Գործարարները կոչ են արել Էրդողանին հրաժարվել հիվանդագին տնտեսական մոդելից
Թուրքիայի Tusiad խոշոր բիզնես ասոցիացիան դիմել է նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին՝ խնդրելով հրաժարվել հիվանդագին տնտեսական մոդելից, հաղորդում է The Bell-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg-ը։
Tusiad-ի հայտարարության մեջ ասվում է, որ կարգավորիչի կողմից հիմնական տոկոսադրույքի իջեցումը թուլացրել է լիրան եւ մեծացրել ամուր արժույթի նկատմամբ պահանջարկը, ինչն ապակայունացրել է թուրքական ամբողջ տնտեսությունը: Ելնելով դրանից՝ ակնհայտ է, որ անհրաժեշտ է վերադարձ հիմնական տոկոսադրույքի գործողության ընդհանուր ընդունված մեխանիզմին։
Tusiad-ին անդամակցում են Թուրքիայի ազդեցիկ գործարարները: Էրդողանի անուղղակի քննադատությամբ իրենց հայտարարության ընդհանուր երանգը ցույց է տալիս, թե ինչպես են գործարարները «քայլում դանակի եզրին»՝ փորձելով մի կողմից գրավել պետության ղեկավարի ուշադրությունը, իսկ մյուս կողմից՝ չդառնալ քաղաքական թիրախ, նշում է Bloomberg-ը։
Էրդողանի օրոք Tusiad-ի անդամները կորցրել են իրենց ազդեցության մեծ մասը. նախագահը հովանավորել է հարուստ գործարարների նոր խմբի ստեղծումը, որոնք աջակցում են նրա քաղաքականությանը եւ իշխող կուսակցությանը:
Էրդողանը կարծում է, որ Թուրքիան կարող է դադարեցնել կախվածությունը օտարերկրյա կապիտալից, եթե հրաժարվի բարձր տոկոսադրույքների հին քաղաքականությունից։ Գաղափարը հիմնված է այն վարկածի վրա, որ ցածր տոկոսադրույքները նույնպես կզսպեն սպառողական գների աճը։ Դա հակասում է աշխարհի կենտրոնական բանկերի ղեկավարների ընդհանուր տեսակետին, գրում է Bloomberg-ը։
Տարեսկզբից դոլարի փոխարժեքը թուրքական լիրայի նկատմամբ գրեթե կրկնապատկվել է. այսօր թուրքական արժույթը թարմացրել է իր պատմական նվազագույնը՝ հատելով մեկ դոլարի դիմաց 17,04 լիրա սահմանագիծը։

Бизнесмены призвали Эрдогана отказаться от болезненной экономической модели
Крупная бизнес-ассоциация Турции (Tusiad) обратилась к президенту Реджепу Тайипу Эрдогану с просьбой отказаться от болезненной экономической модели, передает The Bell cо ссылкой на Bloomberg․
В заявлении Tusiad говорится, что политика снижения ключевой ставки регулятором ослабила лиру и усилила спрос на твердую валюту, что дестабилизировало всю экономику Турции. Исходя из этого, очевидно, что возврат к общепринятому механизму работы ключевой ставки необходим.
В Tusiad входят влиятельнейшие бизнесмены Турции. Общий тон их заявления с косвенной критикой в адрес Эрдогана за запрет ЦБ повышать ставку демонстрирует, как предприниматели «ходят по острию ножа», пытаясь, с одной стороны, привлечь внимание главы государства, а с другой, - не стать политической мишенью, отмечает Bloomberg.
При Эрдогане участники Tusiad потеряли большую часть своего влияния: президент покровительствовал созданию новой группы богатых бизнесменов, которые поддерживают его курс и правящую партию.
Эрдоган считает, что Турция может перестать зависеть от иностранного капитала, если откажется от старой политики высоких процентных ставок. В основе идеи лежит гипотеза, что низкие процентные ставки также будут сдерживать рост потребительских цен. Это противоречит общему взгляду руководителей мировых центробанков, пишет Bloomberg.
С начала года курс доллара к лире вырос почти в два раза. Cегодня в ходе торгов турецкая валюта обновила исторический минимум, преодолев отметку 17 лир за доллар.