Չինաստանի վարկատուները դատի են տվել աշխարհի ամենախոշոր պարտապանին
Չինաստանի վարկատուները դատի են տվել Evergrande կառուցապատող ընկերությանը հարյուրավոր հայցերով պարտքային պարտավորությունները չկատարելու համար եւ ցանկանում են գանձել ընդհանուր առմամբ $13.2 միլիարդ, հաղորդում է Prime գործակալությունը՝ վկայակոչելով Financial Times-ը:
«Չինաստանի դատարանը, որին հանձնարարված է քննել Evergrande-ի դեմ քաղաքացիական հայցերը, օգոստոսի 24-ից դեկտեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում ընդունել է 84 միլիարդ յուան ($13.2 միլիարդ) ընդհանուր ծավալի 367 գործ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Financial Times-ը նշում է, որ վարկատուները, ըստ վերլուծաբանների, կորցրել են վստահությունը Evergrande-ի՝ նախքան դեֆոլտի հայտարարումը պարտքերը վճարելու ունակության նկատմամբ, իսկ ընկերությունն ամեն ինչ թողնում է արդարադատության վրա։ «Մենք հնարավորություն չունենք մեր սահմանափակ միջոցներով այսքան պարտատերերի պարտքերը փակելու։ Մենք դատավորներին հնարավորություն կտանք որոշել, թե ում եւ որքան վճարել»,- մեջբերում է թերթը Evergrande-ի ներկայացուցչի խոսքերը, ով ցանկացել է անանուն մնալ։
Ներդրողների եւ բանկիրների ուշադրությունը վերջին շրջանում կենտրոնացած է Չինաստանի վրա, որտեղ Evergrande Group-ը` աշխարհում ամենամեծ պարտք ունեցող ընկերությունը, գոյատեւման պայքար է մղում: Խմբի ընդհանուր պարտքն արդեն գերազանցում է $305 միլիարդը:
Նոյեմբերի կեսին ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը հայտարարել էր, որ ամերիկյան իշխանություններն ուշադիր հետեւում են չինական անշարժ գույքի մի շարք ընկերությունների պարտքային խնդիրների հետ կապված իրավիճակին: «Անշարժ գույքը Չինաստանի տնտեսության կարեւոր հատվածն է։ Դրան բաժին է հասնում պահանջարկի մոտ 30%-ը։ Չինաստանի աճի տեմպերի դանդաղումը, բնականաբար, կունենա համաշխարհային հետեւանքներ»,- նշել էր նա։
Group կառուցապատողի ֆինանսական խնդիրների ֆոնին: «Ոմանք համեմատում են այն, ինչ այժմ տեղի է ունենում Evergrande Group-ի հետ, 2008-ին Lehman Brothers բանկի փլուզման հետ: Ես համաձայն չեմ այս գնահատականի հետ»,- ասել էր նա:
«Չինաստանի համար ֆինանսատնտեսական կայունությունն առաջին տեղում է: Սի Ծինփինը ծրագրում է հաջորդ տարի վերընտրվել երրորդ ժամկետով: Իսկ սա նշանակում է, որ Պեկինը կանի առավելագույնը համակարգի կայունությունը պահպանելու համար: Չինաստանը բավականաչափ գործիքներ ունի՝ ճգնաժամի սրացումից խուսափելու համար: Չինաստանը բավարար ռեսուրսներ ունի Evergrande-ի կառավարվող սնանկության գործարքն իրականացնելու համար»,- կարծում է Ռուբինին:

Китайские кредиторы подали в суд на девелопера Evergrande за невыполнение долговых обязательств сотни исков и хотят взыскать в общей сложности $13.2 миллиардов, сообщает агентство «Прайм» со ссылкой на Financial Times.«Китайский суд, которому поручено рассматривать гражданские иски против Evergrande, принял к рассмотрению 367 дел с исками на общую сумму в 84 миллиардов юаней ($13.2 миллиардов) в период с 24 августа по 9 декабря, когда Fitch понизило рейтинг компании до «ограниченного дефолта»»,- говорится в сообщении.Газета отмечает, что кредиторы, по словам аналитиков, утратили уверенность в способность Evergrande выплатить долги до объявления дефолта, а компания отдает все на откуп правосудия. «У нас нет возможности погасить долги перед таким количеством кредиторов с нашими ограниченными ресурсами. Мы позволим судьям решать, кому и сколько платить»,- приводит издание слова представителя Evergrande, который просил не называть его имени.Внимание инвесторов и банкиров в последнее время приковано к Китаю, где отчаянную борьбу за выживание ведет девелоперский холдинг Evergrande Group - компания с самым большим размером долга в мире. Общий долг группы уже превышает $305 млрд. 15.11.2021 | 10:56 Вашингтон: Замедление экономики Китая будет иметь последствия мирового масштаба В середине ноября министр финансов США Джанет Йеллен отмечала, что американские власти внимательно наблюдают за ситуацией, касающейся долговых проблем ряда китайских компаний, работающих в сфере недвижимости. «Недвижимость - важный сектор китайской экономики. На него приходится около 30% спроса. Замедление темпов роста в Китае, конечно, приведет к последствиям мирового масштаба»,- говорила она. 29.09.2021 | 09:37 Нуриэль Рубини։ «Черный лебедь» пока не угрожает мировой экономике А профессор экономики Нью-Йоркского университета Нуриэль Рубини выразил сомнение в повторении кризиса 2008 года на фоне финансовых проблем китайского застройщика Evergrande Group. «Некоторые сравнивают то, что происходит сейчас с Evergrande, с крахом банка Lehman Brothers в 2008 году. Я не согласен с такой оценкой»,- отмечал он«Для Китая финансово-экономическая стабильность на первом месте. Си Цзиньпин в следующем году планирует переизбраться на третий срок. А значит, Пекин сделает все необходимое, чтобы поддержать стабильность системы. У Китая достаточно инструментов для того, чтобы не допустить разрастания кризиса. У КНР достаточно ресурсов, чтобы провернуть операцию по управляемому банкротству Evergrande»,- считает Рубини. Tweet Просмотры 5840