Թուրքական լիրայի «կարմիր գիծն» ու կառավարության ռիսկային ծրագիրը
Թուրքիայի ֆինանսների նախարարությունն անցած շաբաթ աշխատել է «լիրայի փրկության» հավակնոտ, բայց ռիսկային ծրագրի վրա:
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ, այս մասին գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Թուրքիայի կառավարության աղբյուրները: Այն գործարկելու համար կառավարությունը սահմանել է «կարմիր գիծ»՝ մեկ դոլարի դիմաց 18 թուրքական լիրա «անհեթեթ» շեմը, նշել են աղբյուրները։
Ֆինանսների նախարարությունում որոշել են, որ լիրայի արժեզրկումը այդ մակարդակից ավելի կվնասի տնտեսությանը, ինչը «դժվար կլինի շտկել», ասել է բարձրաստիճան պաշտոնյան:
Դեկտեմբերի 20-ին նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ ծրագրով նախատեսված է ստեղծել ֆինանսական գործիքներ, որոնք կպահպանեն բնակչության խնայողությունները լիրայով՝ ավանդատուներին փոխարժեքի տարբերությունների փոխհատուցման միջոցով: «Դոլարի գնի բարձրացումը կարտացոլվի լիրայով արտահայտված ավանդներում։ Եթե արտարժույթի եկամտաբերությունը լինի ավելի ցածր, քան ավանդի հասույթը, ապա տարբերությունը կվճարի անմիջապես պետությունը»,- ասել էր նա։
Թուրքիայի բանկերի ասոցիացիայի վարչության նախագահ Ալփասլան Չաքարը պարզաբանել է՝ ինչպես է աշխատելու համակարգը։ Նրա խոսքով՝ այն օրը, երբ ավանդատուն լիրայով միջոցները կմուտքագրի՝ կֆիքսվի դոլարի նկատմամբ լիրայի գինը եւ նույնը կարվի այն օրը, երբ թուրքական արժույթով միջոցները կհանվեն ավանդից։ Փոխարժեքի տարբերությունը կփոխհատուցի պետությունը։ Այսպիսով, իշխանությունները հույս ունեն խթանել լիրայով ավանդների ներդրումները։
Վերլուծաբաններն ու բանկիրներն ասում են, որ եթե լիրան կրկին անկում ապրի՝ ստիպելով կառավարությանն ու կենտրոնական բանկին կատարել խոստումները, դա կարող է ավելի շատ նպաստել գնաճին:
Ծրագիրն աշխատել է, գոնե առայժմ, նշում է Reuters-ը։ Էրդողանի հայտարարությունից եւ կենտրոնական բանկի կողմից արժութային ինտերվենցիաներից հետո լիրայի փոխարժեքը մեկ դոլարի դիմաց 18-ից հասել է մոտ 12,5-ի։
Reuters-ի աղբյուրն ասել է, որ կառավարությունը հուսով է, որ թուրքական արժույթը կամրապնդվի մինչեւ 9 լիրա մեկ դոլարի դիմաց, սակայն մոտ երկու ամիս կմնա մեկ դոլարի դիմաց 12-ից 14 լիրայի սահմանում:
Տարվա ընթացքում Թուրքիայի կենտրոնական բանկը չորս անգամ նվազեցրել է հիմնական տոկոսադրույքը՝ 19%-ից մինչեւ 14%։ Այս ֆոնին լիրայի փոխարժեքը նվազել է ավելի քան երկու անգամ՝ մեկ դոլարի դիմաց 18 լիրա։ Նոյեմբերին գնաճն արագացել է եւ կազմել 21,3%։

«Красная черта» турецкой лиры и рискованный план правительства
Министерство финансов Турции работало на прошлой неделе над амбициозным, но рискованным планом по «спасению лиры».
По сообщению российского издания Forbes, об этом пишет Reuters со ссылкой на источники в правительстве Турции. Для его запуска они установили «красную черту» - «абсурдный» порог в 18 лир за доллар, рассказали источники.
В Минфине решили, что обесценивание лиры сверх этого уровня нанесет ущерб экономике, который «трудно исправить», сказал один высокопоставленный чиновник.
План заключается в том, чтобы создать финансовые инструменты, сохраняющие накопления населения в лирах за счет компенсаций курсовой разницы вкладчикам, объявил 20 декабря президент Реджеп Тайип Эрдоган. «Увеличение цены на доллар будет отражено в лировых депозитах. Если доходность иностранной валюты окажется ниже заработка по депозиту, разница будет выплачиваться напрямую государством»,- сказал он.
Председатель правления Ассоциации банков Турции Алпаслан Чакар пояснил, как будет работать система. По его словам, в день внесения вкладчиком средств в лирах будет зафиксирована цена лиры к доллару, это же будет сделано в день, когда эти средства в турецкой валюте будут сняты с депозита. Разница курса будет компенсирована государством. Так власти надеются простимулировать делать вклады в лирах.
Аналитики и банкиры говорят, что если лира опять упадет, вынудив правительство и центральный банк выполнять обещания, то это может еще больше подстегнуть инфляцию.
План сработал, по крайней мере, на данный момент, отмечает Reuters. После заявления Эрдогана и валютных интервенций ЦБ курс лиры укрепился с 18 до примерно 12,5 за доллар.
Источник Reuters сказал, что правительство надеется, что турецкая валюта укрепится до 9 лир за доллар, но в течение пары месяцев будет оставаться в пределах от 12 до 14 лир за доллар.
В течение года ЦБ Турции снизил ключевую ставку четыре раза - с 19% до 14%. На этом фоне курс лиры снизился более чем в два раза - до 18 лир за доллар. Инфляция в ноябре ускорилась до 21,3%.