկվել։ Եվ սա լուրջ խնդիր է։ Կարծում եմ, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը ստիպված կլինի է ինչ-որ բան անել»,- նշել է նախագահը։ Tweet Դիտում՝ 3619

Путин не вмешивается в работу ЦБ России и приводит пример Турции
Итоги работы правительства и Банка России (ЦБ) по итогам 2021 года заслуживают удовлетворительной оценки, заявил сегодня президент России Владимир Путин на ежегодной пресс-конференции.
«В целом, я считаю, что и работа правительства, и работа Центрального банка заслуживает, ну будем вести себя скромно, удовлетворительной оценки. Результаты положительные»,- отметил Путин.
По его словам, без повышения ключевой ставки Центрального банка ситуация в России могла бы быть «как в Турции».
«Я знаю неудовлетворенность реального сектора от повышения ставок, но если этого не делать, то у нас может быть, как в Турции. В этом же проблема. Это серьезный вопрос, серьезный вызов. Надо аккуратнее этим инструментом пользоваться. Но ЦБ проводит независимую политику. Вам может показаться это странным, я не вмешиваюсь в работу Центрального банка, но оцениваю ее положительно»,- приводит слова президента агентство ТАСС.
Касаясь вопроса ускорения инфляции в США, российский лидер отметил, что Федеральной резервной системе (ФРС) США «придется что-то делать» с разгоном инфляции из-за увеличения интенсивности печатания денег.
«Во многих ведущих экономиках мира пошли на смягчение макроэкономической политики и существенным образом увеличили интенсивность работы печатных станков. Это очевидная вещь, и это привело к достаточно большой инфляции в ведущих экономиках»,- сказал Путин.
«Если взять ведущую экономику мира - США, то у них инфляция, по-моему, уже 6,2% при целевом показателе в 2%. То есть у них инфляция в три раза превысила целевой показатель. У нас она тоже большая - 8%. У нас целевой показатель был 4%, то есть в два раза увеличена по сравнению с целевым показателем, а у них в три. И это серьезное дело. Я думаю, что ФРС придется что-то делать»,- отметил президент.