Wildberries-ը նախատեսում է ընդլայնել լոգիստիկ ցանցը Հայաստանում
Ռուսաստանյան Wildberries առցանց խանութի հիմնական սեփականատեր Տատյանա Բակալչուկը Reuters-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ նախատեսում է ընդլայնել լոգիստիկ ցանցը Հայաստանում, Ղազախստանում եւ Բելառուսում, ինչպես նաեւ ինչ-որ պահի մուտք գործել Ուզբեկստանի «շատ խոստումնալից շուկա»։
Բակալչուկը՝ յոթ երեխաների մայր եւ նախկին ուսուցիչ, ով հիմնել է Wildberries-ը 2004 թվականին երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվելու ժամանակ, նշել է, որ անհրաժեշտ է ավելի ինտենսիվ աշխատանք իրականացնել եղած ծրագրերի շրջանակում: «Մենք ցանկանում ենք ուժեղացնել մեր աշխատանքը տեղի ձեռներեցների հետ»,- ասել է նա։
Նշենք, որ ընթացիկ տարվա ընթացքում Wildberries-ը մուտք է գործել 11 նոր շուկա՝ ԱՄՆ, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Իտալիա, Իսպանիա, Մոլդովա, Լիտվա, Լատվիա, Էստոնիա, Թուրքիա եւ Մեծ Բրիտանիա: Իսկ հաջորդ ամիս, ըստ Բակալչուկի, ընկերությունը նախատեսում է դուրս գալ եւս երկու երկրների շուկաներ։
Անդրադառնալով IPO անցկացնելու հեռանկարին, Տատյանա Բակալչուկը նշել է, որ «այս կյանքում ամեն ինչ հնարավոր է, սակայն նշված հարցը դեռեւս մեր ռազմավարության մաս չի կազմում»: «Մեզ մոտ եկող բանկերն ասում են. հասկացեք, հիմա ամենանպաստավոր ժամանակն է IPO-ի համար, քանի որ դա կլինի հավաքագրված ամենաէժան գումարը: Նրանք կարծում են, որ այս էյֆորիան, ամենայն հավանականությամբ, կանցնի երկու տարի հետո»,- ասել է գործարարը։
Միաժամանակ, Բակալչուկը բացառել է մասնաբաժնից հրաժարվելու հնարավորությունը՝ հօգուտ ռազմավարական ներդրողի։ «Սա հարյուր տոկոսանոց մերժում է։ Եթե IPO-ի մասով տեսիլային հույս կա, ապա ներդրող ներգրավելը՝ միանշանակ ոչ»,- ասել է Բակալչուկը, ում պատկանում է ընկերության 99%-ը:
Տատյանա Բակալչուկը 2021 թվականի ընթացքում մոտ 1300%-ով ավելացրել է իր կարողությունը։ Ըստ Forbes-ի՝ նա մոլորակի ամենահարուստ մարդկանց շարքում կարողության աճի տեմպով աշխարհում առաջինն է։
Banks.am-ը հիշեցնում է, որ նոյեմբերի սկզբին Wildberries-ը հայտարարել էր Հայաստանում, Բելառուսում եւ Ղազախստանում պատվերների տրամադրման բրենդային գործընկեր կետերի բացման ծրագրի մեկնարկի մասին։ Այսուհետ նշված երկրների ձեռնարկատերերը կարող են ինքնուրույն բացել կետեր եւ եկամուտ ստանալ պատվերների տրամադրման համար:

Основной владелец российского интернет-магазина Wildberries Татьяна Бакальчук в интервью Reuters заявила, что планирует расширить логистическую сеть в Армении, Казахстане и Беларуси, а также в какой-то момент выйти на «очень многообещающий рынок» Узбекистана.Бакальчук - мать семерых детей и бывшая учительница, основавшая Wildberries в декретном отпуске в 2004 году, отметила, что необходимо проводить более интенсивную работу по существующим проектам. «Мы хотим усилить нашу работу с местными предпринимателями»,- сказала она.Отметим, что за этот год Wildberries дебютировал на рынках 11-и стран: в США, Германии, Франции, Италии, Испании, Молдавии, Литве, Латвии, Эстонии, Турции и Великобритании. А в следующем месяце, по словам Бакальчук, компания планирует выйти на рынки еще двух стран.Касаясь перспектив проведения IPO Татьяна Бакальчук отметила, что «все может случиться в этой жизни, но это пока не входит в нашу стратегию». «Банки, которые приходят к нам, говорят։ поймите, сейчас самое благоприятное время для IPO, потому что это будут самые дешевые привлеченные деньги. Они считают, что через два года, скорее всего, эта эйфория пройдет»,- сказала она.Одновременно, Бакальчук исключила возможность отказа от доли в пользу стратегического инвестора. «Это стопроцентный отказ. Если есть призрачная надежда на IPO, то привлекать инвестора - однозначно нет»,- сказала Бакальчук, которой принадлежит 99% компании.Татьяна Бакальчук в течение 2021 года увеличила свое состояние примерно на 1300%. По данным Forbes, она заняла первое место в мире по темпам прироста состояния среди богатейших людей планеты. 01.11.2021 | 13:10 Армянские предприниматели смогут открыть пункты выдачи заказов Wildberries Banks.am напоминает, что в начале ноября Wildberries объявил о запуске программы открытия брендированных партнерских пунктов выдачи заказов в Армении, Беларуси и Казахстане. Теперь предприниматели в этих странах могут самостоятельно открывать пункты самовывоза и получать доход за выдачу заказов. Tweet Просмотры 6513