Վաշինգտոն․ Չինաստանի տնտեսության դանդաղումը գլոբալ հետեւանքներ կունենա
ԱՄՆ իշխանություններն ուշադիր հետեւում են չինական անշարժ գույքի մի շարք ընկերությունների պարտքային խնդիրների հետ կապված իրավիճակին, նախօրեին CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը։
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնը հասկանում է, որ Չինաստանի տնտեսության զարգացման դանդաղումը համաշխարհային հետեւանքներ կունենա։
«Անշարժ գույքը Չինաստանի տնտեսության կարեւոր հատվածն է։ Դրան բաժին է հասնում պահանջարկի մոտ 30%-ը։ Չինաստանի աճի տեմպերի դանդաղումը, բնականաբար, կունենա համաշխարհային հետեւանքներ։ Չինաստանի տնտեսությունը մեծ է, եթե այն դանդաղի ավելին, քան սպասվում է, դա, իհարկե, կհանգեցնի հետեւանքների բազմաթիվ երկրների համար, որոնք առեւտրային հարաբերություններ ունեն Չինաստանի հետ»,- ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Հարցին՝ արդյոք չինական կողմին հաջողվում է մեղմել համապատասխան ռիսկերը, Յելենը պատասխանել է. «Իհարկե, նրանք փորձում են դա անել, եւ մենք ուշադիր հետեւում ենք դրան»:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, չինական խոշոր կառուցապատող Evergrande-ը, մասնավորապես, գտնվում է դեֆոլտի եզրին՝ ավելի քան $300 միլիարդ ընդհանուր պարտքով:

Вашингтон: Замедление экономики Китая будет иметь последствия мирового масштаба
Власти США внимательно наблюдают за ситуацией, касающейся долговых проблем ряда китайских компаний, работающих в сфере недвижимости, заявила накануне министр финансов США Джанет Йеллен в интервью телеканалу CBS.
По ее словам, Вашингтон понимает, что замедление развития экономики Китая будет иметь последствия мирового масштаба.
«Недвижимость - это важный сектор китайской экономики. На него приходится около 30% спроса. Замедление темпов роста в Китае, конечно, приведет к последствиям мирового масштаба. Китайская экономика велика, если она замедлится больше, чем ожидается, это, конечно, повлечет за собой последствия для многих стран, имеющих торговые связи с Китаем»,- приводит слова главы Минфина США агентство ТАСС.
На вопрос о том, удается ли китайской стороне снизить соответствующие риски, Йеллен ответила: «Они, конечно, пытаются сделать это, и мы внимательно следим за этим».
Как сообщалось ранее, крупный китайский застройщик Evergrande, в частности, находится на грани дефолта с общим объемом долговых обязательств свыше $300 млрд.